"Не робіть цирки": як Садовий і депутати другу сесію поспіль не можуть домовитися про 25 млн євро
Сесія Львівської міської ради 27 квітня побила рекорд. За 8 годин роботи депутати спромоглися розглянути лише 7 питань. Каменем спотикання став кредит від Європейського банку, умови щодо якого міські обранці не можуть чи не хочуть проголосувати вже друге пленарне засідання поспіль
Четвергове пленарне засідання видалося політично дуже насиченим, і навіть не пригадаємо, коли востаннє відбувався подібний батл у Ратуші. Традиційно сесія почалося із депутатських заяв і запитів та години запитань до міського голови. Опісля перейшли до розгляду порядку денного, однак застопорились на 7-8 питаннях, що стосуються кредитного договору, і "танцювали" навколо них пів дня.
Справа в тім, що у грудні минулого року місто погодилося отримати черговий кредитний транш, запропонований Європейським банком реконструкції і розвитку, у розмірі 25 млн євро. Тоді у будівлі на Ринку не всі депутати проголосували за цю позику, з критикою виступили фракції "Варта" та "Голос", хоча необхідну більшість голосів мер таки зібрав. Далі, на передминулій сесії 2 березня депутати мали підтримати умови цього кредитного договору, але, попри те, що Андрій Іванович переконував колег у необхідності позики для забезпечення найперше ліквідності та рефінансування 5 комунальних підприємств, підтримки в залі не знайшлося.
Тож 27 квітня мер вирішив знову винести питання кредиту на голосування. І, можливо, все б пройшло легко, якби виконавчий комітет ЛМР не підлив масла у вогонь. Бо 14 березня він своїм рішенням ухвалив кредитний договір, чим, як стверджують депутати, порушив регламент та перебрав на себе їхні повноваження. У відповідь міські обранці підготували ухвалу про скасування рішення виконкому як незаконного. Якраз ці два питання мали проголосувати, але що цікаво, порядок денний спершу пропонує погодити кредитний договір, а потім – скасувати рішення виконкому, і не навпаки. Імовірно, так Андрій Іванович хоче застрахуватися, якщо знову не назбирає голосів підтримки, то хоч рішення виконкому може зберегти, навіть з порушенням регламенту.
Міський голова відразу зауважив, що якщо кредит знову не підтримають, а наступним скасують рішення виконкому, то станеться правовий вакуум, бо кошти вже закладені у бюджеті міста. Але до голосування за питання №7 та №8 фактично не приступили. Пів дня у сесійній залі тривали політичні дискусії, у якій послідовності все-таки голосувати чи взагалі перенести розгляд.
"Ми ж з вами відповідальні люди за ситуацію в місті. Якщо ми рішення скасуємо, а кредитну угоду не підтримаємо, що тоді – нам треба кошти повертати Європейському банку?", – додав Садовий, аргументуючи цим пропозицію все-таки спершу проголосувати кредит, а після – рішення виконкому.
В сесії кілька разів оголошувалась перерва, частина депутатів впиралися та ніяк не погоджувалися працювати за таким механізмом. Дуже активними у полемічній битві були представники фракцій "Європейська Солідарність" та "Варта", які закликали мера припинили маніпуляції та працювати відповідно до регламенту. Депутати від "Голосу" та "Свободи" утримались від обговорень. Зрозуміло, що фракція "Самопомочі" підтримувала міського голову.
Садовий також заявив, що, за твердженнями департаменту секретаріату та юридичного департаменту, для підтримки питань позики та скасування рішення виконкому нібито потрібно ⅔ голосів від загального складу ради. Тому запропонував колегам-депутатам "не робити цирки", а перенести розгляд обох питань на кінець засідання, аби юристи мали час опрацювати всі деталі.
А головна юристка міськради Гелена Пайонкевич сказала, що рішення, ухвалене виконкомом, стосується місцевих запозичень, і проголосувати за його скасування як незаконне не можна, бо таке не встановлено судом. На що депутат Адамик заперечив, що йдеться саме про рішення виконкому, який ухвалював технічні параметри, умови, але ніяк не кошти, тому це не є рішенням запозичення. До речі, він додав, що такими заявами виконавці міської ради провокують ухвалу про розпуск виконкому.
"Ми зараз маємо показати компроміс і здатність домовлятися в цій сесійній залі, або зайдемо в клінч і це буде поганим наслідком для багатьох рішень, які сьогодні необхідні Львівській громаді", – сказав Адамик.
Тут ми зауважимо, що частина "єесівців" в раді таки готові проголосувати за кредитний договір, але, як бачимо, за умови, що спершу скасують рішення виконкому. Інша частина фракції не планують голосувати у будь-якому разі — про це говорив депутат Юрій Ломага, імовірно, його підтримає Олексій Різник та ще кілька колег, та все одно це буде меншість фракції. До тих, хто не підтримає кредит, додаємо "Варту", позиція у якої залишається незмінною ще від грудня. "Голос", мабуть, теж доплюсується.
По суті, чіткі противники кредиту увійшли до складу двох тимчасових контрольних комісій, створення яких має підтримати сесія. Міський голова такій ідеї до останнього впирався, лише перед початком цієї сесії він ще раз скликав колегію, і ухвали внесли з голосу до порядку денного. Ми писали, що депутати хочуть створити комісії, щоб перевірити законність рішень, які приймав виконавчий комітет, а також освоєння коштів на будівництво сміттєпереробного заводу, за що відповідає ЛКП "Зелене місто".
Сварилися депутати ще довго. Під час запитання, якими будуть наслідки для економіки міста в разі, якщо кредитний договір не підтримають, а рішення виконкому скасують, з залу прозвучала фраза про можливий технічний дефолт, й ці слова підтвердив міський голова. На це дуже емоційно відреагувала голова бюджетної комісії Наталія Шелестак, заявивши, що такі речі – навіть не маніпуляція, а пряма брехня, і за це вона готова притягати до відповідальності.
Коли міський голова далі гнув своє і вкотре запропонував перенести кредит в кінець засідання, то "за" проголосувало аж 17 депутатів. Тут Андрій Іванович не втримався: "Бля… Я в шоці", – вирвалося у голови, і відразу розлетілося мемом у соцмережах.
Поміж тим, приблизно за годину до завершення робочого дня депутати все ще не дійшли згоди, яким чином їм голосувати за кредитні питання, але вирішили таки змилосердитися над уповноваженим із захисту державної мови Тарасем Кремінем, який, напевно, навіть не припускав, що стане спостерігачем такої яскравої політичної сесії львівських обранців.
Насправді ж сесія Львівської міської ради закінчилася нічим, і міський голова не отримав бодай якогось результату по кредитному договору від ЄБРР. З надією розрубати цей гордіїв вузол Андрій Іванович закрив пленарне засідання через неповноважність та оголосив про продовження роботи у вівторок, 2 травня. Доти, можливо, вдасться домовитися з фракціями про гарантовану підтримку в залі. Хоча чимало депутатів самі не до кінця розуміють, коли та як завершиться епопея з кредитом.
- Актуальне
- Важливе