Еспресо. Захід

Яка ситуація з укриттями на ринку нерухомості у Львові й чи вплине їхня наявність на ціну

14 лютого, 2024 середа
08:19

Кілька місяців після повномасштабного вторгнення президент підписав закон про обов'язкову наявність укриттів у кожній новобудові. З того часу звели нові квартири чимало забудовників. Еспресо.Захід намагався з'ясувати, чи кожен з них запроєктував і побудував укриття

Зміст

Хто мав би за цим стежити, чи будуть нові укриття та бомбосховища у Львові і як це вплине на ціну, Еспресо.Захід запитав у виконавчого директора Асоціації західноукраїнських забудовників Юрія Мартинюка. 

Він розповів, що закон впроваджується. Та, крім законодавчих норм, наявність укриттів є ще й вимогою часу, адже покупці звертають увагу передусім на ті комплекси, де є укриття.

"На сьогодні це така опція, яка обов'язково має бути. Але є інша річ – повноцінні бомбосховища. Я не можу сказати, що знаю, аби хоч на одному об'єкті з тих, які почали зводити після 24 лютого 2022 року, будували власне бомбосховища. Адже між укриттям і бомбосховищем є велика різниця. Укриття проєктують у всіх об'єктах і їх обладнують, як правило, в підземних паркінгах. Відтак паркінг має дві функції – власне паркінгу й укриття", – пояснив Мартинюк.

На промислових об'єктах, де є комерційні нежитлові комплекси, забудівельники  пробують запроєктувати кімнати на різних поверхах, які можуть слугувати укриттям, каже пан Юрій. Там відсутні вікна, а стіни зроблені з монолітного бетонного каркаса.

Як приклад він наводить комплекс, який будуть у Львові на перехресті Стрийська - Наукова. Там на кожному поверсі є приміщення, яке на щодень має інший функціонал, але може використовуватись як укриття. 

Юрій Мартинюк

Фото: ВАРТА


Україна – не Ізраїль

Керівник Асоціації західноукраїнських забудовників наголошує, що в цьому випадку не варто проводити паралелі з укриттями-кімнатами (мамади, "захищений простір квартири"), які є в Ізраїлі. Каже, що навіть небезпечно говорити про такі речі в соцмережах або ж тим більше нефахівцям у цій галузі, бо ситуація в країнах зовсім різна. 

"Давайте чітко розуміти, що потенційні загрози, які є в Ізраїлі від сусідніх терористичних організацій, коли ті володіють ракетами класу "сам зробив", – це геть інше, ніж потенційні загрози від балістичних, крилатих та інших ракет, якими володіє і які запускає Росія по Україні. Російські ракети завдають просто нищівних ударів по житловій і критичній інфраструктурі. При влучанні такого роду балістики не завжди й укриття допомагає. Тому я волів би про них (кімнати-укриття) не говорити в нашій державі. Чому? Тому що вимог і стандартів до таких об'єктів насправді у нас немає", – роз'яснив Мартинюк. 

За словами фахівця, мають бути чітко стандартизовані правила у відповідних документах.

"От говорять: "а в Ізраїлі". А що це таке, чи воно нам підходить, і чи потрібно? Тому хочу наголосити, бо це важливо – у нас немає технічних вимог до будівництва таких систем укриття, які є на кожному поверсі в кожній квартирі. Їх просто не існує", – сказав він.

На думку девелоперів, каже Мартинюк, перш ніж говорити, чи в Україні щось впроваджувати, чи ні, варто зрозуміти, про що саме йдеться. Що таке "аналог мамадів", чи є до них вимоги та чи мета виправдає засоби. 

"Скажу, що це точно здорожило б зведення нових будинків, адже щоб передбачити проєктування монолітної конструкції всередині будинку, треба так спроєктувати, аби не втрачалася корисна площа. Це все складні рішення. А чи в нас вони якось врятують людей – невідомо", – додав керівник Асоціації.

Кого каратимуть, якщо в новобудовах не буде укриттів?

Відповідальність за відсутність укриттів у будинках, які зараз зводять, буде не лише на забудовниках, а й на чиновниках, які вирішуватимуть, чи можна задавати певний будинок в експлуатацію. 

