Еспресо. Захід
Ексклюзив

"З такими кроками ми втратимо Академію". Що кажуть військові про онлайн-голосування за нового начальника "сухопутки"

Катерина Бенюк Христина Парубій
17 січня, 2025 п'ятниця
13:17

Президент Володимир Зеленський 13 січня заявив, що в Україні готують призначення нового начальника Національної академії сухопутних військ імені Сагайдачного, що у Львові. Голосування за кандидатів відбувається онлайн в застосунку "Армія +"

Зміст

"Еспресо.Захід" розпитав військових, що вони думають про ефективність такого способу обрання нового начальника військового навчального закладу у Львові.

Особливість Академії зумовила ситуацію, коли освітяни не спішать оцінювати такі вибори, вважаючи, що військові можуть мати свої особливості. А військовослужбовці не знають вимог Закону про освіту. Ті ж, які орієнтуються в обох сферах — служать чи працюють в Академії, тому не готові давати коментарі. Але на умовах анонімності вдалося поспілкуватися з одним з офіцерів, кандидатом наук.

"Національна академія Сухопутних військ — один із закладів, який формує боєздатність України. Попри занепад останніх років, він є справжньою школою формування військових спеціалістів і відповідальних громадян. Проте сам по собі факт обрання начальника викликає здивування. Так вибори мають відбуватися відповідно до законодавства про освіту. Але у виборах ректорів беруть участь працівники чи делегати з-поміж працівників (як буде цьогоріч у Політехніці чи ЛНУ ім. Франка). 

Яке право мають солдати та сержанти з усієї України, які не мають і навіть ніколи не будуть мати ніякого стосунку до Академії, обирати її очільника?

З іншого боку, Національна Академія Сухопутних військ — це не тільки освітній заклад, а й військова частина. Її начальник виконує обов’язки начальника Львівського гарнізону. І військові вимоги та цей додатковий обов’язок повинні виконуватися на належному рівні. А ми маємо кандидатів, про яких мало що відомо, з якими неможливо поспілкуватися, як цього вимагає логіка демократичності виборів. І жодного слова від Міністерства оборони України про конкурс, про вимоги до кандидатів, про прийом документів. Серед позитивів — віддаленість кандидатів від теперішньої Академії. Це свідчить про бажання вищого керівництва радикально змінити усталені зв’язки та оновити освітній процес. Зрештою, всі кандидати — справді бойові офіцери (на відміну від багатьох "атошних туристів" Академії). Тому вони можуть мати прогресивний погляд на військову освіту і, сподіваємося, ліквідують совкові замашки, які поки що процвітають у ставленні до курсантів". 

Своїми думками також поділився Володимир Омелян, у минулому міністр інфраструктури, який на початку повномасштабного вторгнення доєднався до лав ЗСУ.

"Я був в окремих частинах, де проводиться регулярне анкетування щодо керівництва цих військових частин, опитується думка військовослужбовців. Тобто мати зріз настрою, можливо, й непогана ідея. Але я категорично проти того, щоб ми обирали шляхом опитування чи голосування керівництво, бо це все-таки це армія і я не вважаю, що це правильно.

Має бути просто призначення людей, які є фаховими, які відповідають висунутим вимогам, і буде впевненість у тому, що це позитивні лідери. Це відповідальність військово-політичного керівництва України.

Я далекий і від думки, що це підготовка до майбутніх онлайн-виборів,  бо не вважаю, що спроби принести ідеї про електронне голосування увінчаються успіхом. Ми бачимо, що ці механізми, які в нас існують, поки що доволі недосконалі. Не гарантують захисту даних і фактично можуть серйозно спотворити результати виборів. Тому я не вважаю, що це пов'язані речі".

У випадку Академії рішення мають ухвалювати на рівні Головнокомандувача та Міністерства оборони України.  Так вважає Сергій Хараху — солдат 94 ОБП, викладач, автор підручника "Захист Вітчизни".

"Я не брав участі у голосуванні за очільника Національної Академії сухопутних військ, адже вважаю, що не може рядовий обирати генерала, — каже Сергій Хараху. -  Я брав участь у голосуванні очільника ліцею імені Героїв Крут. Там був конкурс, було два претенденти. Тоді оцінювали фахівці департаменту освіти. 

