Що відомо про затримання мера Мукачева Андрія Балоги та Михайла Ланя: боротьба з корупцією чи за контроль над районом
Що відомо про гучне затримання міського голови Мукачева Андрія Балоги та голови Мукачівської райради Михайла Ланя через приватизацію стадіону "Авангард"
25 червня ЗМІ облетіла новина про затримання міського голови Мукачева Андрія Балоги, сина екснардепа Віктора Балоги та голову Мукачівської районної ради та екснардепа Михайла Ланя, який відомий на Закарпатті за прізвиськом Блюк.
За даними слідства, міський голова забезпечив прийняття на сесії міськради рішення про продаж за заниженою у майже 9 разів ціною ділянки приватному товариству, фактичним контролером якого є голова районної ради, колишній нардеп. Загалом у справі декілька підозрюваних: міський голова, голова райради, ексначальник відділу комунальної власності та земельних відносин, два власники компанії-оцінювачки та оцінювач.
Йдеться про приватизацію стадіону "Авангард" у Мукачеві, а це, окрім споруд, 3,0206 га землі.
Що відомо про приватизацію стадіону "Авангард"
Скандал довкола приватизації стадіону "Авангард" розгорівся у Мукачеві влітку 2023 року. У серпні сесія Мукачівської міської ради затвердила оцінку ділянки, площею 3,0206 га у 9 645 700 гривень без ПДВ та продати її ТзОВ "Універсал-М" за вказану суму. За даними YouControl, "Універсал-М" входить до групи Михайла Ланя, а серед співвласників зазначена Маріанна Ланьо – дружина політика.
Уже в жовтні 2023 року у Мукачівській міській раді пройшли перші обшуки у справді приватизації "Авангарду". Утім, контроль над спортивним комплексом Михайло Ланьо отримав ще задовго до цього рішення. За даними слідства, ще у вересні 2015 року державний реєстратор незаконно змінив цільове призначення земельної ділянки, на які розташований спорткомплекс (Мукачево, вулиця Парканія, 1/5), з цільового призначення "для будівництва та обслуговування об`єктів фізичної культури і спорту" на цільове призначення "для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови".
Один зі свідків заявив, що відповідно до договору купівлі-продажу від 25 червня 2003 року, власником споруд, які входять в цілісний майновий комплекс будівель спорткомплексу (а це 1027,70 квадратних метрів), є ВАТ "Мукачівприлад", а воно продало це майно ТзОВ "Універсал-М". Однак за даними слідства, доку будь-яких підтверджуючих документів щодо отримання в приватну власність вищевказаних будівель ВАТ "Мукачівприлад" не виявлено. Тож законність цієї оборудки Що в свою чергу ставить під сумнів законність вищевказаного договору купівлі-продажу.
До речі, з 2006 по 2015 рій Михайло Ланьо був головою Федерації футболу Закарпаття.
Що пов’язує Михайла Ланя та Віктора Балогу
Історія взаємин Віктора Балоги та Михайла Ланя може стати сюжетом кримінального блокбастера. У 2015 році, коли обоє були депутатами Верховної Ради, у Мукачеві сталася маштабна стрілянина між учасниками "Правого сектора" та охоронцями Ланя, внаслідок якої загинуло троє осіб та більше десятка було поранено, у тому числі поранені були поліцейські. Тоді цю перестрілку назвали протистоянням між Балогою та Ланьом.
Цікаво, що у 2010 році Михайло Ланьо був депутатом обласної ради від "Єдиного центру" братів Балог. Однак уже в 2012 його виключили з фракції за пропозицією Павла Балоги. Після цього Ланьо балотувався до Верховної Ради від Партії регіонів.
Тоді Віктора Балога навіть назвав його "Типовим совковий бандит радянської епохи". Ланьо ж заявляв, що Віктор Балога спеціально ліпить йому образ кримінального авторитета.
Цікаво, що обрання Михайла Ланя головою Мукачівської райради у 2022 році, замість Михайла Лабоша, одні сприйняли як послаблення впливу Балог на Мукачівщині, інші як домовленості між Балогою та Ланьом. Закарпатський журналіст та громадський діяч Павло Федака тоді написав, що призначення Ланя головою райради означає, що Віктор Балога виконав свою частину зобов’язань. Йшлось начебто про домовленості, які зумовили відставку голови Закарпатської облради Олексія Петрова у жовтні 2021 року та призначення Володимира Чубірка. Однак і Чубірка уже усунули. Нині Закарпатську обласну раду очолює "слуга народу" Роман Сарай, а Ланьо та Балога-молодший стали не просто фігурантами кримінального провадження, а підозрюваними.
Що може означати затримання мера Мукачева та голови райради
"У цій історії мені цікаві дві речі. Перше, навіть якщо голова міськради в силу певних домовленостей чи зобов’язань мав організувати приватизацію цієї землі, це можна було зробити через Прозорро. Кілька підставних фірм, і виграє той, хто має виграти. Але вирішили не заморочуватись, отже вірили у недоторканність, – розповів "Еспресо.Захід" закарпатський політик, який виявив бажання залишитись неназваним. – Другий момент, це те, що повідомлення у телеграм-каналі місцевого блогера, якому зливають інформацію силовики, з’явилось за кілька хвилин до офіційних повідомлень на каналах НАБУ та СБУ. Це означає, що з цих затримань вирішили зробити "показові виступи". Якщо це зрежисовано командою Віктора Микити (голова Закарпатської ОВА) – знімаю перед ним капелюха".
Тим часом у Мукачівській міській раді кажуть, що від самого початку готові були співпрацювати зі слідством, і свою правоту готові довести у суді.
"В рамках кримінальної справи щодо викупу земельної ділянки ТОВ "Універсал" відбулись чергові процесуальні дії, що здійснюють органи слідства. З самого початку розслідування керівництво та всі структурні підрозділи міської ради були відкриті для співпраці з правоохоронними органами та всіляко сприяли слідству, для забезпечення об’єктивного з’ясування всіх обставин цієї справи, відповідно до букви закону, – йдеться у повідомленні Мукачівської міської ради. – Впевнені в законності своїх дій та сподіваємось, що справа має виключно правовий характер й готові довести свою правоту в суді".
- Актуальне
- Важливе