Еспресо. Захід

На Волині зустріли 16-річного хлопця, якого 3 роки тому проти волі вивезли до Росії

18 червня, 2024 вiвторок
22:16

18 червня через пункт пропуску "Ягодин-Дорогуськ" в Україну повернули з російської депортації 16-річного Святослава Тищенка

Зміст

На Волині хлопця зустрів його рідний брат, 26-річний Ілля Тищенко. Як розповів Ілля Суспільному, з братом востаннє бачилися три роки тому, але підтримували зв'язок онлайн.

Брати Святослав та Ілля Тищенки

Фото: Суспільне


Над поверненням хлопця в Україну працювала команда Української мережі за права дитини разом з Міністерством закордонних справ України та Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України та дипломаті.

Хлопця проти волі вивезли до Росії

Святослав – сирота. Після окупації рідного міста Лисичанська тітка вивезла його в Росію, хоча хлопець був проти цього. Зі слів підлітка, весь час, поки перебував там, мріяв повернутися до рідного брата Іллі. Також у хлопця є рідна сестра Анна, яка живе в Одесі.

"Стало легко на душі, нарешті моя рідна країна", – так після перетину міжнародного пункту пропуску "Ягодин" на емоціях сказав Святослав Тищенко.

Підліток розповів, що в Росії тітка віддала його у місцеву школу у Воронезькій області. Діти зустріли Святослава з образами та погрозами.

"Тиждень був суцільним пеклом, мене сильно булили, ображали. Мене брат виховав таким, щоб я ніколи не відступав, тільки ішов вперед. Мене хотіли зламати, але їм не вдалося. Силою мене утримували. Я дуже просив, щоб мене відвезли назад – казали чекати 18 років", – згадує Святослав.

Старший брат постійно працював над тим, щоб Святослав повернувся в Україну

Старший брат Ілля з 2020-го – у лавах Збройних сил України.

Під час повномасштабної війни у боях біля Куп’янська, зазначив чоловік, отримав складне поранення, втратив частину ноги й нині має протез.

Ілля Тищенко завжди піклувався про меншого брата, допомагав, а коли дізнався, що тітка вивезла малого в Росію – постійно працював над тим, щоб повернути його додому.

Брати Святослав та Ілля Тищенки

Фото: Суспільне


"У нетверезому стані мені тітка сказала, що нікуди вона його не повезе і до 18 років він там, можна сказати, як заручник. Ми щодня спілкувалися, що його оточує, як він почуває себе душевно, чи все в нього добре. Я можу сказати, що він дуже виріс в емоційному стані", – сказав чоловік.

Шлях додому тривав чотири доби

Шлях Святослава додому, в Україну, тривав чотири доби, розповіла представниця громадської спілки "Українська мережа за права дитини" Анастасія Халіулова.

"Якщо зараз у голові перебрати усі випадки повернення, то це був найскладніший випадок, бо це були найдовші переживання, найбільше залучено осіб, які допомагали нам у поверненні", – зазначила співкоординаторка проєкту "Шлях додому".

Анастасія Халіулова додала: відомо про понад 19 тисяч депортованих дітей з України до Росії, їхній громадській спілці вдалося допомогти повернути додому більш як 200 дітей.

Читайте також: Україні вдалося повернути ще одну дитину з Росії

Депортація українських дітей до Росії: що відомо

В умовах повномасштабного вторгнення РФ масово депортує українських дітей з окупованих територій України. Їх вивозять до окупованого Криму, Росії чи Білорусі нібито на оздоровлення або на відпочинок у таборах.

13 травня 2023 року президент України Володимир Зеленський на брифінгу в Римі з прем’єр-міністркою Італії Джорджею Мелоні заявив, що достеменно відомо про понад 19,3 тис. дітей, яких депортували  росіяни. А 29 травня уповноважений ВР з прав людини Дмитро Лубінець виступив на неформальному засіданні Радбезу ООН з питання викрадення Росією дітей з окупованих територій України й розповів, що РФ навмисно змінює законодавство, щоб унеможливити повернення українських дітей на Батьківщину, і застосовує для цього в тому числі примусову зміну їхнього громадянства на російське.

Також Лубінець зазначив, що Росія не надає жодних даних про українських депортованих дітей - невідомо навіть, де вони перебувають і в яких умовах.

8 червня 2023 року комітет сенату США підтримав проєкт резолюції, яка засуджує викрадення українських дітей Росією та називає дії окупантів геноцидом. Пізніше з'явилися докази причетності Білорусі до депортації українських дітей. 27 червня 2023 року білоруська опозиція передала в Міжнародний кримінальний суд докази причетності до воєнних злочинів самопроголошеного президента Білорусі Олександра Лукашенка та його оточення.

Очільниця МЗС Німеччини Анналена Бербок закликала країни ООН об’єднати зусилля й примусити Росію повернути українським батькам їхніх дітей, вивезених до РФ.

29 липня 2023 року посол Великої Британії в Україні Мелінда Сіммонс заявила, що росіяни викрадають українських дітей із метою винищення наступного покоління захисників України. Тоді ж російська уповноважена з прав дитини Марія Львова-Бєлова заявила, що з початку повномасштабного вторгнення Росія "прийняла" близько 4,8 млн жителів України, з них понад 700 тис. – діти.

7 грудня 2023 року уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець повідомив, що офіційно підтверджено депортацію Росією 19 540 українських дітей.

25 січня ПАРЄ закликала парламенти країн ЄС визнати депортацію українських дітей до РФ воєнним злочином.