А у випадку Академії рішення ухвалюють на рівні Головнокомандувача та Міністерства оборони України. Тому мають сидіти бойові офіцери й слухати, яку стратегію розвитку навчального закладу пропонують кандидати. 

Повинне бути журі, яке опитуватиме кандидатів, ректори інших вишів, адже ми говоримо про бажання розвитку військової освіти. Ба більше, голосування повинне бути таємним. Думаю, це опитування в Армії + - відповідь нашої влади на реакцію громадськості. А в результаті все одно вирішуватиме Міністерство оборони". 

Дуже критично щодо такого голосування відгукується й Ігор Лапін — нардеп VIII скликання, доброволець та спецпризначенець у ЗСУ.

"Ким же треба бути, щоб обирати командира військової частини через інтернет-голосування?! Річ у тому, що Академія сухопутних військ — це ж військова частина. Це дуже поганий прецедент.

Таким чином, давайте, можливо, почнемо обирати через інтернет-голосування комбатів, комбригів, Верховного Головнокомандувача, Головкома ЗСУ. Це ж просто якийсь абсурд. І це дуже коротко. Я не знаю, як це пояснити — тупістю, недолугістю? Але дуже хочеться бути популярним серед народу (Зеленському, – ред.). Мовляв, "я свій хлопець, нехай народ обирає". Але за цим приховується зовсім інша історія. 

При призначенні через інтернет відповідальна особа, яка мала б ухвалювати рішення, знімає з себе будь-яку відповідальність за майбутні помилки призначеного. 

Розумієте? Що б він не зробив, завжди можна сказати: "Це ж ви, ідіоти, його обрали"."

Голова ГО "Об'єднана організація побратимів по зброї", полковник у відставці Юрій Максимів вважає такі вибори маніпуляцією.

"Моя думка, напевно, така ж, як у всіх військових. Просто вони ще служать і не можуть відкрито висловлюватися. Ці вибори — чергова маніпуляція. Влада знімає в себе відповідальність за призначення керівника Національної Академії сухопутних військ. Ми ж всі розуміємо, що вже давно є кандидат на цю посаду, але його хочуть завуалювати під голосування. Адже ми не бачимо результатів в Армії +. Національна Академія сухопутних військ — провідний військовий вищий навчальний заклад і звичайні військові обирають керівника, — дивується Юрій Максимів. - Тут призначати очільника повинне вище військове керівництво. За принципом, як призначають командирів бригади. Якщо людина достойна, має заслуги у війську, її можна призначати на посаду. 

А з такими кроками ми втратимо Академію, достойний військовий вищий навчальний заклад. Жодного з кандидатів на посаду очільника я не знаю. 

Я особисто бачив би на посаді генерала Олександра Павлюка. Я бачив, як він командував свого часу 24-ю окремою механізованою бригадою. Чи генерал-лейтенанта Сергія Наєва. Але не людину, яка ще у 2014 році була майором і не має багажу знань".

Читайте також: Хто стане новим керівником Академії сухопутних військ: детальніше про кандидатів

