Еспресо. Захід

Назарій Бербека. Берлінський досвід у реновації будинків, або Що робити із львівськими хрущовками?

29 вересня, 2021 середа
12:09

У 1957-1985-х роках у Львові збудували хрущовки в районі вулиць Виговського/Любінської, Зеленої/Дністерської, Нового Львова й інших. Ці будинки зводили як тимчасове житло на 25 років, після чого планували їх знести і збудувати більш довговічну нерухомість. Поступово термін експлуатації продовжили до 60 років, який, за підрахунками, спливає вже зараз.

Хрущовка, як і будь-який будинок, вимагає ремонту. І якщо вчасно почати процес реновації, ці будинки зможуть служити комфортним житлом для мешканців ще багато років. Термін експлуатації таких будинків залежить від багатьох факторів, не лише від технології будівництва. Якість будівельних робіт і матеріалів, експлуатація самого будинку мешканцями, а також геологічні умови – це все впливає на стан будинків і вони з часом потребують модернізації.

Проблематика споруд у Львові/ Що не так із хрущовками

Чимало таких будівель у Львові в досить незадовільному стані і мають багато проблем. З основних – це фізичний стан споруд: розгерметизація швів на фасадах, проблеми з ізоляцією, незадовільний стан дахів, відсутність ліфтів, утеплення, відсутність інклюзивності тощо. Щодо просторів навколо, то вони абсолютно не адаптовані до нинішньої автомобілізації, відсутні місця для паркування, що призводить до повністю запаркованих дворів, неохайних доріжок, засмічення простору тощо.

З іншого боку, це насправді досить комфортне та затишне житло, оскільки воно характеризується низькоповерховою забудовою з великими зеленими дворами. Як на мене, це безпечні райони, адже тут небагато сусідів, які один одного добре знають. За умови правильних підходів до реконструкцій, ревіталізації цих будинків, ми отримали б чудові комфортні райони, які відповідали б сучасним викликам і задовольняли всі потреби мешканців.

Приклад реконструкції в Німеччині

Гарний приклад реконструкції хрущовок – у Німеччині. На околицях Берліна зводили будинки з бетонних блоків за тими самими проектами, що і в Україні. Зараз ці будівлі не впізнати, адже вони пройшли етап модернізації: тут вбудували ліфти, будівлі утеплили ззовні, звели нові покрівлі, подекуди навіть добудували балкони і лоджі. У Східній Німеччині в деяких будинках змінили поверховість: замість п’яти поверхів будинки стали 3-4 поверховими з великими терасами. Також німці подбали про внутрішнє наповнення будівель. Наприклад, встановили великі євровікна, сучасні радіатори, нові електромережі тощо.

Якщо заглянути у двори цих районів, вони відрізняються від українських. Просторі вулиці й місця для відпочинку, великі газони, доглянуті рослини, тротуари вимощені плиткою та зменшена кількість транспорту біля будинків – це все додає району затишку й комфорту. Реставрація таких будинків можлива і моделей реновації старого житла у світі багато, ми тут не першопрохідці.

Знесення хрущовок не спрацює

Якщо говорити про закон, згідно з яким пропонують знести хрущовки та збудувати нове житло, переконаний – це не спрацює. Такий момент викличе обурення серед містян, адже залишить відкритими багато питань. Наприклад, куди мали б переселити мешканців? За якими категоріями та в якій черговості вони мали б отримувати нові квартири? Та головне – хто і як прогарантує їм виконання інвестиційних зобов’язань?

У Німеччині в 1990 роках не передавали державні квартири безкоштовно чи за символічну плату мешканцям, а держава віддавала цілі райони керуючим компаніям. Ті, своєю чергою, виплачували борги по податках і потрібних платежах, проводили відповідні ремонтні роботи будівлі, а також отримували право здавати їх в оренду чи продавати. Це дозволило реконструювати у Східній Німеччині майже 2,2 млн квартир, а це понад 20 тисяч будинків, без виселення мешканців. А завдяки численним програмам соціальної підтримки жоден з мешканців не залишився на вулиці.

