Українські фермери до кордону з Польщею привезли знищену російськими обстрілами й мінами сільгосптехніку
У п'ятницю, 23 лютого, українські фермери привезли на пункт пропуску "Краківець-Корчова" сільськогосподарську техніку, знищену внаслідок повномасштабної російсько-української війни
Про це повідомили у Всеукраїнській аграрній раді, передає "Еспресо.Захід".
Напередодні річниці повномасштабного вторгнення РФ в Україну фермери привезли до українсько-польського кордону знищену окупантами сільськогосподарську агротехніку, аби польські протестувальники побачили на власні очі наслідки війни Росії в Україні. Від сьогодні вона стоятиме на пропускному пункті "Краківець-Корчова".
"Наша мета – показати польським колегам умови, в яких ми працюємо вже два роки. Техніка наших аграріїв, яку ми привезли з різних регіонів України, була знищена російськими загарбниками. Вона була підірвана на українських полях, обстріляна артилерією, спалена окупантами. За кожним комбайном чи трактором стоїть трагічна історія господарства, часом – з людськими втратами. Ми платимо надвисоку ціну за кожну зернину", - пояснив голова Всеукраїнської Аграрної Ради Андрій Дикун.
Фото: Всеукраїнська аграрна рада
За його словами, за два роки війни загальна вартість знищеної сільськогосподарської техніки становить $5,8 млрд. Частково або повністю пошкоджено близько 181 тисячі одиниць сільськогосподарської техніки та устаткування. Загальні втрати та збитки українського агросектору за два роки війни, згідно з останніми оцінками Світового банку, зросли до $80 млрд. До цього щодня додаються збитки від блокади україно-польського кордону.
Фото: Всеукраїнська аграрна рада
На думку аграріїв, польські колеги мають розмірковувати фактами, а не пропагандою РФ, адже від блокади кордону Польща втрачає більше, ніж Україна.
"Лише за перший рік війни польський експорт в Україну вперше майже досяг показника у $10 млрд, а в 2023 році він склав $6,6 млрд. Такі результати в рази перевищують український експорт до Польщі. Проте, через блокаду кордону зараз обидві країни втрачають мільйони доларів, які у випадку України критично важливі для виживання малих і середніх аграріїв, що становлять 65% всього агросектору", - зазначили в ВАР.
Фото: Всеукраїнська аграрна рада
Українські аграрії наголошують, що польські колеги не усвідомлюють – якщо Україна програє війну, то Польща опиниться під загрозою російської агресії, і тоді європейські фермери будуть думати не про ціни на зерно, а про те як врятувати свої землі. Відтак закликають польських колег до демократичного діалогу та єдності задля перемоги.
"Ми розуміємо, що становище польських аграріїв є важким, але не Україна в цьому винна. На світових ринках спостерігається перевиробництво зернових. Лише в ЄЄ надлишок пшениці становить 36 мільйонів тонн, а з часів минулорічного врожаю вона подешевшала на 25%. До цього додається величезна надлишкова пропозиція з боку росії. Російський експорт зерна до Європи, за підрахунками польських колег, у другому півріччі 2023 року щомісяця збільшувався на 23%, в той час як український експорт зерна впав на 13%", - наголосив очільник аграрної ради.
"Агресивні політичні гасла, спровоковані країною-агресором, не мають стати на заваді нашим спільним європейським цінностям та крокам до єдиної європейської спільноти", - додали фермери.
Що відомо про протести на українсько-польському кордоні
- Нагадаємо, 7 лютого польські фермери передали офіційне повідомлення про відновлення страйків на кордоні з Україною. Блокування пункту пропуску "Дорогуськ - Ягодин" розпочався 9 лютого. Акція протесту погоджена місцевою владою до 9 березня.
- Раніше польська профспілка фермерів "Солідарність" анонсувала оголошення загального страйку по всій країні 9 лютого. Тоді зазначали, що він розпочнеться з блокади всіх пунктів пропуску на кордоні з Україною, а також блокування доріг та автомагістралей в окремих воєводствах.
- Причина поновлення протестів проста, за словами одного із організаторів акції Романа Кондрува, із часу попередніх акцій влада нічого не зробила із проблемами технічного зерна з України.
- 12 лютого на українсько-польському кордоні, поблизу пункту пропуску "Ягодин – Дорогуськ" поляки висипали зерно з українських фур просто на землю.
- З 20 лютого обіцяли на місяць заблокувати усі прикордонні переходи з Україною. Українські перевізники провели власну мирну акцію протесту у відповідь на дії польських фермерів.
- У Державній прикордонній службі України заявили, що не отримували з польської сторони інформацію щодо повного блокування кордону. Українські перевізники у відповідь на блокування поляків готують акцію на трьох пунктах пропуску.
- 20 лютого польські фермери на кордоні з Україною перекрили залізницю та висипали збіжжя з вантажного вагона. Згодом виявилось, що воно прямувало до Німеччини.
- Ввечері 20 лютого польські протестувальники послабили обмеження руху біля кордону з Україною на двох пунктах пропуску, зокрема через Хребенне – Рава-Руська, почали пропускати легковики.
- Генконсулка Польщі у Львові засудила блокаду кордону і перепросила в України.
- Актуальне
- Важливе