Теги:
Читайте також:
Львів
+0.6°C
  • Львів
  • Київ
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 42.09
    Купівля 42.09
    Продаж 42.66
  • EUR
    Купівля 43.28
    Продаж 44.05
  • Актуальне
  • Важливе
2025, п'ятниця
17 січня
21:10
Позичала і не повертала гроші: на Прикарпатті 60-річна аферистка ошукала людей на майже $600 тис.
20:49
На Закарпатті підприємця підозрюють у ввезенні й продажу автомобілів під виглядом гуманітарної допомоги
20:30
Ексклюзив
ХАЕС, Хмельницька АЕС
Російські блоки купують не для будівництва Хмельницької АЕС, а лише з метою дерибану, – Ольга Кошарна
20:19
Чоловіка на Львівщині судитимуть за рубку понад 40 дерев у заповіднику
20:05
Інтерв’ю
Іван Сокаль
"Після Маріуполя я хочу росіянам мститися". Інтерв'ю з азовцем Іваном Сокалем, який пережив полон. Частина 1
19:45
Посилка
Прикарпатка заплатила 60 тис. грн за неіснуючу посилку від "англійця Майкла"
19:27
На ділянці на Личаківській у Львові модернізували світлофори
19:10
Огляд
Мінлива хмарність: прогноз погоди у Львові та на Львівщині на 18 січня
19:00
Ексклюзив
виставка "Мереживо століть" Дарії Альошкіної
"Мереживо століть": у Львові презентували виставку витинанок Дарії Альошкіної
18:55
На Рівненщині судитимуть гендиректора лікарні через закупівлю неякісних вікон: збитки на понад 1 млн грн
18:40
Бійці 80-ї ОДШБ показали, як військові медики рятують життя десантникам на Курщині
18:24
лавина
З гори на Прикарпатті за день зійшло чотири лавини
18:11
Оновлено
швидка допомога
Робили петарди за інструкцією з TikTok: у Львові лікують трьох дітей від опіків
18:00
У Чернівцях горіла багатоповерхівка, травмувалася жінка
17:40
В одному з парків Львова люди захопили землю та облаштували там городи: комунальники їх ліквідують
17:25
Закарпатець, тікаючи з України, впав у прірву та знепритомнів: його рятували прикордонники двох країн
17:23
розшук
На Волині розшукують безвісти зниклого 24-річного ковельчанина
17:10
прощання
У Львові 18 січня прощатимуться з загиблим захисником Кирилом Малашевичем
16:49
На Львівщині оголосили підозру угрупованню, яке  переправляло за кордон військовозобов’язаних як водіїв гуманітарки
16:31
тюрма
На Франківщині ув'язнили військового, який підпалював вікна в адмінбудівлях
15:59
На Львівщині прокурори зобов'язали усунути порушення закону щодо унікальної пам’ятки археології
15:37
У Рівному 2 години реанімували 38-річну жінку
15:21
сміттєпереробний завод у Львові
У Львові відновили будівництво сміттєпереробного заводу, розпочали постачання обладнання
15:05
У Львові 50 діячів спорту отримали премії
14:52
Оновлено
На Тернопільщині розшукують 13-річного хлопчика, який зник два дні тому
На Тернопільщині розшукали 13-річного хлопчика, який зник два дні тому
14:45
ухилянти
На околиці Ужгорода затримали 5 чоловіків, які планували втекти до Словаччини
14:30
Прикордонники "Шквалу" знищили прилади відеоспостереження, засоби зв'язку та вантажну техніку окупантів
14:07
наркотики
Поліція затримала двох львів'ян, які отримували великі партії наркотиків і перепродували гуртом та вроздріб
13:42
затримання керівника Борщівського ТЦК
У справі керівника Борщівського ТЦК поліція виявила ще 13 нових фактів злочинної діяльності
13:38
ветерани
У Львівській ОВА створюють управління, яке займатиметься ветеранською політикою: шукають керівника
13:08
підозра
СБУ на Закарпатті повідомила підозру жителю Луганщини, який ремонтував російську бронетехніку
12:43
Володимир Стахів
У Тернопільській ОВА заявили про рекордне виробництво сільгосппродукції на одного мешканця області
12:11
Андрій Москаленко
У 2024 році Львів виділив на оборонні стартапи 50,5 млн грн
11:56
На Львівщині в горах на лижах травмувались двоє підлітків
11:31
На Львівщині відбудеться традиційний фестиваль вертепів
11:09
З початку року РЕБівці 63-ї бригади на Лиманському напрямку приземлили майже 200 російських дронів
З початку року РЕБівці 63-ї бригади на Лиманському напрямку приземлили майже 200 російських дронів
10:50
На Львівщині внаслідок наїзду мікроавтобуса госпіталізували 80-річного велосипедиста
10:39
У Курській області РФ загинув захисник з Волині Сергій Хома
У Курській області РФ загинув захисник з Волині Сергій Хома
10:20
У Дрогобичі з охопленої вогнем квартири сусіди врятували 71-річну жінку
10:01
перетин кордону, прикордонник
Скільки людей перетнули західний кордон України 16 січня
Більше новин