"З такими кроками ми втратимо Академію". Що кажуть військові про онлайн-голосування за нового начальника "сухопутки"
Президент Володимир Зеленський 13 січня заявив, що в Україні готують призначення нового начальника Національної академії сухопутних військ імені Сагайдачного, що у Львові. Голосування за кандидатів відбувається онлайн в застосунку "Армія +"
"Еспресо.Захід" розпитав військових, що вони думають про ефективність такого способу обрання нового начальника військового навчального закладу у Львові.
Особливість Академії зумовила ситуацію, коли освітяни не спішать оцінювати такі вибори, вважаючи, що військові можуть мати свої особливості. А військовослужбовці не знають вимог Закону про освіту. Ті ж, які орієнтуються в обох сферах — служать чи працюють в Академії, тому не готові давати коментарі. Але на умовах анонімності вдалося поспілкуватися з одним з офіцерів, кандидатом наук.
"Національна академія Сухопутних військ — один із закладів, який формує боєздатність України. Попри занепад останніх років, він є справжньою школою формування військових спеціалістів і відповідальних громадян. Проте сам по собі факт обрання начальника викликає здивування. Так вибори мають відбуватися відповідно до законодавства про освіту. Але у виборах ректорів беруть участь працівники чи делегати з-поміж працівників (як буде цьогоріч у Політехніці чи ЛНУ ім. Франка).
Яке право мають солдати та сержанти з усієї України, які не мають і навіть ніколи не будуть мати ніякого стосунку до Академії, обирати її очільника?
З іншого боку, Національна Академія Сухопутних військ — це не тільки освітній заклад, а й військова частина. Її начальник виконує обов’язки начальника Львівського гарнізону. І військові вимоги та цей додатковий обов’язок повинні виконуватися на належному рівні. А ми маємо кандидатів, про яких мало що відомо, з якими неможливо поспілкуватися, як цього вимагає логіка демократичності виборів. І жодного слова від Міністерства оборони України про конкурс, про вимоги до кандидатів, про прийом документів. Серед позитивів — віддаленість кандидатів від теперішньої Академії. Це свідчить про бажання вищого керівництва радикально змінити усталені зв’язки та оновити освітній процес. Зрештою, всі кандидати — справді бойові офіцери (на відміну від багатьох "атошних туристів" Академії). Тому вони можуть мати прогресивний погляд на військову освіту і, сподіваємося, ліквідують совкові замашки, які поки що процвітають у ставленні до курсантів".
Своїми думками також поділився Володимир Омелян, у минулому міністр інфраструктури, який на початку повномасштабного вторгнення доєднався до лав ЗСУ.
"Я був в окремих частинах, де проводиться регулярне анкетування щодо керівництва цих військових частин, опитується думка військовослужбовців. Тобто мати зріз настрою, можливо, й непогана ідея. Але я категорично проти того, щоб ми обирали шляхом опитування чи голосування керівництво, бо це все-таки це армія і я не вважаю, що це правильно.
Має бути просто призначення людей, які є фаховими, які відповідають висунутим вимогам, і буде впевненість у тому, що це позитивні лідери. Це відповідальність військово-політичного керівництва України.
Я далекий і від думки, що це підготовка до майбутніх онлайн-виборів, бо не вважаю, що спроби принести ідеї про електронне голосування увінчаються успіхом. Ми бачимо, що ці механізми, які в нас існують, поки що доволі недосконалі. Не гарантують захисту даних і фактично можуть серйозно спотворити результати виборів. Тому я не вважаю, що це пов'язані речі".
У випадку Академії рішення мають ухвалювати на рівні Головнокомандувача та Міністерства оборони України. Так вважає Сергій Хараху — солдат 94 ОБП, викладач, автор підручника "Захист Вітчизни".
"Я не брав участі у голосуванні за очільника Національної Академії сухопутних військ, адже вважаю, що не може рядовий обирати генерала, — каже Сергій Хараху. - Я брав участь у голосуванні очільника ліцею імені Героїв Крут. Там був конкурс, було два претенденти. Тоді оцінювали фахівці департаменту освіти.
А у випадку Академії рішення ухвалюють на рівні Головнокомандувача та Міністерства оборони України. Тому мають сидіти бойові офіцери й слухати, яку стратегію розвитку навчального закладу пропонують кандидати.
Повинне бути журі, яке опитуватиме кандидатів, ректори інших вишів, адже ми говоримо про бажання розвитку військової освіти. Ба більше, голосування повинне бути таємним. Думаю, це опитування в Армії + - відповідь нашої влади на реакцію громадськості. А в результаті все одно вирішуватиме Міністерство оборони".
Дуже критично щодо такого голосування відгукується й Ігор Лапін — нардеп VIII скликання, доброволець та спецпризначенець у ЗСУ.
"Ким же треба бути, щоб обирати командира військової частини через інтернет-голосування?! Річ у тому, що Академія сухопутних військ — це ж військова частина. Це дуже поганий прецедент.
Таким чином, давайте, можливо, почнемо обирати через інтернет-голосування комбатів, комбригів, Верховного Головнокомандувача, Головкома ЗСУ. Це ж просто якийсь абсурд. І це дуже коротко. Я не знаю, як це пояснити — тупістю, недолугістю? Але дуже хочеться бути популярним серед народу (Зеленському, – ред.). Мовляв, "я свій хлопець, нехай народ обирає". Але за цим приховується зовсім інша історія.
При призначенні через інтернет відповідальна особа, яка мала б ухвалювати рішення, знімає з себе будь-яку відповідальність за майбутні помилки призначеного.
Розумієте? Що б він не зробив, завжди можна сказати: "Це ж ви, ідіоти, його обрали"."
Голова ГО "Об'єднана організація побратимів по зброї", полковник у відставці Юрій Максимів вважає такі вибори маніпуляцією.
"Моя думка, напевно, така ж, як у всіх військових. Просто вони ще служать і не можуть відкрито висловлюватися. Ці вибори — чергова маніпуляція. Влада знімає в себе відповідальність за призначення керівника Національної Академії сухопутних військ. Ми ж всі розуміємо, що вже давно є кандидат на цю посаду, але його хочуть завуалювати під голосування. Адже ми не бачимо результатів в Армії +. Національна Академія сухопутних військ — провідний військовий вищий навчальний заклад і звичайні військові обирають керівника, — дивується Юрій Максимів. - Тут призначати очільника повинне вище військове керівництво. За принципом, як призначають командирів бригади. Якщо людина достойна, має заслуги у війську, її можна призначати на посаду.
А з такими кроками ми втратимо Академію, достойний військовий вищий навчальний заклад. Жодного з кандидатів на посаду очільника я не знаю.
Я особисто бачив би на посаді генерала Олександра Павлюка. Я бачив, як він командував свого часу 24-ю окремою механізованою бригадою. Чи генерал-лейтенанта Сергія Наєва. Але не людину, яка ще у 2014 році була майором і не має багажу знань".
Читайте також: Хто стане новим керівником Академії сухопутних військ: детальніше про кандидатів
- Актуальне
- Важливе