Питання хрущовок можливо вирішити/ Реновація та реконструкція можливі

В Україні, на мою думку, мав би працювати такий двосторонній або трьохсторонній підхід до вирішення вказаної проблематики. Варто крок за кроком рухатися в напрямку реконструкції та відновлення цього типу житлового фонду. Необхідно створити державний фонд реновації та реконструкції забудови цього періоду, облікувати забудову, визначити будинки, які першочергово потребують реновації. Проекти реконструкції мали б фінансувати не лише за кошти державного фонду, а й місцевих бюджетів, інвесторів-забудовників, підприємств та організацій, на балансі яких перебувають ці об'єкти. ОСББ також мали б брати активну участь у реконструкції свого будинку. Міські адміністрації можуть узяти на себе функції обліку визначення черговості, супроводу проектних рішень і робіт з облаштування дворів і містобудівних просторів. За рахунок приватних інвесторів можна провести герметичні роботи по фасадах, реставрацію вхідних груп (дверей), встановлення ліфтів тощо. Також можна залучити інвестора до точкової новобудови.

Мешканці будинку на загальних зборах мають прийняти рішення про участь у програмі реконструкції, і воно вважатиметься прийнятим, якщо за нього проголосували власники квартир і нежитлових приміщень, площа яких разом перевищує 75% загальної площі багатоквартирного будинку. Якщо співвласники не дійдуть згоди і не приймуть рішення, їхній багатоквартирний будинок буде виключено з програми.

Рішення: реставрувати й адаптувати до сучасних умов

З девелоперського досвіду можу впевнено сказати, що райони забудовані хрущовками у Львові реально можна реставрувати і якісно адаптувати до сучасних вимог. А з малоповерховою нещільною забудовою, гарними дворами з інфраструктурою, інклюзивністю, ліфтами, відновленими фасадами це житло стане комфортне для львів'ян і потрібне місту.

З правильним підходом до реновації хрущовок близько 400 будинків у нашому місті можуть отримати другий шанс на життя. У міста має бути план, адже термін придатності будинків добігає кінця. Як би цього не хотілось, але якщо нічого не робити, місто буде стикатися з незадовільним та аварійним станом таких будинків. Повномасштабна реконструкція, використання найсучасніших технологій, модернізація будинків – у будь-якому випадку, це не буде швидко. Тому ситуація потребує рішень уже сьогодні. Очікуємо, що найближчим часом парламент прийме законопроект, який передбачатиме якісний механізм реновації хрущовок.

Про автора: Назарій Бербека – львівський девелопер, громадський діяч, депутат Львівської міської ради

