Еспресо. Захід

"Ні!" стереотипам у моїй голові

Леся Кічура
19 червня, 2021 субота
15:35

Закінчити школу, вступити до університету (Боже, борони, до бурси чи там якоїсь задрипаної академії, ще подумають, що у нас грошей немає для єдиної доньки), вийти заміж і тоді (якщо буде така потреба) шукати гарну роботу. А загалом – заміжжя – то найкраща праця, як добре влаштуєшся у житті, то й працювати не треба. Аби лише догоджала чоловікові та берегла сімейне вогнище (особливо вночі). Здається такий стереотипний сценарій у маленькому селі передавався з покоління у покоління по жіночій лінії. Тож коли з’являлися інакодумці, їх намагалися знешкодити та придавити авторитетом громадської думки відразу.

Оксана після школи вирішила піти на роботу. "Хочу спробувати різного, а потім навчатися. Нащо мені відразу витрачати п’ять років життя, коли не знаю, ким хочу бути!". Тітка Зойка пила заспокійливе жменями. Як же так, донька працівника митниці і на тобі – спершу працювала продавчинею на ринку, потім офіціанткою у нічному клубі, потім поїхала до столиці на літо "життя поглядіти". Тітка Зойка вже й не знала чого чекати від єдиної доньки. І варто сказати, що дитячий та підлітковий вік минув без ускладнень, просто коли нарешті уже йшлося про доросле життя, то "Оксана наче з дуба впала і все". Жодні вмовляння, приклади та аргументи на неї не діяли.

У столиці дівчина ще трохи попрацювала адміністратором у салоні краси і врешті пішла на курси. Які саме – в селі ніхто не знав. Навіть тітка Зоя.

Оксану ми побачили у випуску новин на центральному каналі телебачення. Напередодні Нового року молода дизайнерка "зі столиці" презентувала свою лінію одягу!..

Уляна зі школи щоразу бігла додому, бо вдома чекало трійко менших братів і сестер, яких вона доглядала, поки мама-тато були на роботі. Коли закінчила навчання в університеті, мріяла про закордонну наукову програму, де її не знайдуть ані родинні обов’язки, ані сімейні повинності. Тож, коли на обрії замайоріла змога пройти стажування в Канаді – першою кинулася подавати документи. Пройшла співбесіду та виїхала. Додому давалася чути короткими дзвінками та електронними листами: "Здорова, дуже зайнята! Все добре!".

Її мама, тітка Наталя, ніяк не могла пережити, що найстарша донька, поїхала так далеко. Роки йдуть, а вона все робота-робота, а ж тут однолітки уже по другій дитині народжують. Годинник то тікає.

Років через дванадцять Уляна надіслала родинну світлину зі святкування Різдва. Вона, троє діток, статечний чоловік, будинок у заміській зоні. Це була єдина світлина, надіслана за всі роки, та й то лише тому, що мама серйозно прихворіла. Мусила її заспокоїти, що в неї все склалося. Чому не повідомляла раніше? Та інакше б не обібралася щоразу під час телефонної розмови отих звичних стереотипних думок та настанов – ото вже треба, а це ще не на часі, отак роблять, а про це й не думай, ти ж жінка заміжня. Їхати на дикі острови? – спинися, у тебе дрібні діти. Як не дивно, але оте сільське мислення та обмеження думок так засіло Уляні в голові, що вона дала собі слово: "Ніколи не давати жодній думці з її попереднього життя оселитися в її серці".

Коли Настя – єдина золота медалістка з нашого випуску, повідомила вдома, що навіть не думає вступати до аспірантури/докторантури, для батька (який мріяв бачити доньку викладачем медичного закладу) довелося викликати швидку. Проте донька й кроком не поступилася у своєму намірі. "Наука в Україні – 100 років нікому не треба! Не буду я вбивати 5 років життя, носити хабарі у кожні двері заради одного папірця, який у житті мені нічим не допоможе!".

Дівчина взяла позику у банку й відкрила приватний стоматкабінет. Звісно, всі в селі довкола казали, що "прогорить Настка з тим задумом, ой прогорить – он в поліклініці чотири стоматологи щодня на роботі…" Але наперекір очікуванням, приватна справа неабияк пішла вгору. Охочих лікуватися у чистеньких кабінетах із новою технікою було хоч греблю гати. Не лякали навіть ціни на кілька сотень більші, аніж у державній поліклініці. Зате охайне приміщення та усміхнений медперсонал приватного закладу усім був до вподоби. Років так через десять, десь за сімейним святкуванням, батько пошепки сказав доньці: "Добре, що ти мене не послухала тоді. Але ніколи про це не розповідай…".

