Прикарпатівець відновлює популяцію буйволів
Франківський фермер уже кілька років відновлює популяцію буйволів, які в Україні стали мало не екзотичними тваринами.
Про це пише Галицький кореспондент, передає "Еспресо.Захід".
На Прикарпатті це поки що єдина буйволяча ферма. А з цінного молока господар хоче виробляти екопродукти. Вже незабаром він відкриє контактну ферму під Франківськом, де, окрім буйволів, відвідувачі зможуть побачити інших цікавих тварин.
Взагалі все господарство займає аж 114 гектарів. Спершу величезний сад із яблуньками, далі через велетенський господарський двір і стайні – саме тут живуть буйволи і решта худоби.
Торік дві буйволиці загинули. Тепер залишилося тільки семеро: два самці, чотири самиці і одне ще зовсім молоде. Імена мають тільки двоє: Софія і Мамба. Цікаво, що в буйволячому стаді побутує матріархат – усіма керує буйволиця.
Ще здавна в Карпатах люди тримали буйволів не лише заради цінного молока, але здебільшого використовували їх як тяглову худобу: орали, валили ліс, перевозили вантажі тощо. Однак з часом буйволи поступилися машинам. А нищівного удару популяції завдала колективізація. Буйволи не могли вжитися в колгоспах. Ці тварини звикають лише до однієї людини, яка їх доїть, доглядає. Тоді більшість карпатських буйволів пішли на м’ясо саме через свою впертість і небажання давати молоко чужим людям.
Вплинула на буйволів і меліорація. Адже вони живуть переважно біля болотистих територій. Через осушення водойм тварини не мали змоги охолоджуватися.
На сьогодні в Україні налічується лише кілька сотень буйволів. Більшість – на Закарпатті. Адже це теплолюбні тварини. У холодну пору буйволи ще здавна рятувались біля теплих термальних джерел. Взагалі вода – це їхня стихія, буйволи обожнюють купатися. Крім того, карпатські буйволи – дуже розумні тварини. Кажуть, їхній інтелект прирівнюється до інтелекту собак, а викопні рештки свідчать, що вони застали і мамонтів.
Коли франківський фермер Роман Яковин задумав буйволячу ферму, друзі і колеги просто сміялися з нього, мовляв, це ж не вигідно. Бізнесмени зараз женуться за швидкими грошима, а Роман бачив перспективу в майбутньому.
Так, одна мала особина буйвола карпатського коштує щонайменше 500 євро, тоді як телятко – лише 2000-4000 гривень. Дорослого буйвола можна придбати десь за дві тисячі євро. Аби почати виготовляти молочну продукцію, треба близько 60 буйволиць. До того ж, молока виходить мало, удвічі менше, ніж коров’ячого, це не промисловий напрям. Буйволиця дає 5-6 літрів на день, а корова – приблизно 10-12 літрів. Роман купував буйволів на Закарпатті. Перших двох самиць викупив якраз, коли їх мали здавати на бійню. А взагалі буйволів дуже мало в Україні, тому навіть за наявності грошей їх доведеться купувати поступово.
- Актуальне
- Важливе