![](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/347000_348000/347128_452946993_8073537746022878_23435014520408547_n_new_80x50_0.webp)
На Прикарпатті представили унікальні давні світлини жителів Станіславова. Фото
Івано-Франківський краєзнавчий музей представив фотовиставку "Обличчя на світлинах фотосалонів Станиславова", присвячену 362-й річниці міста Івано-Франківська
Про це повідомляє Івано-Франківський краєзнавчий музей, передає "Еспресо.Захід".
Музейники розповідають, що до наших днів дійшло чимало світлин, виконаних станиславівськими фотографами.
"Обличчя мешканців міста, які дивляться на нас із далекого минулого, вражають і заворожують. Фотографи працювали не тільки в ательє, але при потребі могли виїхати в помешкання замовника чи на природу. Майстри фоторафії дуже турбувалися про якість своїх робіт, адже на кожній фотографії ставився логотип ательє", - кажуть у музеї.
Найдавнішим відомим станиславівським фотографом був Ф. Величко, який працював у місті в другій пол. ХІХ ст. А першим фотоательє в Станиславові ввжається студія родини Едерів, заснована у 1888 р. Також одним із найстаріших у місті є фотоательє "Рембрант", яке з 1909 року і до наших днів розміщене по вул. Січових Стрільців, 16.
Чи не найвідомішим фотографом Станиславова і всієї Галичини був Юзеф Едер (1830-1903), який розпочав свою кар’єру у Львові. Едер був учасником та призером багатьох виставок у Львові та Відні. Велике визнання майстрові принесли чудові світлини з видами міст, панорами та пейзажі, а також портрети.
З 1888 р. Едер працював у Станиславові, де відкрив ательє по вул. Сапєжинській, 5 (теперішня вул. Незалежності). Пізніше воно переїхало у будинок № 9 на тій же вулиці. 16 вересня 1903 р. Едер помер у Станиславові у віці 73 років. Його роботу продовжили донька Теофіла і син Владислав.
"Ще однією знаменитістю старого міста був Тадеуш Артиховський, який працював у Станиславові з 1860-х років до поч. ХХ ст. Він мав фотоательє, яке знаходилось по вул. Сапєжинській, 18 (будинок не зберігся). Фотограф вів активне громадське життя. Були в Станиславові й фотографи, які прибули з великих міст. По вул. Заболотівській, 6 (теп. вул. Грушевського) знаходилось ательє фотографа Броніслава Рапацького (1846–1926), який працював у Варшаві, мав філію у Львові й нарешті відкрив свій заклад у Станиславові. Він особливо майстерно робив дитячі й сімейні фотографії", - розповідають краєзнавці.
Додамо, що 7 травня Івано-Франківськ святкує 362 роки з дня отримання магдебурзького права, що вважається днем народженням Франківська.
![суд у справі про вбивство Фаріон суд у справі про вбивство Фаріон](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/347000_348000/347097_photo_5269597149463699967_y_new_300x170_0.webp)
![](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/346000_347000/346878_5264961269138579547_new_300x170_0.webp)
![](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/347000_348000/347068_pol65_new_300x170_0.webp)
- Актуальне
- Важливе
![крига Генрі Форда крига Генрі Форда](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/347000_348000/347102_453096945_910218067808766_1565905754232653360_n_new_80x50_0.webp)
![Портрет Августина Волошина Портрет Августина Волошина](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/347000_348000/347086_photo_2024-07-12_10-39-16-91_new_80x50_0.webp)
![ЗСУ ЗСУ](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/332000_333000/332685_zsu_gettyimages_new_80x50_0.webp)
![](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/347000_348000/347068_pol65_new_80x50_0.webp)
![Ukrainian Song Project-2024 у Львові: сцена Ukrainian Song Project-2024 у Львові: сцена](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/347000_348000/347048_IMG_20240726_132656_402_new_80x50_0.webp)
![На Львівщині викрили незаконне ввезення елітних авто з -за кордону під виглядом гумдопомоги для ЗСУ На Львівщині викрили незаконне ввезення елітних авто з -за кордону під виглядом гумдопомоги для ЗСУ](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/347000_348000/347032_66a365c219eed608879982_new_80x50_0.webp)