У Франківську демонтували меморіальну дошку комуністичному діячу Миколі Кіщуку
Він ухвалював рішення про депортацію учасників українського визвольного руху
Про це повідомив директор Івано-Франківського обласного музею визвольної боротьби імені Степана Бандери Ярослав Коретчук, передає "Еспресо.Захід".
В Івано-Франківську 1 липня демонтували меморіальну дошку комуністичному діячу Миколі Кіщуку.
"Декомунізація в дії. Сьогодні демонтували дошку комуністу, голові райкому у Верховинському та Косівському районах, депутату ВР УРСР Миколі Кіщуку, з фасаду будинку Івано-Франківської обласної організації Національної спілки художників України", - йдеться у повідомленні.
Що відомо про Миколу Кіщука
Микола Кіщук народився 11 січня 1910 року у селі Річка, тепер Косівського району Івано-Франківської області. Був майстром різьблення на дереві, художником. Депутат Верховної Ради УРСР 2—4-го скликань.
Під час німецько-радянської війни у 1941 році очолював Косівське антифашистське підпілля, з 1944 року служив у Червоній армії командиром відділення особливої військової частини № 8285 НКО СРСР.
Упродовж 1949-1950 років Микола Кіщук очолював виконавчий комітет Косівської районної ради депутатів трудящих. За словами історика Ярослава Коретчука, пише Суспільне, у ці роки він ухвалював рішення про депортацію учасників українського визвольного руху.
У 1964-1974 роках Микола Кіщук був головою правління Івано-Франківської організації Спілки художників України. Окрім того, він мешкав у будівлі, де нині розташована обласна організація НСХУ.
Син Миколи Кіщука – Микола Миколайович Кіщук – понад 20 років очолює центральну контрольно-ревізійну комісію Національної спілки художників України. У жовтні 2023 року чоловік заперечував причетність свого батька до депортації повстанців.
Декомунізація на Прикарпатті
У селищі Чернелиця, що на Івано-Франківщині, під час демонтажу радянського пам'ятника знайшли понад 50 єврейських надгробків. Представники місцевої влади звернулися до єврейської громади, аби передати їм мацеви.
У селі Боднарів Калуського району, що на Івано-Франківщині, працівники комунального підприємства розкопали останки Героя Радянського Союзу Олександра Корякова. Зараз фрагменти кісток фахівці комунального підприємства "Пам’ять" досліджують в лабораторії. Згодом їх перепоховають на цвинтарі.
У селі Незвисько 25 квітня демонтували радянський пам’ятник гарматі. Івано-Франківський обласний музей визвольної боротьби імені Степана Бандери візьме монумент на збереження.
- Нагадаємо, Львівщина першою в Україні повністю завершила процес декомунізації ще у січні цього року. Відтак за понад рік роботи в області було демонтовано 312 радянських пам'ятників.
- Актуальне
- Важливе