Нічна сакура ексльвів’янки Скоропаденко зачарувала Токіо

Нещодавно у столиці Японії пройшов сезон цвітіння сакур, а разом із ним – і виставка "Сакура" української та японської художниць, котра стала однією з найвідвідуваніших галерейних подій Токіо

Для Японії період цвітіння сакури – майже національне свято. Художниця Зоя Скоропаденко вперше за три роки приїхала малювати сакуру до країни, котра є надійним другом України.

Разом з японською художницею Кіною Сато вона також взяла участь у виставці сучасного мистецтва у Токіо.

Скоропаденко розпочала малювати серію "Сакура вночі" близько 10 років тому. Вона спеціально роками щовесни відвідувала Японію, аби намалювати цю неймовірну красу.

Вишні та сакури в Європі квітнуть через місяць після японської, тож Скоропаденко має в серії декілька робіт, виконаних у Львові, Києві та Парижі. Ба більше – у серії також є і цвіт української вишні, котра росте на городі її мами у Франції. Ці роботи привертали особливу увагу відвідувачів.

"Протягом багатьох років я відвідувала Токіо в сезон цвітіння сакури, прогулюючись вздовж променаду Чідорігафучі, біля палацу імператора, в парку Уено, на березі річки Суміда та Мегуро та в парку  Сіндзюку Гьоен, щоб намалювати красу сезону вишневого цвіту вночі. Все зупинилося з Covid-обмеженнями 2020 року, а потім – через війну в Україні. І от нарешті я повернулася до Японії в цю пору, і не лише аби продовжити роботу над своєю серією, але і щоб вперше представити на виставці свою серію картин "Сакура вночі", – розповідає Зоя Скоропаденко.

Виставку було проведено у галереї Aiiima, у хмародері Хікарія, який є осередком мистецтва у японській столиці: кілька поверхів будівлі відведено під музеї, театри, галереї, творчі хаби.

Друга художниця виставки – Кіна Сато, перспективна японська мисткиня з Токіо. Сато використовує традиційні фарби: тваринний клей, натуральні пігменти та сажу. Використовує техніку живопису казеїновою темперою. На її творчість значний вплив мали фрески, знайдені по всьому світу, – від доісторичних малюнків до періоду Кофун. Для цієї виставки вона створила серію картин, присвячених сакурі.

"Чому вночі? По-перше, вночі все викристалізовується: запахи, шелест листя, ніжність природи. По-друге, вдень натовп туристів з камерами, селфі стіками та тіктокерів з інстаграмерами  не дозволяє затриматися навіть на хвилину – бодай просто помилуватися. Якщо ви потрапили в цей потік, він вас винесе вже тоді, коли сакура залишиться далеку позаду. А спеціальні паркові сторожі з гучномовцями забезпечують швидкий рух натовпу, аби всім дістався фотографічний шматочок сакури. А ніч – це час, коли ти залишаєшся зі всесвітом наодинці", – розповідає Зоя Скоропаденко.

У своїй роботі Скоропаденко використовує чорний папір, японську масляну пастель і японську туш. Мисткиня інтуїтивно використовує тон та напівтон пастелі, адже у темряві є лише три кольори: сірий, білий та чорний. А тому результат роботи художника при світлі буває несподівано колоритним.

Виставка "Сакура" пройшла з великим успіхом в Токіо і стала однією з найвідвідуваніших галерейних подій Японії. Художниці представили близько 80 робіт в різних техніках. 

Окрім картин, на виставці було представлено мініатюрні твори мистецтва, які імітують пелюстки сакури та дають можливість кожному створити свою колекцію оригінального мистецтва. 

Ці твори були продані за 9.999 єн, вони продовжують традицію The Meloy Art додавати до кожної виставки роботи за 99.9 – аби люди з невеликими статками теж змогли стати колекціонерами мистецтва.

Спеціально під виставку Галерея The Meloy Art  випустила спеціальну серію NFT робіт обох художниць “Сакура”. Серія доступна на Opensea.

Виставку відвідала культурних  аташе посольства України в Токіо Інна Ільїна А також завітали журналісти з щоденної газети Фукусіма Шімбун та найбільшої новиннєвої агенції Кіодо Ньюз, а також художники з Фукусіми, з якими Скоропаденко пов’язує давня мистецька співпраця. Вони разом проводили багато спільних виставок у Токіо та Фукусімі, а також підтримували встановлення скульптури The Hope  в місті Сома. 

"Фукусімська делегація пригадувала часи, коли ми разом у квітні робили виставки в Фукусімі під час цвітіння сакури, і запропонувала нові проєкти. Тож, можливо, навіть цього року розпочнеться новий культурний україно-фукусімський проект" – розповідає Зоя Скоропаденко.

Галерея Aiiima активно співпрацює з українськими митцями. Наприкінці минулого року у Aiiima було проведено виставку українських художників, у якій взяла участь і Зоя Скоропаденко, під промовистою назвою "Заради миру". Більшість коштів, отриманих на цій виставці, було перераховано фонду "Діти Землі" на проєкти психологічно-мистецької підтримки українських дітей у Львові. 

Марина Олійник для "Еспресо.Захід"