"Без виконання всіх законодавчих вимог, у тому числі державних будівельних норм, що передбачають наявність укриття в житлових комплексах, такі об'єкти не повинні приймати в експлуатацію. Все дуже просто", – зазначив Мартинюк. 

Він вважає несправедливим, що часто всю провину за порушення намагаються покласти саме на забудовників.

"Якщо говорити про санкції, то якщо такі будинки чи житлові комплекси будуть прийняті в експлуатацію, це вже питання санкцій до відповідних посадових осіб, які прийняли їх в експлуатацію. І коли я чую, що забудовники погані, бо не зробили масу речей, я тоді запитую: а чому ж держава дала на це дозвіл? Органи місцевого самоврядування чи структури, які мають адміністративно-владні повноваження, прийняли ж це в експлуатацію, то які питання до підприємця?" – підсумував Мартинюк. 

Він каже, що за будівельними вимогами укриття може бути облаштоване в підземному паркінгу і всі житлові комплекси намагаються цього дотримуватися, проєктуючи у своїй документації підземні паркінги чи інші приміщення, які облаштовують під укриття.

Новобудови

Фото: Freepik


В Асоціації не знають, чи будують нові бомбосховища у Львові

Юрій Мартинюк каже, що наявність підземних паркінгів з облаштованими в них укриттями не впливає на ціну помешкання або ж впливає несуттєво. Такі укриття – обов'язкова вимога сьогодення. 

"А якщо говорити про бомбосховище, то я не знаю, чи хтось у своїх об'єктах запроєктував повноцінне бомбосховище. Бомбосховища за замовчуванням є укриттями, але укриття не можуть бути бомбосховищами".

Як приклад Юрій Мартинюк наводить столичне бомбосховище, відновлене за всіма стандартами та вимогами на базі Київського політехнічного інституту. 

"Це університетський об'єкт, йому дали нове життя. Його підлаштували під потреби студентів, але це де-факто новий об'єкт, який можна використовувати саме як бомбосховище. У ньому там можуть перебувати кілька сотень людей з відповідними вентиляційними системами, подачею води і так далі", – розповідає директор Асоціації західноукраїнських забудовників.

Щодо будівництва нових бомбосховищ у Львові, то в асоціації не мають про це інформації. 

"Я не аналізую кожен будівельний майданчик на предмет проєктної документації. Те, що я знаю, за будівельними вимогами укриття може бути облаштовано у підземному паркінгу, і всі житлові комплекси у Львові, про які мені відомо, намагаються цього дотримуватись. Вони мають у проєктній документації підземні паркінги або інші приміщення, які облаштовують під укриття. Це факт. Просто, ще раз наголошу, потрібно розуміти, що укриття і бомбосховища – це геть різні категорії споруд", – підсумував Юрій Мартинюк. 

