"Найдавніший міський герб в Україні": у Володимирі на Волині відкопали унікальну знахідку
Під час розкопок в історичній частині Володимира студенти-історики знайшли унікальну річ – стилізований герб міста XVI-XVII ст.
Про це повідомили у Волинському національному університеті імені Лесі Українки, передає "Еспресо.Захід".
За словами, викладача кафедри історії України та археології, представника і наукового співробітника Охоронної археологічної служби України Віктора Баюка, на одній із ділянок древнього міста студенти виявили залишки споруди, яка може бути міським магістратом, будинком міського урядника, міського голови, або людини, яка мала стосунок до міського управління.
"Ми відкрили цікаву споруду XVI століття із завалом кахляної печі, з титулатурою міського герба. Зараз ми проводимо дослідження, щоб забезпечити технологічну можливість виконання проєкту з реконструкції міських мереж і дослідити ту спадщину, що потрапляє в зону ризику під час будівельних та монтажних робіт", - розповів Віктор Баюк.
Фото: Волинський національний університет імені Лесі Українки
Водночас студент Данило Кононець, який був одним із тих, хто відкопав цінну знахідку зазначив, що коли він з колегами пошарово досліджували ділянку, то натрапили на глиняний фрагмент, який згодом виявився кахельною піччю.
"Коли ми знімали шарами ґрунт, почали знаходити кахлі, але вони були простими й одноманітними. Вже потім ми дістали цікавіші фрагменти, товстіші та фігурні. Ми обережно спробували скласти фрагменти і в нас вийшов стилізований герб Володимира", - пригадав четвертокурсник.
Фото: Волинський національний університет імені Лесі Українки
Віктор Баюк наголосив, що герб Володимира – найдавніший міський герб в Україні, він засвідчений в 1324 році на листі міста Володимира до німецького міста Штральзунда.
Археолог пояснив, що знайдена корона кахельної печі є похідною від давньоруського герба, який зараз є офіційним міським гербом міста і датується 16-17 століттям.
Фото: Волинський національний університет імені Лесі Українки
"Це середина між давньоруським гербом 12 століття, сучасним гербом Володимира. Знайдена стилізація відноситься орієнтовно до 16-17 століття, оскільки Юрій Змієборець – латах. Тут доповнилося, адже у давньоруський період не було обладунків, їх не можна було виготовити технологічно. На час розвиненого Середньовіччя Юрій Змієборець був показаний сучасником", - уточнив Віктор Баюк.
Крім того, він додав, що унікальна знахідка тотожна із гербом 14-ї ОМБр імені князя Романа Великого та їхнім нарукавним знаком і прапором.
"Безсумнівно це важлива знахідка, яка показує сенс міста, тяглість його міського самоврядування, важливість, міжнародні зв’язки", - підсумував Віктор Баюк.
Наразі роботи у Володимирі продовжуються. Юні археологи знайшли ще 3 стилізованих герби Володимира і керамічну фігурку вершника. Всі знахідки згодом опрацюють відповідні фахівці-реставратори.
- Раніше у місті Дубно на Рівненщині, на території колишнього жіночого монастиря, археологи виявили 300-літнє поховання монахинь, а на Тернопільщині - стародавній межовий стовп.
- Актуальне
- Важливе