
Суд підтвердив, що Краківський ринок та медцентр на Раппапорта розташовані на єврейських похованнях
Виконавчий комітет ЛМР зобов’язали виготовити науково-проєктну документацію, яка юридично захистить ділянку, де розташоване старе єврейське кладовище XIV століття
Про це стало відомо з Єдиного державного реєстру судових рішень, інформує "Еспресо Захід".
Згідно з рішенням Львівського окружного адмінсуду, Представництво Американського об`єднання комітетів для євреїв колишнього Радянського Союзу звернулось з позовом до виконавчого комітету Львівської міської ради. У ньому організація вимагала:
- заборонити зміну цільового призначення ділянки площею 4,7 га, де розташоване старе єврейське кладовище XIV століття, що між вулицями Раппапорта, Базарною, Броварною та Клепарівською відмінну від земель історико-культурного призначення;
- зобов’язати виконком ЛМР зайнятися визначенням точних меж кладовища-пам’ятки шляхом розробки науково-проєктної документації (ПКТ) через посередників;
- визнати протиправною бездіяльність виконкому ЛМР щодо захисту території земельної ділянки кладовища як території історико-культурного призначення.
Представництво стверджує, що кладовище внесене до Державного реєстру нерухомих пам`яток України як пам`ятку історії місцевого значення. Натомість міськрада, на яку поклали обов’язок захисту таких об’єктів, не забезпечила проведення робіт зі встановлення та зміни цільового призначення земельної ділянки, на якій воно розташоване. Таким чином права його права як частини національної меншини порушили.
Фото: Центр міської історії
Варто зазначити, що надалі суд постановив відмовити у задоволенні першої вимоги представництва. Таким чином представництво скасувало прохання про заборону зміни цільового призначення, та додало, що розробка проєктно-кошторисної документації на територію кладовища повинна не лише визначити його конкретні межі, а й встановити обмеження на використання цієї ділянки.
Натомість ЛМР на такі вимоги заявила, що повноваження на розробку такої документації лежить на плечах обласної адміністрації. Окрім того, там не погодились, що спірна земельна ділянка належить до земель історико-культурного призначення. Міськрада посилається на те, що таке рішення мала б приймати спільна комісія з питань культурної спадщини, передбачена Угодою між урядом України та урядом Сполучених Штатів Америки про охорону і збереження культурної спадщини, яка підписана та набула чинності ще у березні 1994 року. Проте такого органу так і не створили, відповідно і рішення про надання цьому об’єкту статусу пам’ятки не виносили.
Що ж встановив суд
"Територія кладовища чітко відокремлена вулицями і є одним з двох найдавніших єврейських некрополів Старого Світу та є визначною культурною і духовною пам`яткою історії "національної" меншини України", – йдеться у рішенні суду.
Також колегія підтвердила, що об’єкт дійсно вносили до Державного реєстру нерухомих пам`яток України як пам`ятку історії місцевого значення на підставі наказу Міністерства культури і туризму України від 21 грудня 2010 року. Це ж зробила і Комісія Сполучених Штатів з питань збереження американської спадщини за кордоном.
Необхідно додати, що справу цього кладовища вже розглядали раніше. У іншій справі, рішення у якій підтвердив Касаційний адміністративний суд ВС, бездіяльність виконкому ЛМР щодо цього об’єкту вже визнавали протиправною. Та відповідач не вивчив межі кладовища, не взяв його на облік, не здійснив заходів, спрямованих на облаштування цього місця, його утримання та збереження. Саме тому представництво нацменшини повторно звернулось до Львівського окружного адмінсуду, де погодились, що виконком ЛМР дійсно не виконав покладених на нього судовим рішенням обов’язків.
Окрім того, колегія, посилаючись на Закон Україну "Про охорону культурної спадщини", визначила, що орган місцевого самоврядування, тобто виконком ЛМР, здійснює виконання функцій замовника науково-проєктної документації та подальших пов’язаних з цим дій. Відтак, враховуючи відсутність реєстрації такої, йдеться про протиправну бездіяльність. Паралельно з цим суд вчергове зобов’язав виконком ЛМР зайнятися розробкою науково-проєктної документації стосовно території старого єврейського кладовища XIV століття та проконтролювати подальший процес обмежень у використанні цієї ділянки.
Зазначимо, що це рішення все ще можна оскаржити в апеляційному порядку.
Нацменшина проти приватного медцентру на "кістках"
Цей позов, як і попередній, подала громадська організація "Представництво американського об’єднання комітетів для євреїв бувшого Радянського союзу". Згідно з аналітичною платформою YouControl, її зареєстрували у Львові у 2000 році. Керівником організації є Мейлах Шейхет, а засновником – зареєстроване у США Об’єднання комітетів на захист євреїв Радянського союзу. Водночас бенефіціар у ГО все ж є, йдеться про Ларі Лернера, який зареєстрований на офшорному острові Джерсі.
Цікаво, що ця ГО раніше намагалася скасувати містобудівні умови і обмеження, видані ЛМР, на уже збудований приватний медичний центр на вул. Раппапорта у Львові. Він розташований у межах того ж старого єврейського кладовища, а належав нині ліквідованому ТзОВ "Лемберг медікал центр". Станом на березень 2023 року, за даними NGL.Media, власником будівлі був неповнолітній син бізнесмена Григорія Козловського.
Фото: plaso.pro
Тоді єврейській ГО не вдалось скасувати МУО, адже будівлю вже завершили та здали в експлуатацію, тобто спірний документ втратив чинність. Відтак суд погодився з доводами представника ЛМР і відмовив у задоволенні позову, адже такий нічого б не змінив. У липні це ж рішення підтвердив і Касаційний адміністративний суд.
Також проти будівництва медичного центру висловився і Мінкульт, проте відповідний припис вдалось скасувати у суді.
Проте і це ще не всі спроби ГО скасувати забудову старого кладовища. Був і позов, який подавали ще у 2021 році, вимагаючи анулювати ухвалу ЛМР про передачу земельної ділянки "Лемберг медікал центр" під будівництво.
Саме згаданий у сьогоднішній справі позов єврейської ГО, який у 2018 році затвердив і КАС ВС, мав би забезпечити передачу ділянки в користування Представництву американського об’єднання комітетів для євреїв бувшого Радянського союзу. Проте в серпні 2019 році ЛМР надала перевагу передачі ділянки у оренду під будівництво приватного медичного центру.
- Нещодавно прокуратура через суд скасувала передачу земельної ділянки на вул. Стрийській, 40, на якій розташована будівля-пам’ятка архітектури.
- Актуальне
- Важливе







