У заповіднику "Тустань" хочуть незаконно заграбастати землю
Держгеокадастр передав частину території у приватні руки
Про це повідомляє "Еспресо.Захід".
Йдеться про 0,12 га землі на території державного історико-культурного заповідника "Тустань", що в Карпатах. У травні цього року ділянка з’явилась на публічній кадастровій карті під цільовим призначенням "Землі запасу", а вже в серпні з’явився наказ про надання у власність ділянки фізичній особі для ведення садівництва.
До слова, ще 1994 року Кабінет Міністрів України, враховуючи історичну, археологічну та природну цінність пам'яток IX-XIII століть – наскельного оборонного комплексу міста-фортеці Тустань біля села Урич Сколівського району Львівської області, оголосив комплекс пам'яток державним історико-культурним заповідником "Тустань" з метою їх схоронності та раціонального використання. Тустань є пам’яткою археології національного значення.
Як розповів у коментарі журналістці "Еспресо.Захід" директор заповідника Андрій Котлярчук, територія повністю перебуває в межах заповідника. Є усі містобудівні документи, затверджені ще у 2012 році. Тоді відбулися громадські обговорення й затвердили детальний план території Державного історико-культурного заповідника "Тустань". Саме містобудівна документація є основою для подальших рішень щодо відведення і призначення земель.
"У Держгеокадастрі мають Детальний план території заповідника та схему охоронних зон пам'ятки, тож не могли не знати, що передають ділянку фізичній особі в незаконний спосіб, – наголошує Андрій Котлярчук. – Усе це схоже на добре відкатану схему. Це територія заповідника, але її незаконно передають для ведення садівництва фізичній особі. Яке може бути садівництво на території пам’ятки археології? На цій території є галявина, а колись там був цвинтар. Є явних два порушення – передача суперечить містобудівним документам, і в межах пам’ятки не дозволено передавати територію в приватні руки".
Згідно з українським законодавством, заповідник створений для опіки над Тустанню, яка є унікальним національним культурним надбанням. Територія пам’ятки археології може бути виключно державною власністю історико-культурного призначення. Її передача у приватну власність незаконна.
На ситуацію вже відреагували в Держгеокадастрі Львівської області. Як повідомляють у прес-службі, у них відбулася зустріч із керівництвом заповідника, тож було досягнуто порозуміння та узгоджено подальші кроки щодо внесення інформації про землі історико-культурного призначення до Державного земельного кадастру.
"За результатами зустрічі узгоджено подальший план дій. Найближчим часом заповідник "Тустань" подасть до Головного управління документи щодо надання дозволу на відведення земельної ділянки. При наданні дозволу буде проведено топографо-геодезичні роботи ліцензованою землевпорядною організацією. Після проведення цих робіт з винесення меж на місцевості (в натурі) буде встановлено межі земельної ділянки та зроблено подальші кроки у справі збереження території заповідника", – кажуть у Держгеокадастрі.
Утім, керівництво з такими роз’ясненнями Держгеокадастру не погоджується і переконує, що це – затягування часу. Адже ніхто процес передачі землі у приватні руки поки що не заморозив.
"Тустань стала популярним і доступним туристичним місцем, з базовою інфраструктурою, з новими дорогами. Проводиться активна промоція локації, зростає потік відвідувачів. Як можна ось так цинічно віддавати землю заповідника, – обурюється керівник ГО Тустань Василь Рожко. – Є конкретні особи, які цим питанням займаються. Нині відбувається окозамилювання. У Держгеокадастрі щось придумують, затягують час, але передачу ніхто не зупинив".
Керівництво заповідника звернулося з листами до Львівської обласної державної адміністрації та Львівської обласної ради з проханням вжити всіх можливих заходів, щоб зупинити незаконне захоплення земель, повернути ділянку в державну власність з подальшою передачею в постійне користування Заповідника і забезпечити дотримання законодавства щодо охорони національного надбання. Запевняють – до останнього вимагатимуть скасування приватизації.
- Актуальне
- Важливе