У квітні Україна у співпраці з німецькими правоохоронцями встановила на території ФРН 161 українську дитину, яку Росія викрала з тимчасово окупованих територій.

Теги:
Читайте також:
Львів
+11°C
  • Львів
  • Київ
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.21
    Купівля 41.21
    Продаж 41.72
  • EUR
    Купівля 46.14
    Продаж 46.85
  • Актуальне
  • Важливе
2025, субота
17 травня
15:28
Через Львів пройшов щорічний ветеранський велопробіг на честь полеглих захисників і захисниць
14:59
Мешканці львівського Малехова гуртом рятували сім'ю лелек, що небезпечно гніздилась на електроопорі
14:26
На Закарпатті відбудеться забіг усіма двотисячниками Українських Карпат: як долучитись
14:01
До Львова приїхали лікарі зі США, щоб навчати військових хірургів
13:30
Біля Тиси на Закарпатті затримали ухилянтів у гідрокостюмах та їхнього переправника
13:02
Інтерв’ю
Лідер легендарного гурту "Тінь Сонця", військовослужбовець Сергій Василюк
Фронтмен рок-гурту "Тінь Сонця" Сергій Василюк: На бойових життя відкривається якось краще
12:40
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
На Хмельниччині 17 травня сили ППО збили шість "шахедів"
12:31
перетин кордону, прикордонник
Скільки людей перетнули західний кордон України 16 травня
12:14
У ДТП в Ковелі на Волині травмувалися вісім людей
У ДТП в Ковелі на Волині травмувалися вісім людей
11:42
Біля залізничного вокзалу у Львові авто збило кур’єра: камери зафіксували момент зіткнення
Біля залізничного вокзалу у Львові авто збило кур’єра: камери зафіксували момент зіткнення
11:25
Прикордонники затримали закарпатця, який на моноколесі прямував у бік Словаччини
Прикордонники затримали закарпатця, який на моноколесі прямував у бік Словаччини
11:04
спільнота FUC
"FutUkraine Centre" у Рівному: 5000 взаємодій і сотні нових можливостей для ВПО та громади
10:40
університет Франка
Три львівські виші увійшли в десятку лідерів рейтингу українських університетів за показниками Scopus 2025
10:17
В першу чергу я боєць, а вже потім медик. І я досі боюся - це нормально. Історія бойового медика Ярополка Пшика
09:51
західний кордон_черги на кордоні
Черги на кордоні з Польщею у Львівській області 17 травня
09:35
прощання з Героями
Львівщина 17 травня попрощається з п’ятьма полеглими захисниками
09:14
Тюльпани
Погода на заході України: прогноз синоптиків на 17 травня
08:15
Огляд
Зумів забезпечити ефективну розвідку й надійну оборону в лютому 2022 року: що відомо про Сергія Сірченка, командувача армійського корпусу
08:14
Огляд
Палац Сосновського у Львові
Палац Сосновського у Львові: понад 120-річний сецесійний замок у мініатюрі
07:00
Ексклюзив
Митрополичі сади
Старовинні дерева і атмосфера, що надихала ще митрополита Андрея: як зараз виглядають Митрополичі сади у Львові і що тут планують зробити
2025, п'ятниця
16 травня
22:09
Збив людину і втік: в Івано-Франківську шукають скутериста
21:37
На Хмельниччині відкрили два кулінарні хаби за майже 20 млн грн
На Хмельниччині відкрили два кулінарні хаби за майже 20 млн грн
21:11
Львівʼянин отримав підозру за те, що розмалював у місті скульптуру Матері Божої
20:47
На Яворівщині тимчасово перекриють залізничний переїзд
20:29
Новини Львова
На Сумщині загинув захисник з Тернополя Владислав Тищук
20:04
Ексклюзив
"Я свою дитину не залишу": другий рік триває реабілітація воїна Жені Ситника 
19:44
Залучали рятувальників: на Тернопільщині через погані дороги швидка не могла дістатися до пацієнта
19:44
Невеликі дощі: прогноз погоди у Львові та на Львівщині на 17 травня
19:35
Оновлено
"Львівський код: мистецькі рефлексії"
Куди піти у Львові з 12 по 18 травня: Віртуози 44. Збройним Силам України і виставка одного експоната
19:25
Ексклюзив
аеропорт Ужгород
Міжнародний аеропорт "Ужгород" фактично вбили. І в цьому могли бути зацікавлені угорські спецслужби, – ексдиректор Олег Коцюба
19:07
За одну ніч обікрав 4 заклади: на Закарпатті затримали зловмисника
За одну ніч обікрав 4 заклади: на Закарпатті затримали зловмисника
18:53
У Калуші на даху дитячої поліклініки облаштували сонячні панелі
18:37
На Закарпатті суд розгляне запобіжний захід підозрюваному у вбивстві собаки
18:16
На Прикарпатті судили асистентку вихователя, яка в дитсадку вдарила дитину з інклюзивної групи
17:47
На Рівненщині викрили очільника однієї із громад, який вимагав хабар за вирішення земельного питання
17:22
Оновлено
Нічна атака РФ 14 травня: на Рівненщині два чоловіки отримали осколкові поранення ніг
17:16
На Сихові збудують комплекс новобудов на 350 квартир
17:00
Огляд
На які лікарні Львова та області найбільше жалілися пацієнти у 2024 році. Рейтинг
16:56
У Львові через ремонт перекриють частину вул. Драгоманова
16:32
СБУ на Львівщині викрила нові схеми ухилення від мобілізації: продавали фіктивні довідки й обіцяли звільнення з армії
Більше новин