Еспресо. Захід

Як у Львові дотримуються щоденної хвилини мовчання о 9-й ранку

1 березня, 2025 субота
09:30

В Україні вже давно запроваджено щоденну хвилину мовчання о дев'ятій годині ранку. Втім не всі громадяни її дотримуються. Про те, як врегульована хвилина пам'яті у різних областях заходу України та чи достатньо поінформовані про неї люди - дізнавалися журналісти "Еспресо.Захід"

Зміст

Загальнонаціональна хвилина мовчання - не щось нове для України. Ще у березні 2022 року президент Зеленський підписав указ про введення такої хвилини щодня о 09:00. Таку ініціативу активно просувала й загибла госпітальєрка Ірина Цибух, наголошуючи на моменті єднання та стратегії спомину про героїв, яку варто розробити в України.

Від 7 листопада 2024 року загальнонаціональну хвилину мовчання о 09:00 у Львові оголошують через систему оповіщення. Коли запроваджували цю ініціативу, в міськраді закликали мешканців у цей час зупинитися й віддати шану загиблим військовим і тим, хто продовжує захищати країну.

Чи справді зараз діє ця ініціатива і чи достатньо проінформовані жителі населених пунктів про неї? Журналісти "Еспресо.Захід" дослідили це питання та пройшлися Львовом о 9-й ранку, аби зрозуміти, чи реагує місто на оповіщення про зупинку.

Стоїмо на перехресті Горбачевського - Княгині Ольги. О 9-й ранку вмикається система оповіщення. Хоча регулювальників на місці немає, трамвай зупиняється. Автівки на дорозі теж стоять, але поодинокі водії намагаються прошмигнути після того, як світлофор показує зелене світло. Люди на вулиці не реагують на сповіщення, чи то через те, що його погано чути, чи то через те, що поспішають.

На одному з найскладніших перехресть Львова, Сахарова - Вітовського, ситуація майже аналогічна. Машини зупиняються, трамваї також, хоча один з них не дочекався завершення хвилини мовчання й рушив. Люди продовжують рух.

Біля Стрийського парку в цей день ситуація інша. Посеред перехрестя вулиць Стрийська та Сахарова стоять регулювальники. Громадський транспорт зупиняється і рушає далі лише після закінчення хвилини мовчання. 

У центрі міста біля Оперного театру автівки та люди також зупиняються.

 

Але не всі її дотримуються.  Особливо це стосується спальних мікрорайонів. На відео ситуація в Рясне: пішоходи та авто ігнорують хвилину пам'яті та продовжують рух:

 

Львівщина: в населених пунктах транспорт має зупинятися

Дотепер жителі міст чи сіл самостійно вирішували, чи дотримуватись хвилини пам’яті та, наприклад, зупинятися посеред міста, йдучи на роботу або у справах.

Нині ж ушанування захисників о 9-й ранку роблять більш урегульованим. Рада оборони Львівської області 14 лютого 2025 року ухвалила обов’язкову зупинку транспорту під час хвилини мовчання на Львівщині. Як зазначив очільник ОВА Максим Козицький, поліцейські нагадуватимуть водіям про необхідність зупинки. Зокрема, всі транспортні засоби в населених пунктах мають призупинити рух на хвилину, за винятком автомобілів екстрених служб.

У Патрульній поліції Львівщини у відповідь на запит "Еспресо.Захід" зазначили, що за невиконання вимог жестів регулювальника для водіїв і пішоходів передбачена адміністративна відповідальність. 

"Зазвичай під час хвилини мовчання працює поліція, яка виїжджає на патрулювання і ситуативно зупиняється. У нас є 4 перехрестя, де завжди стоять регулювальники. Це Стрийська – Наукова, Сахарова – Вітовського, перехрестя Чорновола – Під Дубом та перехрестя Липинського – Замарстинівська.  Це найбільш завантажені. І цим займаються не лише патрульні, а й поліція охорони, наприклад. Збільшувати кількість екіпажів наразі не плануємо, оскільки їх у нас і так мало, тобто ті, хто не їде на виклик, зупиняються і регулюють. Окрім того, ми не штрафуємо за те, що пішохід чи авто поїхало під час хвилини мовчання. У нас є відповідальність за рух на заборонний жест регулювальника. Хвилина мовчання - це особиста відповідальність кожного й людина сама має зрозуміти, що треба зупинитися", - повідомила речниця Патрульної поліції Львівської області Катерина Рибій.

А як в інших містах України?

В окремих областях заходу України також запровадили обов'язкову зупинку руху під час хвилини мовчання.

У Тернополі вирішили, що не можуть зупинити все місто

Оскільки зупинити все місто в один момент буде проблематично, органи самоврядування мають визначити локації для проведення акції та подати звернення до правоохоронців. Працівники поліції своєю чергою також пропонують варіанти, де зручніше перекрити дорогу та зупинити транспорт.