  • Як зазначено на сторінці Міністерства відновлення розвитку громад, територій та інфраструктури України з 1 листопада 2023 року набули чинності Державні будівельні норми захисних споруд цивільного захисту. Ознайомитись з ними можна за посиланням. 
Теги:
Читайте також:
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.04
    Купівля 41.04
    Продаж 41.51
  • EUR
    Купівля 44.49
    Продаж 45.18
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
26 липня
21:50
Будуть переробляти: у Львові після прокладання тепломережі поклали неякісно асфальт
21:15
тюрма
На Закарпатті торговця метамфетаміном засудили на 6 років тюрми
20:47
На Львівщині помер командир роти Нацполіції області Микола Дьодьо
20:25
Як працюватиме нова програма від МОН із надання державних грантів на навчання в УКУ
19:57
підозрюваний у вбивстві Ірини Фаріон
"Я нікого не вбивав": підозрюваний у вбивстві Фаріон дав коментар журналістам
19:54
У Хмельницькому затримали жінку, яку підозрюють у вбивстві свого сина
19:36
На Львівщині чоловік пропонував прикордонникам 700 доларів хабаря, щоб виїхати за кордон
19:20
На Буковині затримали злочинну групу, яка збувала наркотики в регіоні
19:01
Франківська міськрада шукатиме інвестора для будівництва модульних котелень
18:43
У Львові відбудеться презентація військ Сил безпілотних систем: як потрапити
18:40
Оновлено
суд у справі про вбивство Фаріон
У Львові суд обрав запобіжний захід підозрюваному в убивстві Ірини Фаріон
18:37
У Тернополі чоловік обікрав 15 водоматів
18:29
світло
Світла не буде лише годину: графіки та групи відключень на Львівщині 27 липня
18:12
У Львові тимчасово змістять ще одну зупинку - на проспекті Чорновола
17:58
На Закарпатті затримали чоловіка, який намагався покинути Україну за підробленими документами
17:46
крига Генрі Форда
Монети, медалі та раритетна книга Генрі Форда: Чернівецька митниця поповнила конфіскатом фонди трьох музеїв
17:44
За змову на тендері на рекультивацію Славського полігону дві компанії оштрафували на майже 3 млн грн
17:25
опалення, кіт
На Тернопільщині розповіли про стан готовності до опалювального періоду
17:13
Мінлива хмарність: прогноз погоди у Львові та на Львівщині на 27 липня
17:07
Портрет Августина Волошина
На новобудові в Ужгороді з'явився мурал з портретом президента Карпатської України Августина Волошина
16:52
Університетська лікарня
За перший місяць роботи Університетська лікарня у Львові прийняла майже 6,5 тис. пацієнтів
16:37
В Ужгороді попрощалися із капітаном, командиром взводу 42-річним Євгеном Гайдуком 
16:25
Хмельницька АЕС
Хмельника АЕС шукає працівників-будівельників
16:10
ЗСУ
У розпал бойових дій 30 офіцерів утримували в Харкові, - колишній командир 125-ї бригади Горбенко
15:58
новини Львівщини
Податкова поверне жителям Львівщини 53,8 млн грн: за що можна отримати відшкодування
15:42
Оновлено
Свято музики у Львові 2024
Куди піти у Львові з 24 по 28 липня: Джазове тріо Александри Ханке
15:28
"Зірвали спробу дестабілізації суспільства": поліцейським, які працювали над розкриттям убивства Фаріон, вручили відзнаки
15:16
Угруповання медиків на Львівщині підробляло медичні довідки про інвалідність, їх судитимуть
15:01
Орест Олеськів
Начальник управління транспорту Львова пошкодив чужу Audi Q5 і втік з місця ДТП. Рішення суду
14:46
Анонс
Ukrainian Song Project-2024 у Львові: сцена
Ukrainian Song Project-2024 у Львові: 13 зіркових артистів виконають свої хіти у супроводі симфонічного оркестру
14:30
Оновлено
електроенергія
Коли на Львівщині вимикатимуть світло 26 липня: оновлені графіки
13:41
На Львівщині викрили незаконне ввезення елітних авто з -за кордону під виглядом гумдопомоги для ЗСУ
На Львівщині викрили незаконне ввезення елітних авто з-за кордону під виглядом гумдопомоги для ЗСУ
13:26
Судовий вирок
На Волині чоловік убив знайомого на очах у дитини, його засудили на 10 років
13:11
На кордоні з Польщею в авто виявили старовинну ікону
На кордоні з Польщею в авто виявили старовинну ікону
12:55
У Львівській обласній лікарні пацієнту поставили унікальний протез: таку процедуру в Україні провели вперше
12:40
Мовознавиця Ірина Фаріон
Родичі Ірини Фаріон вимагатимуть довічного покарання для вбивці
12:31
кордон прикордонник
Скільки людей перетнули західний кордон України 25 липня
12:16
Волинські сапери розміновують Донеччину
Очистили понад 30 га територій Донеччини: волинські сапери повернулися з ротації на сході
12:00
Підозрюваний у навмисному вбивстві Ірини Фаріон
У Галицькому суді Львова оберуть запобіжний захід підозрюваному у вбивстві Фаріон
11:55
Інфографіка
курс валют
Курс валют у Львові в банках та обмінниках на 26 липня: гривня поволі зміцнюється
Більше новин