live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

Скаутський рух номіновано на Нобелівську премію миру


фото: Станіслав Андрійчук facebook
В Україні найбільше скаутів входять у молодіжну організацію "Пласт", відродження якої почалося у Львові, а один з пластунів місцевого походження навіть є лауреатом Нобелівської премії.

Повідомлення про номінацію розміщено на фейсбук-сторінці WOSM (Світової організації скаутського руху), інформує "Еспресо.Захід".

Там зазначено, що Нобелівську номінацію для скаутів подала депутат парламенту Норвегії Солвейг Щитц (Solveig Schytz) – членкиня Ліберальної партії, яка з 8-річного віку виростала в дівочому скаутському (гайдівському) русі. У повнолітньому віці Солвейг стала виховницею для дівчат-гайдів і водночас займалася політичною діяльністю. У прес-релізі, в якому оголосила про номінацію, вона написала:

"У той час, коли нашому світу загрожує стільки міжнародних викликів, пов’язаних з кліматом, війнами чи пандеміями, нам потрібна противага егоїзму та націоналізму. Ми маємо запропонувати молоді шанс згуртуватися навколо набору спільних цінностей та віри у служіння, не лише власній спільноті, а й міжнародному суспільству".

Фото: speiding.no

На офіційній сторінці скаутів зазначено, що вони номіновані на Нобелівську премію миру за роботу в галузі "надання молоді інструментів, якими вони користуються для пошуку вирішення викликів майбутнього, будуючи при цьому сильне громадянське суспільство".

Формально на Нобелівську премію миру 2021 року номіновані дві найбільші скаутські організації світу. Окрім WOSM (Світової організації скаутського руху), ще Світова асоціація дівчат-гайдів і дівчат-скаутів (World Association of Girl Guides and Girl Scouts – WAGGGS), до складу якої входить і норвезька організація, до якої належить Солвейг Щитц.

"Ми маємо честь бути номінованими на Нобелівську премію миру цього року, і ми вважаємо, що ця номінація підкреслює значну роль молодіжних організацій у просуванні миру та розвитку у всьому світі", – заявили представники керівництва WAGGGS та WOSM.

Фото з архіву Юрія Юзича

У своєму дописі, з нагоди номінації, голова наглядової ради "Пласту" Юрій Юзич зазначив, що це не перша спроба номінувати скаутський рух на Нобеля. Адже чимало його учасників ставали лауреатами цієї премії. Зокрема в галузі літератури її отримав знаменитий письменник Редьярд Кіплінг, а премію миру – народжений на території України засновник ізраїльської держави Менахем Бегін. Ще більше скаутів ставали номінантами, зокрема у 1927 і 1939 роках на неї претендував основоположник світового скаутингу Роберт Бейден-Поуелл.

"Таким чином в разі позитивного рішення Нобелівського комітету фактично визнаватимуть і Пласт – український скаутинг. А те, що цьогорічна номінація походить із Норвегії, обнадіює. Найбільший молодіжний рух світу цього разу цілком може отримати премію. Адже попри те, що Альфред Нобель був шведом, він заповів, щоб комітет із визначення лауреатів формувався парламентом Норвегії", – написав Юрій Юзич.

У коментарі для "Еспресо.Захід" Юрій Юзич зазначив, що йому вдалося відшукати й українця, пластуна походженням зі Львівщини, який відзначений цією премією. Це Євген-Зенон Стахів, який увійшов до числа лауреатів Нобелівської премії Миру за 2007 рік у складі Міжурядової групи експертів ООН зі зміни клімату (IPCC), як провідний експерт із дослідження водних проблем.

Фото: plast.org

Євген-Зенон Стахів – інженер, доктор наук з водних ресурсів, професор та керівник інституту географії та екології університету Джона Гопкінса (Балтімор, США). Він спеціалізується на розробці методів управління водними ресурсами великих річкових басейнів та протиповеневого захисту в умовах кліматичних змін. Очолює управління міжнародних проектів Інституту водних ресурсів Корпусу інженерів армії США. Також є технічним директором Міжнародного центру інтегрованого управління водними ресурсами ЮНЕСКО (ICIWaRM). Окрім цього, вчений працює з ЄЕК ООН та ICIWaRM над проектом "Україна-Молдова транскордонний Дністер". 2003 року Євген-Зенон Стахів був призначений міністром водного господарства та іригації в Іраку у складі тимчасової військової адміністрації.

Євген-Зенон Стахів народився в Інсбруку (Австрія). Мама походить зі Львова, а батько – з Перемишля. Вперше прибув в Україну 1991 року. 2019-го гостював у Львові разом зі своєю дружиною.

Нобелівська премія миру визнає видатний внесок людей та організацій у розвиток культури миру у світі. Її присуджують з 1901 року. Лауреатами премії стали 135 номінантів, включаючи 107 осіб і 28 організацій. Щорічно на премію висувають понад 100 номінантів (торік було 300), список яких тримають у таємниці. Зазвичай номінації збирають до 1 лютого, а переможець стає відомим у жовтні.

Відомо, що 2021 року на цю премію номіновано також лідерку білоруської опозиції Світлану Тіхановську, російського опозиціонера Олексія Навального, міжнародний антирасистський рух BLM, президентів Володимира Путіна та Дональда Трампа.

Довідка.

Пласт НСОУ (Національна скаутська організація України) створено 1911 року, через чотири роки після організації перших скаутських гуртків Робертом Бейден-Пауелом. Серед засновників організації були Іван Чмола, Олександр Тисовський і син Івана Франка Петро. Пласт став провідною дитячою молодіжною виховною організацією на українських землях як до Першої світової, так і в міжвоєнний період. Саме на основі Пласту формувалася національна свідомість українців, а сама організація стала базою членства учасників національно-визвольних змагань: УВО, ОУН та УПА. Згодом Пласт відіграв важливу роль у збереженні національної ідентичності українців у діаспорі.

1989 року Пласт НСОУ повернувся в Україну, найбільш масово відродившись у Львові. Саме тут тривалий час був головний осередок організації, який згодом перебрався у столицю. На сьогодні Пласт налічує близько 10 тисяч членів. 17 грудня 2019 року Верховна Рада України проголосувала за законопроєкт "Про державне визнання і підтримку Пласту", що стало визнанням заслуг організації на загальнодержавному рівні.

Стежте за найважливішими новинами України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на наш Telegram-канал.

новини партнерів

8 березня, 2021 понеділок

7 березня, 2021 неділя

8 березня, 2021 понеділок

7 березня, 2021 неділя

6 березня, 2021 субота

5 березня, 2021 п'ятниця

Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

Введіть слово, щоб почати