На Львівщині зафіксували випадки дирофіляріозу: що треба знати про захворювання
Епідеміологи не пов'язують випадки хвороби зі зміною клімату, а з тим, що зараз є більше інформації, а тому дирофіляріоз швидше діагностується
Про це "Еспресо.Захід" у коментарі повідомила очільниця Львівського обласного центру контролю та профілактики хвороб Наталія Іванченко-Тімко.
За словами епідеміологині, попри те, що на Львівщині зафіксували кілька випадків дирофіляріозу, це ще не можна назвати загостренням хвороби.
"Оскільки в нас це фіксують, лікарі кажуть, що є підвищена насторога. З'являється рухомий інфільтрат на тілі людини, він може переміщуватись, це може бути око, поверхня під шкірою, будь-яка ділянка. До тих пір поки він переміщається, вловити та видалити його дуже важко, а коли він скручується, зупиняється, капсулюється, як от було з хлопчиком під час останнього випадку, його можна видалити хірургічним методом".
Фахівчиня також додає, що підтвердити та поставити діагноз дирофіляріоз, можна тільки після того, як ви звернулися до лікарні. Під час останнього випадку, медики встановили, що дитину вкусив комар, який перед цим вкусив тварину, що була інфікована дирофіляріями.
"Раніше ці випадки в Україні реєстрували більше, якщо людина була у спекотних країнах: це Італія, Іспанія і так далі. Однак бачимо, що останнім часом це не обов'язковий фактор. Ми не можемо пов'язувати ці випадки зі зміною клімату, а з тим, що є більше інформації, а тому хвороба швидше діагностується", - пояснює Наталія Іванченко-Тімко.
Загалом на Львівщині за 2024 рік зафіксували 4 випадки дирофіляріозу. Під час останнього медики встановили випадок у дитини. Новоутвір у хлопчика 4 роки тому, не турбував та не збільшувався у розмірах. Цього місяця у дитини місце раптово почервоніло, набрякло, почало боліти та нагноїлося. Після звернення до лікарів дитині була надана медична допомога. Під час оперативного втручання хірурги видалили паразита: нематоду дирофілярію, яку підтвердила паразитологічна лабораторія.
Фото: Наталія Іванченко-Тімко
Що таке дирофіляріоз
Дирофіляріоз — це тканинний зоонозний гельмінтоз. Захворювання з важкими ураженнями усіх систем організму, як людей, так і тварин. У людини зазвичай розвивається підшкірний дирофіляріоз.
Основними джерелами дирофіляріозу є собаки, коти, вовки, лисиці, бобри, плазуни. Однак безпосередньо від собак та котів людина не заражається. Збудник їй передається при укусі інфікованих комарів, кліщів, бліх, які насмокталися крові зараженої тварини. Проявляється або підшкірними вузлами, або у багатьох випадках хвороба перебігає безсимптомно.
При ураженні ока виникають вузли під шкірою повік. Передусім при захворюванні у місці локалізації пухлини людина відчуває сверблячку та печію різного інтенсивності. Характерною ознакою також є міграція гельмінта під шкірою, коли людина може відчувати пересування чи ущільнення пухлини. Інколи хворі скаржаться на головний біль, нудоту, слабкість, підвищення температури тіла, сильний біль у місці локалізації гельмінта. Діагностують дирофіляріоз при дослідженні паразита після його вилучення з організму хворого. Гельмінт видаляють із пухлини при планових втручаннях або випадково, при вилучанні новоутворень.
Як попередити дирофіляріоз:
- використовувати засоби, що відлякують комарів;
- застосовувати засоби індивідуального захисту від комах домашнім тваринам (для собак, котів використовуються різні види нашийників);
- спостерігати за станом здоров’я домашніх тварин;
- своєчасно звертатися до ветеринарної служби при виявленні хворих на дирофіляріоз тварин, як джерела хвороби;
- зменшити потрапляння комарів у житлове приміщення та боротися з комахами в підвалах будинків.
У львів’янина з ока медики витягнули 11-сантиметрового гельмінта. Паразит "оселився" в організмі 43-річного чоловіка після укусу комара
У Рівненській області зареєстрований другий у 2024 році місцевий випадок підшкірного дирофіляріозу
- Актуальне
- Важливе