"Кожен громадянин свідомий, він сам може зрозуміти, що о 9-й годині є хвилина мовчання в установах, організаціях, навчальних закладах. Ми зробимо зупинку, це символічно, можливо, на 2-3 локаціях. Це не означає, що буде перекрите все місто, зупиниться весь транспорт, будуть якісь зміни в русі. Такого не буде. Ми надіємося все-таки на свідомість наших громадян", - зазначив керівник поліції Тернопільщини Сергій Зюбаненко.

В Івано-Франківську загальноміську хвилину мовчання та молитву впровадили у вересні 2024-го

Тоді міський голова Руслан Марцінків заявив, що нагадування також транслюватимуть у місцях, де є інформатори, екрани. Однак, як розповіли журналісти, які відстежували виконання ініціативи, люди й автівки ніяк не відреагували на хвилину мовчання, а на екранах показували рекламні ролики, які зникли на короткий час, а потім знову відновився їхній показ.

У Рівному о 09:00 на хвилину призупиняється рух транспорту та пішоходів

Часто люди виходять з громадського транспорту й автомобілів, щоб віддати шану загиблим. До слова, в Рівному склали першу постанову на водія, який під час хвилини мовчання продовжив рух попри сигнал регулювальника (за ч. 2 ст. 122 (За проїзд на заборонний жест регулювальника). Інцидент стався 1 лютого цього року в центрі міста. 30-річний водій пояснив, що поспішав у справах. Йому призначили штраф 510 грн.

Однією з імовірних причин, чому містяни ігнорують хвилину мовчання, може бути не відсутність поваги, а відсутність обізнаності. У столиці України це питання вирішили в такий спосіб: про хвилину мовчання оголошують у транспорті, через звукові системи оповіщення на Хрещатику та Майдані Незалежності та на рекламних носіях. Цікаво, що повідомлення кияни отримують через мобільний застосунок "Київ цифровий", що дозволяє нагадати про важливість зупинки конкретно кожному. 

Хвилина мовчання - це про вшанування й об'єднання

Громадські активісти, серед яких, зокрема, матір загиблої бойової медикині Ірини Цибух (Чеки) Оксана Цибух, зазначають: хвилина мовчання - не лише для того, щоб стати й помовчати. Це хвилина честі, вшанування, а також вона має обʼєднувальний момент.

Читайте також: "Життя Львова має зупинятися на одну хвилину": Оксана Цибух розповіла про акцію "Вшануй"

Активісти ГО "Вшануй" створили телеграм-канал, де розповідають про свої акції вшанування, а кожен може приєднатися до них і нагадати іншим мешканцям про необхідність зупинитися й віддати шану полеглим захисникам та тим, хто продовжує боротьбу. 

Одну з таких акцій провели нещодавно у Сихівському районі Львова. Як зазначила активістка Юлія, локації вона визначає так, щоб охопити максимально багато нових місць, щоб скрізь привернути увагу людей на цю хвилину. Зокрема, кожна нова акція в новому місці. 

"Нам важлива не лише хвилина мовчання, а важливо формувати культуру памʼяті в нашій країні. Хвилина мовчання - це лише одна з безлічі форм. Наша памʼять — це те, що формує нас у націю, як на мене. Так, це і культура, і мова, і традиції, і памʼять також. Колоніальна політика радянського союзу була націлена на знищення кожної з цих ланок. Вороги добре розуміли, і зараз розуміють, що людина, в якої забрати памʼять про її історію, про її героїв, про її здобутки і поразки, втратить звʼязок зі своїм народом і своєю нацією", - розповідає Юлія. 

Вона також додає - зараз бачить за завдання зробити цю памʼять настільки міцною та настільки детально вибудувати цю культуру памʼяті, щоб за десятки, сотні років ніщо не змогло відірвати наших нащадків від їхньої нації. 

"Ірина Чека завжди говорила про те, що ця памʼять потрібна не нам, а саме майбутнім поколінням, бо ми є учасниками,свідками теперішніх подій, тому ми все це і так памʼятатимемо. А що наступні покоління? Ми їм маємо в спадок передати цю памʼять. А як? Якими шляхами? Яким чином? В якій формі, які змісти? Питань багато. Зараз шукаємо на них відповіді разом і кожен сам собі. Шукаємо, але точно знаємо, що це потрібно робити і це важливо".

