
Через небажання власників житла "світитися" у Львові провалилась держпрограма компенсації житла переселенцям
З десятків тисяч переселенців, які винаймають квартири у Львові, лише кільканадцять сімей змогли переконати власників підписати офіційні договори, які дають можливість людям отримувати субсидії на оренду житла
Наприкінці січня цього 2025 року, майже через три роки після початку повномасштабного вторгнення, в Україні нарешті запровадили компенсації на оренду житла для людей, які через бойові дії змушені були покинути власні домівки. І хоча субсидії на оренду житла можуть отримувати лише переселенці, які не отримують виплат як ВПО, тисячі людей чекали цієї можливості. Адже саме дорога оренда житла в Україні часто змушує переселенців шукати прихистку в ЄС. Однак дива не сталось. У Львівській області, де за офіційною статистикою станом на квітень 2025 проживало 204,6 тис. внутрішньо переміщених осіб, Пенсійний Фонд затвердив лише кільканадцять субсидій.
"Серед моїх знайомих нема нікого, хто б переконав власника підписати договір"
"Ми платимо за оренду двокімнатної квартири у Львові $300. Платимо в гривнях, але якщо курс росте, росте і ціна. Це вважається дешево, хоча для нас це дуже відчутна сума. А ще ж комунальні треба платити. Тому як тільки сказали, що у нас, як і біженцям в Європі, держава буде платити компенсації за оренду житла, я відразу вивчила які документи для цього треба", – розповідає переселенка з Херсонщини Оксана, яка живе у Львові з родиною з 2022 року.
Жінка каже, як тільки переконалась, що вони теоретично можуть отримати субсидію, бо працюють і не отримують допомоги як ВПО, поговорила з власницею.
Читайте також: У якому районі Львова найдешевша оренда житла
"Вона спочатку наче була не проти підписати договір. Але потім передумала. Каже, не хоче мати справи з податковою, бо програму закриють, а їй потім доведеться платити податки. Сказала, якщо я хочу договір, то можу шукати собі іншу квартиру – ніхто не тримає", – каже жінка. Оксана зізнається – боїться втратити це житло, бо за таку ціну у Львові тепер складно знайти квартиру, до того ж місячну вартість оренди треба віддати рієлтору.
Каже, ніхто з її знайомих так і не отримав субсидії.
"Дехто навіть має укладений договір оренди в рієлтора, але він ніде не зареєстрований, якщо я правильно розумію. І власники відмовляються подавати документи на орендну субсидію, бо може бути, що субсидію не дадуть, але передадуть дані в податкову. І тоді їм прийдеться плати податки з власної кишені", – каже вона.
Держава компенсує податки, але власники все одно не хочуть "світитись"
За словами заступниці начальника Головного управління Пенсійного Фонду у Львівській області Галини Левицької, держава повністю компенсує податки, які мав би сплачувати орендодавець.
"Якщо орендодавець хоче отримувати компенсацію за податки, то у самій заяві проставляється відмітка про це. Тоді йому нараховують компенсацію за військовий збір та податок з доходів фізичних осіб. Пенсійний Фонд ці кошти перераховує орендодавцеві, а той уже сам повинен сплатити їх на рахунки податкової служби, – каже Галина Левицька.
За її словами, держава робить усе можливе, аби спростити отримання цих субсидій. Навіть внесли зміни у постанову, тож більше немає вимоги, аби при підписанні договору і орендар, і орендодавець були разом присутні. Але у будь-якому разі, договір має бути – інакше на підставі чого ухвалювати рішення про субсидію.
"Ми спілкуємося з нашими ВПО, а вони розводять руками. Кажуть, ми не можемо знайти орендодавця, який готовий піти через цей механізм. Тобто нині найбільша проблема – знайти орендодавця, який готовий укласти договір", – каже Галина Левицька.
Чому власники квартир не хочуть мати справу з податковою
Як пояснили "Еспресо.Захід" в ГУ ДПСУ у Львівській області, якщо квартиру орендує фізична особа, то платником податку є орендодавець. Саме він має самостійно розрахувати суму податків і сплатити їх до бюджету, "протягом 40 календарних днів після останнього дня звітного кварталу, а також подати декларацію про доходи (до 1 травня наступного року).
"Відповідно до п. 18 експериментального проєкту Державна податкова служба щокварталу до 10 числа наступного місяця на запит Пенсійного фонду України подає в порядку електронної інформаційної взаємодії відомості про інформацію про сплату орендодавцем податку на доходи фізичних осіб та військового збору. Якщо наймодавець не сплатив вчасно податки чи не подав вчасно звітність, не має права далі брати участь в експериментальному проєкті.
Власне, потреба подавати звітність до податкової служби може відлякувати частину власників житла більше, ніж самі податки. Тому серед пропозицій, як стимулювати власників підписувати договори, є те, щоб Пенсійний Фонд перераховував компенсації за податки не власнику житла, а безпосередньо до податкової служби. Але поки таке рішення не ухвалене.
- З 29 січня набула чинності постанова про надання субсидій на оплату вартості оренди житла для внутрішніх переселенців. Її можуть отримати ВПО, що живуть у Львівській, Волинській, Закарпатській та інших західних областях



- Актуальне
- Важливе