Оля дуже любила навчатися. Їздила на щорічні олімпіади у школі та наукові конференції в університеті. Коли Павло зробив їй пропозицію – думала навіть відмовитись, бо зарано їй оте заміжжя. Та коли про те вчули мама з бабцею, то двома круками напосілися на неї: "Та ти що? Геть здуріла! Де ти бачила, щоб такому женихові відмовляли. Має дві машини, будинок власний он уже дахом криє. Батько передав свій бізнес". Врешті під натиском цих аргументів Оля здалася. Весілля з розмахом, медовий місяць на островах, а далі пішла рутина сімейного життя. Одне за одним народила двійко хлопців. Чоловік усе пропадав "по справах". Десь-колись по бізнесу, частіше – по чужих жінках. Але хіба здивуєш таким когось у селі. "Живе Оля як у Бога за пазухою", – любили примовляти старенькі бабці, сидячи на лавках, коли жінка з двома дітьми ходила до церкви чи на 1 вересня. Її молоді літа минули дуже швидко. Ночами вона частенько плакала, коли виймала свої наукові публікації у збірниках з усієї України. Коли синам виповнилося по 10 років, під час чергового загулу чоловіка, забрала речі та дітей, і поїхала. На вухах стояв весь район. Як? Куди могла подітися така сумирна та спокійна жінка? Чоловік,  Валєрка, спершу жартував: "Та десь до подружки поїхала, тиждень-другий показиться та повернеться, що вона варта без моїх грошей?". Проте минув місяць, а звісток не було. Валєрка іскрами сипав, підняв на ноги поліцію, прокуратуру, прикордонну службу. Оля з дітьми наче канула у воду.

За кілька літ подія забулася. У селі швидко все минає. Нові люди, життєві радощі та трагедії швидко змінюють одні одних. Якось до Великодня Олина мама отримала закордонного листа. У ньому було лише декілька слів: "Ніколи не обирайте чужого майбутнього!". На світлині її доня з хлопцями-підлітками та засмаглий чоловік, що обіймає хлопців і так щиро усміхається на камеру. Довкола океан і пальми. І щастя. На тій світлині воно було скрізь…

Усі ці історії мені дуже близькі, бо люди описані в них – знайомі… Тож спостерігаючи за ними, своє життя намагалася завжди планувати так, аби зручно було насамперед мені. Народжувала дітей, навчалася, долала нові вершини саморозвитку та виносила досвід із набитих ґуль. Шукала роботу та змінювала її… Щоразу у випадку форс-мажорних обставин радію: "Ну що ж, треба було й таке передбачити, бо ж сама усе планувала…".

Про авторку. Леся Кічура – українська казкарка, письменниця, кандидатка наук з соціальних комунікацій, провідна редакторка Національного драматичного театру ім. Марії Заньковецької.

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на наш Telegram-канал.

