Львівщина – лідер за кількістю курців у Західній Україні
Регулярно витрачається на цигарки, у тому числі електронні й тютюнові вироби електричного нагрівання 18,3% населення Львівської області (включно з підлітками, старшими 12 років).
Для порівняння: в Закарпатській області шкідливу звичку має 9,3%, Волинській – 10,8%, Івано-Франківській – 12,7%, Тернопільській – 13,0%, Чернівецькій – 13,7%, Рівненській – 16,1% та Хмельницькій – 16,7%. Про це "Еспресо.Захід" повідомили в прес-службі департаменту охорони здоров'я Львівської облдержадміністрації з посиланням на дані, оприлюднені Державною службою статистики України.
Цьогоріч кількість курців в Україні порівняно з минулим роком зросла за рахунок тих, хто курить електронні цигарки й тютюнові вироби електричного нагрівання. Серед чоловіків частка курців електронних сигарет за останній рік збільшилася з 3,9% до 6,4%, серед жінок – з 5,8% до 13,2% відповідно.
Курців ТВЕНів за останній рік також побільшало: серед чоловіків – до 6,1% (рік тому було 1,5%), серед жінок – до 10,5% (було 3,4%). Такі дані оприлюднили у Центрі громадянського представництва "Життя", порівнявши результати опитувань Київського міжнародного інституту соціології, проведених з 9 до 20 лютого 2019 року і з 28 січня до 20 лютого 2020 року. Причину експерти вбачають у тому, що реклама і продаж ТВЕНів та пристроїв для їх куріння вітчизняним законодавством не регулюється. Єдина норма, яка виконується, – заборона куріння у громадських місцях. "Тютюнова індустрія б’є точно в ціль – по підлітках і молоді, яких заохочують до куріння через соціальні мережі, популярних блогерів та яскраві вивіски на вітринах магазинів. Підлітки використовують електронні сигарети як стартовий майданчик для початку куріння. На сьогодні кожен п’ятий підліток в Україні є споживачем електронних сигарет. Але так само, як і звичайні сигарети, вони викликають нікотинову залежність і становлять загрозу здоров’ю", – наголошує виконавча директорка організації Лілія Олефір.
Не лише серед підлітків, а й серед дорослих побутує хибна думка, що електронні сигарети – безпечніші за звичайні, хоче наукові дані свідчать про протилежне. Згідно зі звітом ВООЗ за 2020 рік, у рідинах електронних сигарет містяться токсичні речовини — метали (хром, нікель, свинець), карбоніли (формальдегід, ацетальдегід, акролеїн, гліоксаль) і шкідливі ароматизатори (діацетил, циннамальдегід і бензальдегід). А до складу аерозолей тютюнових виробів для нагрівання (Iqos і Glo) входить понад 50 канцерогенних речовин!
Комітет з питань здоров'я нації, медичної допомоги і медичного страхування доопрацьовує комплексний антитютюновий законопроєкт на базі законопроєкту № 2813, який, на думку його авторів та громадських активістів, допоможе зменшити поширеність куріння в Україні. Серед ключових змін – повна заборона продажу тютюнових виробів та електронних сигарет молодим людям до 21 року, заборона реклами в інтернеті, заборона рекламної викладки сигарет у супермаркетах і кіосках, а також розширення переліку громадських місць, вільних від куріння. "Норми документа базуються на міжнародній практиці і зобов’язаннях", – наголошують у Центрі громадянського представництва "Життя".
Щороку від захворювань, пов’язаних з курінням, помирає 85 тисяч українців. Крім того, куріння є одним із факторів ризику важкого перебігу COVID-19.
Стежте за найважливішими новинами України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на наш Telegram-канал
- Актуальне
- Важливе