Найвизначніші споруди Нової Каховки затоплені по вінця, – архітекторка
Через підрив Каховської ГЕС найвизначніші пам'ятки архітектури Нової Каховки затоплені – деталі плавали у воді, міни плавали і вибухали біля фасадів
Про це в коментарі "Еспресо.Захід" розповіла архітекторка та кураторка досліджень Новокаховського товариства охорони культурної спадщини Ліза Євсєєва, яка мешкає у Львові. Сьогодні у центрі міста з пам'ятками Нової Каховки можна було ознайомитися на виставці "Окупована спадщина".
Нова Каховка – не просто містечко на лівому березі Дніпра, це місто унікальних кам'яних вишиванок, що їх у 1950-х роках з кількома однодумцями створив Григорій Довженко. Зараз більшість цих унікальних будинків під загрозою руйнування.
"Після підриву Каховської ГЕС затопило всю територію міста, найвизначніші споруди затоплені повністю – метри на 4, по вінця, до самого даху. Що із ними зараз, ми не знаємо. Хоч вода і зійшла, але на фотографіях з українських дронів видно, що всі деталі плавали, міни плавали і вибухали біля фасадів. Дослідити за фото ми стан не можемо, а доступу до території немає, туди не пускають людей", – розповідає архітекторка.
Тим часом із житловими будинками, оздобленими кам'яними вишиванками, ситуація різна. Зокрема близько 200 будинків були затоплені приблизно на висоту 1,5 метра, вода тривалий час стояла у їхніх підвалах.
"Частину будинків вода обминула, ті будинки більше страждають від обстрілів, від того, що росіяни летять бомбити правий берег і гублять свої авіабомби прямо у центрі міста. Звісно, тоді весь квартал розлітається. Якщо такі пошкодження, то відлітають і панно, і в цілому будинки страждають", – говорить Ліза.
Архітекторці відомо наразі про 5 будинків із кам’яними панно, які зазнали суттєвих руйнувань та або не підлягають реставрації, або потребують тривалої копіткої відновлювальної праці. Вона також наголошує, про долю центральних затоплених будівель поки що нічого сказати не можливо, разом із тим сама ГЕС – теж пам’ятка архітектури – повністю зруйнована і не підлягає відновленню. Також повністю затонув Літній театр, усі вишиванки під водою, а оскільки вони створені із декоративного білого цементу, він швидше руйнується, може статись так, що театр просто розвалиться.
Читайте також: Ярина Коваль. "Кам'яні вишиванки" – не міф
Щодо перспектив відновлення, зазначає Ліза Євсєєва, у тому випадку, якщо будинки збережуться в такому стані, як є зараз, то шанси є, попри те, що роботи буде багато:
"Якщо ж вони робитимуть так, як із Херсоном – відступати і повністю обстрілювати, а з розмов із мешканцями, то окупанти їм кажуть: "Ой, у вас таке гарне містечко, шкода буде його знищити, коли будемо відступати". Ну, от такі тривожні сигнали нас не тішать. Вони відкрито говорять, що як будуть відступати, не залишать нічого, – пояснює вона і додає: – Плюс вони ж зараз замінували кримський "Титан" і ЗАЕС, тобто тоді їм не потрібно буде навіть нічого знищувати, бо там в принципі не можна буде жити мінімум років 20-30, бо це буде катастрофа глобального масштабу, якщо ця вся хімія вибухне".
Разом із тим спеціалістів-реставраторів, які готові долучитися до робіт над відновленням, вже є чимало. Зокрема і завдяки невпинній роботі самої Лізи Євсєєвої та голови Новокаховського товариства охорони культурної спадщини Тетяни Євсєєвої, яка зараз також вимушено мешкає у Львові. Архітекторки активно знайомлять світ із роботами Григорія Довженка за допомогою виставок "Окупована спадщина" та майстер-класів із ліплення кам'яної вишиванки, які проводять і в Україні, і за кордоном:
"За цей рік ми перезнайомились із великою кількістю реставраторів, ми працюємо зі студентами Труша власне з реставрації по каменю. Кожна людина, яка приходить до нас на майстер-клас чи на виставку, каже: "Ми приїдемо, ми вам допоможемо, усе відновимо". Тому, якби росіяни звідти пішли, я впевнена, ми б усе зробили. І знайшли б волонтерів, і фахівців, тобто, у людей є бажання".
- Нагадаємо, 6 червня російські окупаційні війська здійснили підрив Каховської ГЕС, її повністю зруйновано. Внаслідок трагедії підтопило населені пункти Херсонської області та сам обласний центр, також села та міста Миколаївської області. Детальний перебіг подій - тут. Також більше новин про ситуацію, пов'язаною з підривом ГЕС, можна знайти тут.
- Актуальне
- Важливе