Еспресо. Захід

"Ні!" стереотипам у моїй голові

Леся Кічура
19 червня, 2021 субота
15:35

Закінчити школу, вступити до університету (Боже, борони, до бурси чи там якоїсь задрипаної академії, ще подумають, що у нас грошей немає для єдиної доньки), вийти заміж і тоді (якщо буде така потреба) шукати гарну роботу. А загалом – заміжжя – то найкраща праця, як добре влаштуєшся у житті, то й працювати не треба. Аби лише догоджала чоловікові та берегла сімейне вогнище (особливо вночі). Здається такий стереотипний сценарій у маленькому селі передавався з покоління у покоління по жіночій лінії. Тож коли з’являлися інакодумці, їх намагалися знешкодити та придавити авторитетом громадської думки відразу.

Зміст

Оксана після школи вирішила піти на роботу. "Хочу спробувати різного, а потім навчатися. Нащо мені відразу витрачати п’ять років життя, коли не знаю, ким хочу бути!". Тітка Зойка пила заспокійливе жменями. Як же так, донька працівника митниці і на тобі – спершу працювала продавчинею на ринку, потім офіціанткою у нічному клубі, потім поїхала до столиці на літо "життя поглядіти". Тітка Зойка вже й не знала чого чекати від єдиної доньки. І варто сказати, що дитячий та підлітковий вік минув без ускладнень, просто коли нарешті уже йшлося про доросле життя, то "Оксана наче з дуба впала і все". Жодні вмовляння, приклади та аргументи на неї не діяли.

У столиці дівчина ще трохи попрацювала адміністратором у салоні краси і врешті пішла на курси. Які саме – в селі ніхто не знав. Навіть тітка Зоя.

Оксану ми побачили у випуску новин на центральному каналі телебачення. Напередодні Нового року молода дизайнерка "зі столиці" презентувала свою лінію одягу!..

Уляна зі школи щоразу бігла додому, бо вдома чекало трійко менших братів і сестер, яких вона доглядала, поки мама-тато були на роботі. Коли закінчила навчання в університеті, мріяла про закордонну наукову програму, де її не знайдуть ані родинні обов’язки, ані сімейні повинності. Тож, коли на обрії замайоріла змога пройти стажування в Канаді – першою кинулася подавати документи. Пройшла співбесіду та виїхала. Додому давалася чути короткими дзвінками та електронними листами: "Здорова, дуже зайнята! Все добре!".

Її мама, тітка Наталя, ніяк не могла пережити, що найстарша донька, поїхала так далеко. Роки йдуть, а вона все робота-робота, а ж тут однолітки уже по другій дитині народжують. Годинник то тікає.

Років через дванадцять Уляна надіслала родинну світлину зі святкування Різдва. Вона, троє діток, статечний чоловік, будинок у заміській зоні. Це була єдина світлина, надіслана за всі роки, та й то лише тому, що мама серйозно прихворіла. Мусила її заспокоїти, що в неї все склалося. Чому не повідомляла раніше? Та інакше б не обібралася щоразу під час телефонної розмови отих звичних стереотипних думок та настанов – ото вже треба, а це ще не на часі, отак роблять, а про це й не думай, ти ж жінка заміжня. Їхати на дикі острови? – спинися, у тебе дрібні діти. Як не дивно, але оте сільське мислення та обмеження думок так засіло Уляні в голові, що вона дала собі слово: "Ніколи не давати жодній думці з її попереднього життя оселитися в її серці".

Коли Настя – єдина золота медалістка з нашого випуску, повідомила вдома, що навіть не думає вступати до аспірантури/докторантури, для батька (який мріяв бачити доньку викладачем медичного закладу) довелося викликати швидку. Проте донька й кроком не поступилася у своєму намірі. "Наука в Україні – 100 років нікому не треба! Не буду я вбивати 5 років життя, носити хабарі у кожні двері заради одного папірця, який у житті мені нічим не допоможе!".