Теги:
Читайте також:
Львів
+3°C
  • Львів
  • Київ
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.27
    Купівля 41.27
    Продаж 41.76
  • EUR
    Купівля 44.83
    Продаж 45.47
  • Актуальне
  • Важливе
2025, четвер
20 березня
22:22
На Волині поліція викрила шахраїв у колонії: обманули 60 людей на сотні тисяч гривень
22:07
Львівські "Барком-Кажани" перемогли польських волейболістів та залишились у Плюс-лізі
21:57
онлайн-шахрайство
Хотів купити криптовалюту, а втрапив на шахрая: тернополянин втратив майже 20 тис. грн
21:33
Письменник Юрій Іздрик знявся і заспівав у кліпі рок-гурту "Мертвий півень"
21:14
На Прикарпатті ексдиректора лісгоспу підозрюють у незаконному продажі деревини на 4 млн грн
20:55
Бруківку зі Львова використають у Харкові для будівництва меморіалу фронтмену гурту "Мертвий півень"
20:36
Бойова робота "Града" під командуванням Депутата: у 24-й ОМБр показали, як "заспокоюють" ворога
20:15
Огляд
Елітна забудова біля Академії мистецтв в історичному ареалі: чому львів’яни проти нового ЖК та за що судитимуть міськраду
20:00
небо, хмари, чисте небо
Без опадів: прогноз погоди у Львові та на Львівщині на 21 березня
19:56
Спортсмени зі Львова здобули шість медалей етапу Кубка світу з параплавання
19:37
Горіло у всіх районах: на Волині протягом доби гасили 12 пожеж сухостою
19:19
Огляд
Тарас Грень
Нерухомістю й авто володіє дружина, яка не заробляє: що задекларував заступник голови Львівської ОВА Тарас Грень у 2024 році
19:03
Можливий теракт: у центрі Рівного стався вибух в авто, є постраждалі
18:39
Понад 8 млн грн збитків: на Тернопільщині у заповіднику зрубали більш ніж 200 дерев
18:21
Оновлено
У Львові судять ветерана за побиття наркоторговця: свідок обвинувачення сказав, що "випив 100 грамів"
18:06
жінка, яка отримала опіки
На Львівщині ледь не загинула 86-річна жінка, яка намагалася загасити вогонь, що наближався до її оселі
17:40
неякісний ремонт дороги
На Тернопільщині оголосили підозри представникам фірми через неякісний ремонт дороги
17:18
авто з ухилянтами
Брав €21 000 за рейс: на Буковині затримали перевізника з трьома ухилянтами
17:03
Огляд
Іван Тулик
Скандальновідомий суддя Рахівського суду, якого судили за хабарництво, торік отримав 837 тис. грн зарплати
16:50
Театр ім. Заньковецької возив до Києва виставу "Птах на горищі" 
16:47
скеровано до суду
Вимагав хабар за вирішення земельних питань: на Львівщині судитимуть посадовця сільської ради
16:31
центр рекрутингу Сил ТрО
У Львові відкрили центр рекрутингу Сил територіальної оборони
16:17
маршрутка
На Львівщині шукають перевізників на 47 приміських та міжміських маршрутів
16:00
У Львові відоме подружжя Божиків виконає улюблені хіти у світлі свічок 
15:44
Військові 63-ї бригади отримали на озброєння броньовану машину Буцефал: на що вона здатна
15:33
Службовцям Волинської митниці оголосили підозру через незаконну мінімізацію платежів
15:21
ЗСУ
У Львові стартував благодійний аукціон задля закупівлі автомобілів-багі для ЗСУ 
15:13
У Славську депутата підозрюють у заволодінні землею біля річки 
14:58
У Львові у театрі ім. Заньковецької поставили "Камінного господаря" за п'єсою Лесі Українки 
14:46
Гривня, гривні, гроші
Незаконно отримав понад 230 тис. грн пенсії: буковинцю оголосили підозру за оформлення фальшивої інвалідності
14:28
Ексклюзив
"Важливо зберегти тяглість традицій університету": ректор Львівської політехніки Юрій Бобало висловив побажання своїй наступниці
14:21
Оновлено
ZAG, Zenyc Art Gallery, виставка "Маленький принц"
Куди піти у Львові з 17 по 23 березня: "Ода стійкості" та квартирник на Ринку
14:13
пункт пропуску
 КПП "Лужанка – Берегшурань" на Закарпатті тимчасово не працюватиме 21 березня
13:55
Оновлено
На власному авто переправила чотирьох чоловіків за кордон: на Львівщині інспекторці одного із митних постів оголосили підозру
13:44
Садовий
Португалія, Албанія: куди їздили львівські чиновники в лютому і скільки грошей на це витратили
13:26
Без безкоштовного стоматологічного лікування: на Закарпатті виявили порушення прав ветеранів
13:18
На Волині раптово помер  волонтер Микола Ляшук
12:47
Не зупинився під час хвилини мовчання: на Львівщині оштрафували водія
12:30
Огляд
Наталія Шаховська
Що змінить у Львівській політехніці нова ректорка: 7 ключових пунктів програми Наталії Шаховської
12:14
У Будапешті з'явилася перша державна українсько-угорська двомовна школа
У школах Рівного з 24 березня почнуться весняні канікули
Більше новин