
Мали звести ТРЦ: суд остаточно відмовив компанії у праві власності на недобуд у центрі Львова
Суди за майновий комплекс, де раніше був кінотеатр, тривають з 2024 року, однак приватній компанії його продали ще у 2005
Відповідну постанову ВС опублікували у Єдиному державному реєстрі судових рішень, інформує "Еспресо Захід".
Що передувало судам та як у центрі Львова утворилась ділянка-недобуд
Відповідний майновий комплекс "Галицького центру кіномистецтва", який межує з вул. Остапа Нижанківського, Фонд держмайна продав ТзОВ "Кіносвіт" ще у 2005 році. Йдеться про три нежитлові приміщення загальною площею 1389 м2 за адресою пл. Галицька, 15 та просп. Шевченка, 3.
Вже згодом, у 2006 році, Львівська міськрада передала в оренду на 10 років цьому ТзОВ ділянку площею 0,10 га під цим майном під будівництво житлових, виробничих і культурно-побутових будівель. Однак окремим пунктом у договорі була прописана заборона на самовільні будівельні роботи на цій ділянці, проте йдеться лише про роботи без дозволу.
Фото: Юридичний департамент ЛМР
Слідом, у квітні 2006, виконком міськради дав дозвіл "Кіносвіту" на реконструкцію цих нежитлових приміщень під торгівельно-розважальний центр. Надалі компанія витратила близько 5 років на отримання погоджень у всіх інстанціях, що закінчилось погодженням обласної інспекції ДАБК у 2011 році.
Важливий момент полягає у тому, що ТзОВ видавали дозволи виключно на реконструкцію першого поверху приміщень, які розташовані на частині орендованої землі (0,06 га). Однак не надавали відповідачу право проводити будь-які роботи, чи то по реконструкції, чи то по будівництву, на іншій частині земельної ділянки (0,03 га).
Попри заборони та обмеження, згідно з матеріалами справи, "Кіносвіт" таки демонтував споруди та розпочав нове будівництво. Орендар залив фундамент зокрема і на тій ділянці, яку передавали виключно під обслуговування, а не будівництво.
Фото: Wikimapia
Відтак вже у 2014 році Держінспекція сільського господарства у Львівській області винесла припис, в якому заявила, що ТзОВ "Кіносвіт" самовільно зайняла ділянку.
Менш ніж за рік компанія зареєструвала права власності на незавершене будівництво готовністю 5% та ліквідувала запис про право власності на нерухоме майно, яке придбала ще у 2005. Проте у 2017 році Вищий адміністративний суд України скасував це рішення, а також анулював дозвіл ДАБК на початок будівельних робіт.
День сьогоднішній
У 2023 році ТзОВ "Квітка Львів" ("Кіносвіт" змінив назву) звернулась до міськради за розробкою детального плану території, яка включає орендовану ділянку. На ній компанія планувала створити 6-поверховий торгово-офісний центр з громадським простором. Проте їм відмовили у зв’язку з тим, що в компанії відсутнє на цій території зареєстроване майно.
Фото: AVR
Відтак компанія звернулась до суду із позовом проти міськради, аби визнати право власності на недобуд. Вже у серпні 2024 році Господарський суд Львівщини задовольнив позов компанії, що у листопаді того ж року підтвердив Західний апеляційний господарський суд. Однак право власності визнали лише на частину недобудів готовністю 4,9. Іншу ж, яка готова на 1,9% – суд залишив у комунальній власності.
Після цього міськрада звернулась до Верховного суду із касаційною скаргою. У ній вона стверджувала, що спірне будівництво здійснювалося всупереч усій дозвільній документації, яка була отримана компанією, та скасована в судовому порядку.
Колегія суддів, дослідивши висновки у подібних справах та у тій, яку заслуховували у 2016, дійшла до висновків, що суди попередніх інстанцій припустились помилки. Вони порушили принцип юридичної визначеності, адже висновки судів про визнання права власності на об`єкт незавершеного будівництва концептуально не узгоджуються з висновками Верховного суду у подібних справах.
- Суд у Львові скасував один із дозволів на будівництво ЖК, частину якого планували здати вже цьогоріч.
- Актуальне
- Важливе




