Повернути людям дім: ошукані вкладники компанії "Рубікон Груп" намагаються відновити заморожене будівництво
У 2021 році Віра з чоловіком оформили договір на придбання житла у компанії "Рубікон Груп". Згодом вони дізналися, що у компанії відбувся конфлікт власників, наслідком якого стало те, що будівництво ЖК, де подружжя мало жити, заморозили. Тепер вкладники разом з іншими ошуканими усіма можливими способами вимагають відновлення будівництва
Віра Руб з чоловіком збирали гроші на квартиру 11 років, фактично, зі самого одруження. Довго підшукували варіанти, обдумували, переживали про покупку. Тоді ринок нерухомості постійно ріс й пошук помешкання нагадував "біг за поїздом".
Влітку 2021 року подружжя все ж наважилося розглянути варіант покупки квартири з котлованом.
"Я хотіла поблизу Сихова, бо тут народилась. Готову квартиру було важко купити, бо ми мали половину суми та чекали на щось, що б можна було б розтермінувати на іншу частину квартири. Тому коли нам трапився саме "Рубікон ЖК Етно Дім", ми поїхали на будівельний майданчик, побачили, що один будинок майже готовий, другий будувався, навіть вікна вставлені, а в третьому велись роботи".
У зв’язку з тим, що процес на будівельному майданчику рухався, житловий комплекс викликав довіру. Чоловік з дружиною поїхали, проконсультувалися з менеджерами та зрозуміли, що можуть взяти житло на половину суми й іншу частину на розтермінування. Крім того, з’явилася змога придбати навіть не одно-, а двокімнатну квартиру. Цей варіант здавався чудовою ідеєю, адже пара мала дитину, якій теж згодом знадобився б простір.
"Тому ми підібрали вдалий варіант, як для нас, і вирішили придбати квартиру в будинку номер 5. Ми давали усі документи на ознайомлення, просили нашого консультанта, щоб він перевірив компанію. Наша юристка робила перевірку кадастрових номерів, дозволи на земельні ділянки. До речі, в 1-3 будинках дозволи були, а в 4, 5 та 6 будинках дозволи були лише на підготовчі роботи. Юрист нам сказала, що в Україні так і будується, якщо є дозволи на підготовчі роботи на попередні будинки, надалі нема проблем отримати дозволи на будівництво наступних".
З менеджерами спілкувалися особисто в офісі та у Вайбері. Репутація фірми була нормальна.
У серпні 2021 року, за пів року до війни Віра з чоловіком нарешті оформили договір на придбання житла. Тоді, як і домовлялися, заплатили половину суми - ці гроші мали виплачувати протягом двох років кожні три місяці.
Відбулося рейдерське захоплення фірми
"Ми все виплачували, на місці почали підготовчі роботи, але прийшла повномасштабна війна. Звісно, що через вторгнення про будівництво ніхто перший час не думав, але коли воно відновилось, щось пішло не так. Тоді, здається, випадково в інтернеті знайшли інформацію, що щось недобре у ЖК цієї фірми у Винниках. У травні були збори, де нас запевняли, що будівництво йде і все гаразд. Казали, що є деякі нюанси, нібито є деякі юридичні фізичні особи, які перешкоджають діяльності, але в юридичній площині вже все налагоджують. Нас годували обіцянками, що найближчим часом все стартує і все добудують".
У червні 2023 року Віра з чоловіком дізнаються про рейдерське захоплення фірми. Чинного директора фірми Тараса Іваня позбавили посади й на його місце прийшла нова дирекція: Інна Гищук, Ігор Іваник та Віталій Коваленко.
Відколи на місце прийшли ці люди - на будмайданчику нічого не відбувається. На зустрічі з вкладниками нові керівники сказали, що Тарас Іваньо неналежно розпоряджався грошима, а тому його усунули більшістю голосів акціонерів. Відтак треба розбиратися куди чоловік подів гроші.
"Нам говорили, що будівництво не можуть відновити, бо немає фінансування, готівкові кошти на рахунки не приходили. Їм потрібно провести будівельний і фінансовий аудит на фірмі".
За словами Віри, значна частина вкладників платила готівкою, бо людей переконали що в цьому немає нічого страшного. Людям видавали прибуткові касові ордери. Майбутні мешканці будинків вносили в офіс готівку і їм обіцяли, що в той день покладуть цю суму на рахунок у банку, нібито, щоб не платити зайвої комісії.
"Від червня, коли на місце прийшла нова дирекція, жодних будівельних робіт на майданчику не було. Старі керівники звинувачують нових, нова дирекція звинувачує стару. Хоча вони були компаньйонами багато років, співакціонерами, і всі все знали, що куди виводиться і просто щось не поділили. Нова дирекція крім звірки квартир і безтолкової паперової роботи більше нічого не робила, окрім обіцянок. Практично скоро вже буде рік, як ми боремося за відновлення будівництва", - додає Віра.
В ті часи мешканці купували житло за 650 доларів за метр квадратний. Однак представники нової дирекції стали говорити інвесторам, що вони купували квартири за пониженою ціною на метр квадратний.
"Перед покупкою житла ми дуже добре звіряли ринок нерухомості й це була середньостатистична вартість за квадратний метр квартири".
Тобто нові "директори" не лише не продовжили будівництво, а й натякали на те, щоб ошукані жителі доплатили "Рубікон Груп".
Тепер люди згуртувалися, щоб спільно боротися за свої квардири, в які вклали гроші. Потерпілі створили ініціативну групу й протягом цього року всіма можливими шляхами хотіли вийти на комунікацію зі старою та новою дирекцією. Майбутні "мешканці" будинків кілька разів пікетували, зокрема влаштовували мітинги біля Львівської обласної прокуратури, міської ради та ОВА.
"Ми проводили консультації з юристами. Повернення грошей майже нереальне - це може затягнутися на роки і в результаті ми більше програємо, ніж зможемо відсудити. Люди з 4,5,6 будинків написали заяви до поліції - у них є факт шахрайства. Однак цю справу передали та об’єднали з тією, яка вже раніше була відкрита в Києві. Насправді кримінальних справ є багато: ті, що ми відкривали, або інші потерпілі. Також є справи, які дирекція відкривала один проти одного - саме вони є у Києві".
Львівська міськрада стала медіатором для комунікації між співвласниками будівельної фірми та інвесторами. 26 квітня провели останню зустріч, де за словами заступника міського голови Львова з містобудування Любомира Зубача, якогось результату досягнути теж не вдалось. Попри те, до наступної зустрічі забудовники разом з юристами людей пообіцяли представити юридичний механізм, як можна відновити і завершити будівництво принаймні на двох локаціях – Етнодому та на вул. Пимоненка.
"Поступ дуже повільний. Точки дотику шукаються дуже важко. Ніхто не хоче зробити крок назад, щоб потім зробити два кроки вперед", - підсумував ситуацію Зубач.
- Актуальне
- Важливе