Дівчина взяла позику у банку й відкрила приватний стоматкабінет. Звісно, всі в селі довкола казали, що "прогорить Настка з тим задумом, ой прогорить – он в поліклініці чотири стоматологи щодня на роботі…" Але наперекір очікуванням, приватна справа неабияк пішла вгору. Охочих лікуватися у чистеньких кабінетах із новою технікою було хоч греблю гати. Не лякали навіть ціни на кілька сотень більші, аніж у державній поліклініці. Зате охайне приміщення та усміхнений медперсонал приватного закладу усім був до вподоби. Років так через десять, десь за сімейним святкуванням, батько пошепки сказав доньці: "Добре, що ти мене не послухала тоді. Але ніколи про це не розповідай…".

Оля дуже любила навчатися. Їздила на щорічні олімпіади у школі та наукові конференції в університеті. Коли Павло зробив їй пропозицію – думала навіть відмовитись, бо зарано їй оте заміжжя. Та коли про те вчули мама з бабцею, то двома круками напосілися на неї: "Та ти що? Геть здуріла! Де ти бачила, щоб такому женихові відмовляли. Має дві машини, будинок власний он уже дахом криє. Батько передав свій бізнес". Врешті під натиском цих аргументів Оля здалася. Весілля з розмахом, медовий місяць на островах, а далі пішла рутина сімейного життя. Одне за одним народила двійко хлопців. Чоловік усе пропадав "по справах". Десь-колись по бізнесу, частіше – по чужих жінках. Але хіба здивуєш таким когось у селі. "Живе Оля як у Бога за пазухою", – любили примовляти старенькі бабці, сидячи на лавках, коли жінка з двома дітьми ходила до церкви чи на 1 вересня. Її молоді літа минули дуже швидко. Ночами вона частенько плакала, коли виймала свої наукові публікації у збірниках з усієї України. Коли синам виповнилося по 10 років, під час чергового загулу чоловіка, забрала речі та дітей, і поїхала. На вухах стояв весь район. Як? Куди могла подітися така сумирна та спокійна жінка? Чоловік,  Валєрка, спершу жартував: "Та десь до подружки поїхала, тиждень-другий показиться та повернеться, що вона варта без моїх грошей?". Проте минув місяць, а звісток не було. Валєрка іскрами сипав, підняв на ноги поліцію, прокуратуру, прикордонну службу. Оля з дітьми наче канула у воду.

За кілька літ подія забулася. У селі швидко все минає. Нові люди, життєві радощі та трагедії швидко змінюють одні одних. Якось до Великодня Олина мама отримала закордонного листа. У ньому було лише декілька слів: "Ніколи не обирайте чужого майбутнього!". На світлині її доня з хлопцями-підлітками та засмаглий чоловік, що обіймає хлопців і так щиро усміхається на камеру. Довкола океан і пальми. І щастя. На тій світлині воно було скрізь…

Усі ці історії мені дуже близькі, бо люди описані в них – знайомі… Тож спостерігаючи за ними, своє життя намагалася завжди планувати так, аби зручно було насамперед мені. Народжувала дітей, навчалася, долала нові вершини саморозвитку та виносила досвід із набитих ґуль. Шукала роботу та змінювала її… Щоразу у випадку форс-мажорних обставин радію: "Ну що ж, треба було й таке передбачити, бо ж сама усе планувала…".

Про авторку. Леся Кічура – українська казкарка, письменниця, кандидатка наук з соціальних комунікацій, провідна редакторка Національного драматичного театру ім. Марії Заньковецької.

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на наш Telegram-канал.