Теги:
Читайте також:
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.06
    Купівля 39.06
    Продаж 39.53
  • EUR
    Купівля 42.23
    Продаж 42.95
  • Актуальне
  • Важливе
2024, четвер
28 березня
21:18
газова плита, газ
На Львівщині майже 400 абонентів залишаться без газу. Адрес
21:00
Львівські митники зупинили на кордоні Audi Q7 з технікою Apple на мільйон гривень
Львівські митники зупинили на кордоні Audi Q7 з технікою Apple на мільйон гривень
20:57
На Волині зникла 15-річна студентка, яка пішла з гуртожитку і не повернулася
20:39
новини Львівщини
На Хмельниччині судитимуть експосадовицю банку, яка привласнила 8 млн грн виплат родин загиблих військових
20:21
Забезпечити безпеку природи: у Львові затвердили нову екологічну програму
20:03
На Закарпатті співробітник патрульної поліції вчинив смертельну ДТП
19:45
новини Хмельницького
На Львівщині авто збило двох дітей на самокаті, одна дівчинка загинула
19:30
блокпост
На Волині демонтували 12 недіючих блокпостів
19:16
Доступні ліки
У Львові дорослі люди зможуть безплатно отримати ліки від спінальної м’язової атрофії
19:03
На Волині чоловіка підозрюють у сутенерстві і втягненні в проституцію жінок
18:58
ноутбук
Вилучене та конфісковане рішеннями суду майно на Рівненщині передали на потреби військових
18:44
лікарня швидкої допомоги
Перше медичне об'єднання Львова будуватиме фармзавод
18:30
трамвай у Львові
Львівелектротранс першим серед перевізників міста отримуватиме оплату за виконану роботу
18:14
новини Рівненсько області
На Рівненщині знайшли зниклого безвісти жителя Вараського району
18:05
У центрі Львова за понад 5 млн грн реставрують палац Бесядецьких
17:51
психічне здоров'я
Львів отримає €1,5 млн від Фландрії на будівництво центру психічного здоров’я
17:38
McDonald's
McDonald's запропонували відкрити ресторани на Закарпатті не лише в Ужгороді та Мукачеві
17:25
Новини Рівненщини
На Львівщині судитимуть наркозбувачку, яка щомісяця постачала у різні міста країни близько 20 кг наркотиків
17:18
домашнє насильство
Вимагав віддати пенсію: на Хмельниччині оголосили підозру чоловіку, який систематично кривдив свою бабусю
17:09
граната
Вимагав 250 тис. євро, погрожуючи вбивством близьких родичів: тернополянину повідомили про підозру
17:00
Огляд
Купила квартиру за 3,5 млн грн і заробила понад 1,8 млн грн: що задекларувала голова дитячого медичного центру Олена Козлова
16:59
Оновлено
виставка "Тут був мій дім"
Куди піти у Львові із 25 по 31 березня: Jam session у Дзизі та концерт Квартету Петра Балога
16:59
Огляд
хмари
Погода Львів: прогноз синоптиків на сьогодні 28 березня, завтра, тиждень
16:42
Воїни волинської ТрО на сході України знищили "буханку" росіян
Воїни волинської ТрО на сході України знищили "буханку" росіян
16:35
Бурштинська ТЕС
Під час обстрілу 22 березня постраждали всі блоки Бурштинської ТЕС, – ДТЕК
16:25
Львів
У Львові мешканці гуртожитку на Тичини зможуть приватизувати своє житло
16:12
новини Прикарпаття
В селі на Прикарпатті підтвердили факт забруднення води у річці Бистриця-Солотвинська
16:03
школяр
У Львові при школах створять піклувальні ради
15:50
У Львові попрощалися з Ігорем Юхновським – екснардепом і Героєм України
У Львові попрощалися з Ігорем Юхновським – екснардепом і Героєм України
15:33
трамвай з прапором, Львів
Львівелектротранс оголосив міжнародний тендер на модернізацію трамваїв
15:22
новобудова на вул. Трускавецькій
Львівська міськрада підтримала петицію про заборону висоток у приватному секторі поряд з Сокільниками
15:10
У Тернополі помер артист балету Михайло Складан
14:57
У Рівному затримали рецидивістку, яка ввозила в Україну прекурсори під виглядом прального порошку
У Рівному затримали рецидивістку, яка ввозила в Україну прекурсори під виглядом прального порошку
14:42
На Тернопільщині чоловік добровільно віддав поліції арсенал зброї
14:29
затримання наркоторговців
Вилучили метамфетаміни і гранати: на Закарпатті затримали групу наркоторговців
14:11
У мережі оприлюднили відео, як люди у військовій формі силоміць заштовхали чоловіка в авто. У Хмельницькому обласному ТЦК прокоментували
У мережі оприлюднили відео, як люди у військовій формі силоміць заштовхали чоловіка в авто. У Хмельницькому обласному ТЦК прокоментували
13:59
новий міжнародний поїзд між Прагою і Чопом
У Чоп прибув перший міжнародний поїзд із Праги
13:52
На Хмельниччині судитимуть рецидивіста з Волині за напад із ножем на перехожого
13:37
перетин кордону, прикордонник
Тернополянин за $4,5 тис. став "багатодітним батьком" трьох литовських дітей, щоб виїхати за кордон
13:22
фури на кордоні
У пункті пропуску "Угринів-Долгобичув" тимчасово розблокували рух вантажівок
Більше новин