Не мавіками єдиними: які українські дрони закуповують для ЗСУ громади Львівщини
На Львівщині все частіше через тендери закуповують дрони та безпілотні авіаційні комплекси українського виробництва
Китайські дрони DJI Mavic – залишаються найпопулярнішими безпілотниками, які закуповують громади через Прозорро для ЗСУ та територіальної оборони. Однак все частіше громади за бюджетні кошти намагаються придбати українські дрони. "Еспресо.Захід" за даними системи електронних закупівель Prozorro проаналізував, які громади Львівщини від початку 2024 року купували українські безпілотники.
Розвідувальні безпілотники "Мара"
Дрони літакового типу "Мара" – це повністю українська розробка. Вони можуть перебувати у повітрі до двох годин та розвивати швидкість до 100 км на годину. Довжина маршруту такого дрона – до 150 км.
"Оператори БПЛА мають можливість швидко висуватися, розгортати та запускати комплекс і отримувати дані про ворожу техніку, склади та розміщення особового складу в тилу ворожих позицій. Це суттєво збільшує розвідувальні можливості та дозволяє за допомогою суміжних артилерійських та ударних БПАК підрозділів нищити ворога на глибину до 30 км від лінії фронту", – пише компанія-виробник.
Фото: "Армія Інформ"
Дрони "Мара-2П" активно закуповує Львівська громада. Зокрема, ЛКП "Ратуша-сервіс" у січні цього року за 3 798 120 грн придбала два безпілотні авіаційні комплекси "Мара-2П" у виробника – ТОВ "Безпілотні авіаційні системи". Пізніше це ЛКП за 4 788 266,60 придбала 10 безпілотників "МАРА-2П" у комплекті з модулем цільового спорядження з аерофотокамерою та оглядовою відеокамерою, та акумуляторною батареєю БпЛА.
ЛКП "Міський центр інформаційних технологій" також придбало два безпілотних авіаційних комплекси "Мара -2П у максимальний комплектації за 3 798 120 грн (ціна одного комплексу 1 899 060 грн). До комплексу входить 3 безпілотники Мара-2П з модулем цільового призначення, наземна станція управління, пульт ручного керування, планшетний ПК, ноутбук підвищеним рівнем захисту, зарядний пристрій та комплект запчастин для трьох безпілотників.
БПЛА для коригування вогню "Валькірія"
Безпілотник "Валькірія" розробила група Армія SOS. У зоні бойових дій його почали використовувати ще з 2016 року. У 2022 році коли зросла потреба у безпілотниках, створили ТОВ "Бойові птахи України", яке нині випускає шість типів безпілотників.
У лютому 2024 року безпілотник "Валькірія" у "Бойових птахів" за 297 тис. грн придбала Стрийська міська рада. Вони обрали модель "ВАЛК-1 Галка". Він належить до класу БпЛА тактичного поля бою та призначений для забезпечення аеророзвідки, відеоспостереження у реальному часі та коригування артилерійського вогню.
Фото: Бойові плахи України
ЛКП "Ратуша-сервіс" за 800 тис. грн у "Бойових птахів України" у березні придбала комплекс ВАЛК-1 - туди входять два безпілотники "ВАЛК-1 Галка" та 4 наземних станції.
Східницька селищна рада у березні придбала два безпілотні апарати "ВАЛК-1 Галка", але їх ціна уже не 297 тис. грн за штуку, а 302 760 грн (363 312 грн з ПДВ), хоча постачальником є все ті ж "Бойові птахи України"
Гексакоптер-бомбер "Кажан"
Українські безпілотники "Кажан" належить до гексакоптерів, тобто у нього не 4, а 6 гвинтів. Це безпілотник-бомбер. На відміну від дронів-камікадзе, він може багато разів скидати боєприпаси чи міни на цілі. Здатен нести різні боєприпаси на висоті до 1000 метрів зі швидкістю до 72 кілометри на годину і на відстань до 12 кілометрів.
Фото: АрміяІнформ
Дрон-бомбер "КАЖАН-Е630" у лютому придбала Великолюбінська селищна рада за 1 060 600 у ТОВ "Реактивні дрони". Якщо не враховувати закупівлі дрібних FPV-дронів, які громади закуповують десятками, а то й сотнями (вартість в середньому 14 – 18 тисю грн), то це єдиний потужний бомбер, який придбали на Львівщині від початку року за кошти громад.Багатоцільовий дрон Sirko-2
Ще одна українська розробка – непомітний безпілотник з електричним двигуном Sirko. Він здатен знайти вороже гніздо на відстані в 65 км та повернутись назад. А за 25 км від оператора передавати потокове відео. Особливість цього дрона – малі розміри. Довжина крила всього 90 см і на робочій висоті 200-300 м Sirko зовсім невидимий для звичайного ока. Оскільки дрон на 90% зроблено з полімерних радіо прозорих матеріалів, разом з малим розміром дуже ускладнюється можливість його виявлення методом радіолокації.
Фото: АрміяІнформ
Комплекси Sirko-2 у Науково-виробничої компанії "Скай-Асист" періодично замовляє ЛКП "Ратуша-сервіс". Торік ЛКП замовило сім комплексів Sirko-2. Цього року спочатку замовило один комплекс за 308 тис. грн (два безпілотники і наземна станція), а пізніше придбало два комплекси за 976 640 грн. Вартість одного комплексу – 488 320 грн. Тут уже до складу входить три безпілотники Sirko-2 та наземна станція.
- Актуальне
- Важливе