НАБУ відкрило матеріали в другому епізоді "газової справи Дубневичів" зі зловживаннями на 2,1 млрд грн

Цього разу йдеться про ймовірно незаконні маніпуляції з газом у 2016-2017 роках на суму майже 730 млн грн..

Про це повідомляє пресслужба НАБУ, інформує "Еспресо.Захід".

У Бюро розповіли, що розслідування факту заволодінні природним газом вартістю понад 729,8 млн грн завершено і 7 жовтня 2020 року п’ятьом підозрюваним і стороні захисту відкрито матеріали слідства перед скеруванням обвинувального акта до суду.

"За даними слідства, директори підприємств-власників Новояворівської та Новороздільської ТЕЦ (Львівська область) упродовж 2016-2017 років уклали низку угод про закупівлю в НАК "Нафтогаз України" природного газу для виробництва теплової енергії населенню. Для здешевлення тепла для цієї категорії споживачів НАК постачав ТЕЦ газ за суттєво нижчими від ринкових цінами", – повідомляють детективи.

Натомість посадові особи підприємств скерували цей газ на виробництво електроенергії, яку далі перепродували за ринковими цінами.

"Унаслідок цих дій прибутковість виробництва електрики цими ТЕЦ перевищила 60% (проти 3-5% закладених у тариф НКРЕКП. Таким чином, на переконання детективів НАБУ, ТЕЦ отримали надприбутки, співставні з розміром збитків, завданих НАК "Нафтогаз України" внаслідок реалізації корупційної схеми.

Відповідно до висновків експертиз, у 2016-2017 роках учасники злочину організували заволодіння 151,8 млн куб. м природного газу на користь ТзоВ "Енергія-Новий Розділ" та ТзОВ "Енергія – Новояворівськ". Внаслідок цього НАК "Нафтогаз України" завдано збитків у розмірі 729,8 млн грн", – йдеться у повідомленні.

Читайте також: Гучні провадження, неминучі вироки та превенція на 100 млн євро

Досудове розслідування вказаних фактів детективи НАБУ здійснюють із червня 2018 року. У серпні 2020-го п'ятьом особам, причетним до цієї корупційної схеми, повідомили про підозру.

Зазначимо, це вже другий епізод у т. зв. "газовій справі Дубневичів". Перший стосується таких самих зловживань, але за період 2013-2015 років ,і стосується вона розкрадання газу на 1,4 млрд грн. Справу вже слухають у суді з грудня 2019 року. Загальна сума розкрадань за двома епізодами перевищує 2,1 млрд грн.

Нагадаємо, в січні 2018 року детективи НАБУ затримали та повідомили про підозру п'ятьом особам: чотирьом посадовцям компаній-власниці ТЕЦ – ТзоВ "Енергія-Новий Розділ" та ТзОВ "Енергія-Новояворівськ", і фізичній особі-"куратору" схеми, яка була наближеною до народних депутатів.

У межах розслідування за клопотанням детективів НАБУ Солом’янський районний суд м. Києва наклав арешт на цілісні майнові комплекси "Новороздольска ТЕЦ" та "Новояворівська ТЕЦ". Відповідно до рішення суду, ці два об’єкти передали в управління АРМА.

Розслідування наведених фактів детективи Бюро розпочали в грудні 2016 року за матеріалами НКРЕКП і ЗМІ.

Зазначимо, згідно з даними реєстрів, власниками ТОВ "Енергія – Новий Розділ" є ТОВ "АПП "Львівське" (90,05%), Міське ДКП "Розділтеплокомуненерго" (9,95%). Бенефіціарами виступають Богдан та Ярослав Дубневичі.

ТОВ НВП "Енергія – Новояворівськ" належить ТОВ "АПП “Львівське”" (92,36%), МКП "Новояворівськтеплокомуненерго" (3,15%), Новояворівське КП "Міські електричні мережі" (4,49%). Бенефіціарними власниками є також Богдан та Ярослав Дубневичі.

Окрім цієї справи, народного депутата Ярослава Дубневича підозрюють у зловживаннях на посаді голови транспортного комітету Верховної Ради через вплив на посадовців "Укрзалізниці", внаслідок чого держава зазнала збитків на суму близько 93 мільйонів гривень. 31 жовтня 2019 року Верховна Рада підтримала зняття недоторканності з нього. Крім того, його дозволили притягнути до кримінальної відповідальності. 7 листопада 2019 року суд заарештував Ярослава Дубневича, але він вийшов із СІЗО наступного дня, внісши заставу в розмірі 90 млн грн.

Щодо Богдана Дубневича НАБУ також відкрило справу за поданням НАЗК, що звинувачує його в недостовірному декларуванні. Богдан Дубневич повторно балотувався в народні депутати, але програв перегони Галині Васильченко.

Після конфіскації двох ТЕЦ і передачі їх в управління АРМА попередні власники постійно влаштовували провокації, диверсії та шкідництво на цих підприємствах. У наслідок таких дій упродовж попередніх років у двох містах області, а саме Новому Роздолі та Новояворівську, був під загрозою опалювальний сезон. У ситуацію навіть втручався уряд, а поліція відкривала кримінальні провадження.

Стежте за найважливішими новинами України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на наш Telegram-канал.