Російські блоки купують не для будівництва Хмельницької АЕС, а лише з метою дерибану, – Ольга Кошарна
Два російські реактори, які збираються придбати у Болгарії для добудови Хмельницької АЕС, не підходять для неї конструктивно і не зможуть працювати на паливі американської Westinghause, на яке перевели українські АЕС
Про це у коментарі "Еспресо.Захід" заявила експертка з ядерної безпеки Ольга Кошарна.
"Російські реактори, які хочуть придбати для ХАЕС у Болгарії – це інші моделі, ніж ті, що експлуатуються в Україні. Паливо Westinghause, яке виробляють для наших реакторів ВВЕР – 1000 для цих реакторів не підходить. До них доведеться закуповувати російське паливо, яке виготовлятимуть на спільному підприємстві французького Fratom і російського "ТВЕЛ", яке зареєстрували у Німеччині. Зараз проти цього виробництва воюють німецькі екологи, – каже Ольга Кошарна.
Звідки у Болгарії "зайві" російські реактори
Енергоблоки російського виробництва Болгарія колись придбала для будівництва нової АЕС. Однак пізніше відмовилась від цієї. Натомість у Болгарії розбудовуватимуть єдину в країні АЕС Козлодуй, на якій зараз працює два енергоблоки. Планують збудувати ще два, але вже на обладнанні Westinghause. Російські реактори, які зберігають понад сім років у Болгарії, торік вирішили запропонувати придбати Україні.
"Ті реактори, які є в Болгарії – некомплектні. Мої колеги провели аналіз і дійшли до висновку, що там немає повного комплекту для першого контуру, немає зразків-свідків. Зразки-свідки маються вироблятись зі сплаву того ж металу, що й корпус. Саме їх випробовують на міцність і за ними контролюють стан корпусу реактора. Це дуже важлива штука, – каже Ольга Кошарна. – Крім того, я прочитала, що болгари планують переоцінити це обладнання. Вони найняли іншу компанію, яка буде переоцінювати вартість цих реакторів. Тобто ціна, яку називає Галущенко – неактуальна".
Дозволяти купувати енергоблоки без актуального ТЕО - безпрецедентно
Крім того, експертка вважає, що техніко-економічне обгрунтування будівництва енергоблоків на ХАЕС, яке було зроблене у 2017 – 2018 роках нині не актуальне. Бо з того часу ціни у Європі суттєво змінились.
"До закінчення війни сенсу добудови АЕС немає. Ми втратили великих споживачів електроенергії. Тому нам спочатку треба переглядати всю систему і робити прогнози, чи потрібна Україні базова генерація у таких великих обсягах, якщо нам бракує саме маневрових потужностей, – каже Ольга Кошарна. Я за своє життя була на багатьох засіданнях комітетів в раді. 16 січня була на конференції у Варшаві. Але передивилась це засідання – я такого трешу в житті не бачила. Взагалі це безпрецедентний випадок, коли дозволяють купувати енергоблоки без актуального техніко-економічного обгрунтування. Як на мене – ці блоки купують не для будівництва Хмельницької АЕС. Бо навіть будівельні конструкції до них не підходять, там компоновка інша. Я бачу, що це робиться лише з метою дерибану".
Що відомо про скандал з закупівлею російських реакторів для ХАЕС
16 січня стало відомо, що комітет з питань енергетики та житлово-комунальних послуг кардинально змінив текст законопроєкту "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення умов ведення господарської діяльності". Зокрема, у документі з’явилась норма про те, що "Енергоатому надається дозвіл на укладення договору, спрямованого на придбання обладнання (корпуси ядерних реакторів, комплектуючі до них, інше споріднене обладнання), з державною енергетичною компанією Республіки Болгарія "Национална Електрическа Компания ЕАД" "Natsionalna Elektricheska Kompania EAD" необхідного для майбутнього будівництва енергоблоків №3 та №4 Хмельницької АЕС.
Під час засідання комітету міністр енергетики Герман Галущенко наголосив, що зараз розвиток атомної енергетики у світі йде величезними темпами й тому треба якнайшвидше отримати корпуси для добудови Хмельницької АЕС. Крім того, він заявив, що реактори, які пропонується закупити у Болгарії не варто вважати "виключно продуктом російської індустрії", бо частина цього обладнання колись вироблялась в Україні, а потім їхала у Росію.
- Актуальне
- Важливе