Папуги Крамера оселилися в парку у Чернівцях: як екзотичний вид адаптувався до України
Нещодавно у парку "Жовтневий" у Чернівцях оселилися папуги виду Крамера (або кільчасті), що є екзотичними птахами із тропічних регіонів. Це один із небагатьох випадків природного гніздування цих птахів в Україні
"Еспресо.Захід" розповість про особливості папуг Крамера, чому вони оселилися в Україні та до чого тут зміни клімату й людська діяльність.
Як папуги опинилися в Чернівцях
У мережі стало сенсацією відео, яке в перші дні грудня опублікувала громадська організація "Офіс незалежних екологів".
"Перший день зими в Україні, а до годівничок злітаються тропічні папуги. Папуги Крамера здатні витримувати морози до -20°С, тож вони просто таки окупували більшу частину Європи. Є цей інвазивний вид птахів і в інших містах України від Ужгорода та Чернівців до Києва та Пирятина на Полтавщині", - йшлося в дописі.
На опублікованих кадрах видно на деревах із годівничками групу жовто-зеленуватих папуг.
Це відео у фейсбуці набрало понад 1,3 млн переглядів, тисячі лайків і сотні коментарів.
Відео зняла Наталка Олійник у Чернівцях, а саме в Жовтневому парку, який став місцем, де оселилися папуги виду Крамера. Це є однією з небагатьох зафіксованих подій природного гніздування цих екзотичних птахів в Україні.
Тепер пара яскраво-зелених птахів привертає увагу місцевих мешканців і гостей міста, додаючи парку тропічного шарму.
"Раніше вони мешкали тільки в Південній Азії та на вузькій смузі африканського Сахелю — вздовж кордону пустелі Сахара та тропічних лісів Африки. Оскільки вони проживають у дуплах дерев, то здатні витісняти звідти корінних мешканців — дятлів, сов, шпаків, які також полюбляють гніздуватись у цих природних "хатках". Поки що немає остаточних даних, як саме інвазивний вид папуг впливає на флору та фауну України", - кажуть у ГО "Офіс незалежних екологів".
Як з’ясували журналісти Суспільного, зараз у парку є шість таких папуг. Для них зробили годівниці, птахів підгодовують відвідувачі парку. За словами завідувача відділу природи Чернівецького краєзнавчого музею Ігоря Скільського, птахи, ймовірно, вилетіли після утримання в клітках та призвичаїлися до клімату в місті. А вже цього року у птахів з’явилося троє пташенят.
"Утворилася невелика група з тих птахів, які, можливо, навіть не в Україні вилетіли з неволі після кліткового утримання, і умови Чернівців підійшли для них. Папуга Крамера — це рослиноїдний птах, тому жодних проблем пережити зиму немає. Тим паче клімат зараз м’який, глобальне потепління, зими нікудишні", – зауважив Ігор Скільський.
Хто такі папуги Крамера
Папуга Крамера (лат. Psittacula krameri), також відомий як кільчастий папуга, належить до родини папугових (Psittacidae). Цей птах названий на честь натураліста Вільгельма Генріха Крамера, який зробив значний внесок у дослідження орнітології.
Ці птахи середнього розміру з яскравим оперенням, яке є їхньою головною візуальною особливістю. Загальна довжина птаха — близько 40 см, з яких половина припадає на довгий хвіст.
Папуга Крамера — один із видів, який люди утримують у неволі вже багато століть. Є свідчення, що цих птахів утримували в клітках ще за часів античної Греції та Риму. У ті часи наявність папуги вважалася символом розкоші й престижу.
Цей вид добре адаптується до життя в неволі. Хоча вони менш здатні імітувати звуки порівняно з іншими папугами, папуги Крамера вирізняються невибагливістю та доступністю, що робить їх популярними. Також селекціонери вивели чимало кольорових варіацій цього виду.
У дикій природі папуги Крамера можуть прожити до 25 років, хоча трапляються повідомлення про довший вік.
Хоч автентично родом ці папуги з тропічних регіонів Африки й Індії, але вони характеризуються високою адаптивністю, що дозволяє їм жити як у природному середовищі, так і в урбанізованих умовах. Тому в містах кільчасті папуги живуть поруч з людьми, як екзотичні голуби.
Папуги Крамера стали одними з найуспішніших інтродукованих видів у світі (це види, що живуть за межами своїх природних ареалів, в основному через людей). Вони поширилися в багатьох регіонах завдяки утриманню в неволі та втечам з кліток.
Найбільші колонії цих пернатих є в таких країнах: Велика Британія, Франція, Нідерланди, Бельгія, Німеччина, ОАЕ, Ізраїль, США та Мексика. У цих регіонах папуги чудово адаптувалися до міського середовища: парків, садів і зелених зон, використовуючи будівлі та дерева для гніздування.
В Україні групи особин цих птахів помічали в окремих містах, наприклад, в Ужгороді, Києві, Львові, Пирятині (Полтавщина), а тепер ще й Чернівцях.
Особливості поведінки папуг Крамера та їх вплив на екосистему
Папуги Крамера харчуються фруктами, горіхами, насінням і квітами. У містах вони можуть пристосовуватися до їжі, яку залишають люди. У неволі кільчасті папуги їдять різноманітну їжу, їх можна годувати фруктами, овочами, насінням і навіть невеликою кількістю вареного м’яса для отримання білка.
Це також соціальні птахи, які часто утворюють великі зграї. Їхні дзвінкі голоси легко відрізнити.
Завдяки своїй стійкості до різних умов папуги Крамера легко пристосовуються до різних кліматичних зон, включаючи міста з м'якими зимами.
Популяція папуг Крамера зростає у світі, але їхній вплив може бути неоднозначним. Позитив у тому, що вони сприяють біорізноманіттю та викликають у людей зацікавленість до природи. Однак негатив теж присутній, адже вони можуть витісняти місцеві види птахів, зокрема через конкуренцію за їжу та місця гніздування. Крім цього, в регіонах, де їх дуже багато, на папуг скаржаться фермери, в яких вони цілими зграями поїдають різні плоди з полів.
З глобальним потеплінням папуги Крамера стають дедалі частішими гостями в місцевостях, де їх не було раніше. Їхня поява у Чернівцях є ще одним свідченням змін клімату й урбаністичного впливу на поширення екзотичних видів. Тож якщо популяція папуг Крамера в Україні зростатиме, вони можуть стати ще однією частиною місцевої екосистеми, як це вже сталося в багатьох країнах Європи.
У будь-якому разі поширення цих птахів є нагадуванням про вплив людини на зміни клімату, а також про необхідність збереження природи та адаптації до нових реалій.
- До слова, у Львові у Домівці врятованих тварин почали допомагати летючим мишам не лише зі Львівщини, а й з інших областей заходу України
- Актуальне
- Важливе