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку

Теги:
Читайте також:
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.44
    Купівля 39.44
    Продаж 39.93
  • EUR
    Купівля 42.24
    Продаж 42.97
  • Актуальне
  • Важливе
2024, неділя
28 квітня
15:20
Зеновій Гучок
Співак Зеновій Гучок організує для львівських матерів "Черемхову віхолу"
14:58
Вручення бойового прапора
Волинські нацгвардійці отримали бойовий прапор
14:37
У Калуші малий син полеглого героя зібрав майже 100 тис. грн заради татових побратимів
14:08
трамвай у Львові
Через горе-паркувальника у центрі Львова паралізований рух трамваїв
13:57
Чемпіонат світу з черліденгу
Черлідерка зі Львівщини потрапила у четвірку найкращих на чемпіонаті світу
13:34
У Вербну неділю у Львові закриють Lviv Jazz Days
13:10
лавина
Туристам радять утриматися від походів у високогір'я через можливе сходження лавин
12:48
Ексклюзив
"Джереґеля. ВеснянОчки"
У Львові у Першому театрі провели ритуал перемоги весни
12:25
Тиса
Ймовірно, тікали з України: прикордонники знайшли у Тисі двох загиблих чоловіків
11:59
Свічка пам'яті
На Львівщині померла слідча Ірина Бараняк
11:39
прикордонний контроль, перетин кордону
Скільки людей перетнули західний кордон України 27 квітня
11:18
сили ППО
На Хмельниччині ППО збила російський безпілотник
10:56
пожежа на Рівненщині
На Рівненщині вогнеборці ліквідували пожежу у житловому будинку
10:24
свічка
У двох громадах Волині повідомили про загибель військовослужбовців
09:58
команда регбі Львівщини
Львівські "Левиці" здобули перемогу у першому турі чемпіонату України з регбі
09:37
кордон, черги
Черги на кордоні з Польщею у Львівській області 28 квітня
09:17
сонце_відпочинок
Погода на Львівщині та в інших західних областях України: прогноз синоптиків на сьогодні, 28 квітня, і завтра
08:58
акція Благодійна верба
Християни східного обряду святкують Вербну неділю: звичаї та традиції свята
08:30
Огляд
Надихнув Жуля Верна на готичний роман: історія й легенди таємничого Невицького замку
2024, субота
27 квітня
21:24
Рух - Верес
Львівський "Рух" переграв "Верес" із Рівного
20:58
загинув свічка
Під час бойових дій на Луганщині загинув військовий з Рівненщини Андрій Колодязний
20:36
збите оленя
У середмісті Хмельницького автомобіль збив молоде оленя
20:01
Фортеця у Кам'янці-Подільському
У Кам'янці-Подільському офіційно відкрили туристичний сезон
19:40
Інтерв’ю
полк "Рейнджер"
"Дрони – це свого роду азарт": сержант служби БПЛА штурмового новоствореного полку "Рейнджер"
19:17
Ліза Паус та Андрій Садовий
До Львова приїхала міністерка у справах сім’ї, людей похилого віку, жінок та молоді Німеччини
18:54
Огляд
Сонце
Погода Львів: прогноз синоптиків на сьогодні 27 квітня, завтра, тиждень
18:28
Змагання з веслування
Волинянин став призером чемпіонату Європи з академічного паравеслування
17:52
У Львові відкрили меморіальну таблицю Радковцю
У Львові відкрили меморіальну таблицю відомому краєзнавцю та культовому гіду Радковцю
17:21
свічка_скорбота
На війні з окупантами загинув 21-річний франківчанин Андрій Василик
16:59
ФК "Карпати"
Львівські "Карпати" повернулися до Української прем’єр-ліги
16:35
пікапи для ЗСУ
Британські волонтери привезли на Львівщину для українських військових пікапи
16:02
ФК "Минай"
ФК "Минай" покинув останнє місце УПЛ, перегравши "Чорноморець"
15:38
винесення стягів військових та оборонних структур України у Львові
У Львові день міста відзначили винесенням стягів військових та оборонних структур України. Фото
15:15
ухилянти
На Буковині затримали чоловіків, які намагалися виїхати до Румунії на старій "буханці" за 9 тис. євро
14:50
ЗСУ генштаб війна з Росією
На сході України волинські бійці підрозділу ударних безпілотників атакували ворожу бойову машину піхоти
14:21
фортифікації на Волині
Прем'єр-міністр Шмигаль перевірив зведення фортифікаційних споруд на Волині
13:51
пошук пенсіонера
Прочісують ліси та сусідні села: на Рівненщині розшукують пенсіонера
13:17
mini EdCamp Lviv
У Львові зібрались понад 200 українських педагогів на освітні обговорення
12:44
На Львівщині унаслідок потрійної аварії постраждали троє людей
На Львівщині унаслідок потрійної аварії постраждали троє людей
12:18
Скандал із затриманням харківського волонтера на Львівщині. Що кажуть у ТЦК та ГО
Скандал із затриманням харківського волонтера на Львівщині. Що кажуть у ТЦК та ГО
Більше новин