Теги:
Читайте також:
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.04
    Купівля 41.04
    Продаж 41.51
  • EUR
    Купівля 44.49
    Продаж 45.18
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
26 липня
21:50
Будуть переробляти: у Львові після прокладання тепломережі поклали неякісно асфальт
21:15
тюрма
На Закарпатті торговця метамфетаміном засудили на 6 років тюрми
20:47
На Львівщині помер командир роти Нацполіції області Микола Дьодьо
20:25
Як працюватиме нова програма від МОН із надання державних грантів на навчання в УКУ
19:57
підозрюваний у вбивстві Ірини Фаріон
"Я нікого не вбивав": підозрюваний у вбивстві Фаріон дав коментар журналістам
19:54
У Хмельницькому затримали жінку, яку підозрюють у вбивстві свого сина
19:36
На Львівщині чоловік пропонував прикордонникам 700 доларів хабаря, щоб виїхати за кордон
19:20
На Буковині затримали злочинну групу, яка збувала наркотики в регіоні
19:01
Франківська міськрада шукатиме інвестора для будівництва модульних котелень
18:43
У Львові відбудеться презентація військ Сил безпілотних систем: як потрапити
18:40
Оновлено
суд у справі про вбивство Фаріон
У Львові суд обрав запобіжний захід підозрюваному в убивстві Ірини Фаріон
18:37
У Тернополі чоловік обікрав 15 водоматів
18:29
світло
Світла не буде лише годину: графіки та групи відключень на Львівщині 27 липня
18:12
У Львові тимчасово змістять ще одну зупинку - на проспекті Чорновола
17:58
На Закарпатті затримали чоловіка, який намагався покинути Україну за підробленими документами
17:46
крига Генрі Форда
Монети, медалі та раритетна книга Генрі Форда: Чернівецька митниця поповнила конфіскатом фонди трьох музеїв
17:44
За змову на тендері на рекультивацію Славського полігону дві компанії оштрафували на майже 3 млн грн
17:25
опалення, кіт
На Тернопільщині розповіли про стан готовності до опалювального періоду
17:13
Мінлива хмарність: прогноз погоди у Львові та на Львівщині на 27 липня
17:07
Портрет Августина Волошина
На новобудові в Ужгороді з'явився мурал з портретом президента Карпатської України Августина Волошина
16:52
Університетська лікарня
За перший місяць роботи Університетська лікарня у Львові прийняла майже 6,5 тис. пацієнтів
16:37
В Ужгороді попрощалися із капітаном, командиром взводу 42-річним Євгеном Гайдуком 
16:25
Хмельницька АЕС
Хмельника АЕС шукає працівників-будівельників
16:10
ЗСУ
У розпал бойових дій 30 офіцерів утримували в Харкові, - колишній командир 125-ї бригади Горбенко
15:58
новини Львівщини
Податкова поверне жителям Львівщини 53,8 млн грн: за що можна отримати відшкодування
15:42
Оновлено
Свято музики у Львові 2024
Куди піти у Львові з 24 по 28 липня: Джазове тріо Александри Ханке
15:28
"Зірвали спробу дестабілізації суспільства": поліцейським, які працювали над розкриттям убивства Фаріон, вручили відзнаки
15:16
Угруповання медиків на Львівщині підробляло медичні довідки про інвалідність, їх судитимуть
15:01
Орест Олеськів
Начальник управління транспорту Львова пошкодив чужу Audi Q5 і втік з місця ДТП. Рішення суду
14:46
Анонс
Ukrainian Song Project-2024 у Львові: сцена
Ukrainian Song Project-2024 у Львові: 13 зіркових артистів виконають свої хіти у супроводі симфонічного оркестру
14:30
Оновлено
електроенергія
Коли на Львівщині вимикатимуть світло 26 липня: оновлені графіки
13:41
На Львівщині викрили незаконне ввезення елітних авто з -за кордону під виглядом гумдопомоги для ЗСУ
На Львівщині викрили незаконне ввезення елітних авто з-за кордону під виглядом гумдопомоги для ЗСУ
13:26
Судовий вирок
На Волині чоловік убив знайомого на очах у дитини, його засудили на 10 років
13:11
На кордоні з Польщею в авто виявили старовинну ікону
На кордоні з Польщею в авто виявили старовинну ікону
12:55
У Львівській обласній лікарні пацієнту поставили унікальний протез: таку процедуру в Україні провели вперше
12:40
Мовознавиця Ірина Фаріон
Родичі Ірини Фаріон вимагатимуть довічного покарання для вбивці
12:31
кордон прикордонник
Скільки людей перетнули західний кордон України 25 липня
12:16
Волинські сапери розміновують Донеччину
Очистили понад 30 га територій Донеччини: волинські сапери повернулися з ротації на сході
12:00
Підозрюваний у навмисному вбивстві Ірини Фаріон
У Галицькому суді Львова оберуть запобіжний захід підозрюваному у вбивстві Фаріон
11:55
Інфографіка
курс валют
Курс валют у Львові в банках та обмінниках на 26 липня: гривня поволі зміцнюється
Більше новин