"Натхненні Пінзелем в Годовиці": як на Львівщині рятують унікальний костел

На Львівщині відбувся творчий пленер заради врятування унікальної пам’ятки доби бароко

Про це інформує Еспресо.Захід

Під завершення минулого тижня до костелу Всіх Святих у Годовиці на Львівщині вирушила зі Львова група відомих львівських художників. Мова про ще один творчий пленер "Натхненні Пінзелем в Годовиці", який у межах проєкту "Під Зорею Пінзеля" уже традиційно організувала ГО "Арт-студія Івони Лобан".

Кінцева мета цього почину, як і всіх попередніх – врятувати костел, що є першим і найдосконалішим взірцем для цілої низки схожих будівель (Бучач, Коломия, Буськ та ін.), до яких так чи інакше мала стосунок творчість архітектора Бернарда Меретина (того, якому завдячуємо Святоюрським собором у Львові). Але найголовніше – творчість  геніального барокового скульптора Іоана Георга Пінзеля, який вирізьбив для храму ( зокрема вівтарного оздоблення) низку скульптур, що склали основу львівського Музею барокової скульптури Пінзеля – структурного підрозділу Львівської національної галереї мистецтв імені Б. Возницького.

Уже не перший рік цей костел, що є пам’яткою національного значення, перебуває на межі життя і смерті. І вже не один рік відома дизайнерка та громадська активістка Івона Лобан ініціює купу промовистих заходів по його порятунку.

"Маю якусь дивну асоціацію: якщо збережемо цей костел, свою спадщину, зуміємо зберегти й Україну, - розмовляємо з Івоною Лобан, поки художники роблять собі фото та зарисовки на згадку. - За Пінзеля б’ються 5 країн – Австрія, Німеччина, Польща, Чехія й Україна. Однак саме нам цей скульптор уможливив колосальний крок у культурній дипломатії. Завдяки його геніальному таланту, а також завдяки зусиллям унікальної людини, збирача, тодішнього директора Львівської національної галереї мистецтв Бориса  Возницького в Луврі в 2012 році відкрилася величезна виставка Пінзелевих скульптур, що презентувала Україну в світі. До того ні одна країна Східної Європи виставки в Луврі не мала. Десять років минуло, а  пам’ятка, в якій містився найвідоміший вівтар, і досі перебуває у такому страшному стані".

Парафіяльний римо-католицький костел Усіх Святих, яку звів над ставом у Годовиці у стилі бароко у XVIII ст. один із найяскравіших львівських архітекторів того часу  Бернард Меретин, вважається шедевром мистецтва. Як через архітектурний проєкт Меретина, так і завдяки колишньому внутрішньому убранству, яке забезпечили скульптури Пінзеля та розписи Алєксандра Ролінські. Інша справа, що сакральнее мистецтво було зайвим радянській владі. Після того, як вона примусово виселила поляків із Годовиці у 1946 році, костел повністю закрили, хоч і не відразу. А в 1974 році тут сталася пожежа, що повністю знищила дах, склепіння та розписи, які тільки де-не-де проступають на стінах. Утім врятувати пам’ятку ( не останнім чином завдяки нанотехнологіям) все ще можливо. Принаймні, львів’янка Івона Лобан живе цим від 2017-го року. І відтоді за допомогою однодумців зуміла чимало зробити, щоб про храм заговорили не тільки на місцевому рівні.

Нинішній пленер став продовженням минулорічного однойменного мистецького пленера, що відбувся у Годовиці у серпні 2021 року і був лише однією із низки численних ініціатив Івони Лобан по врятуванню костелу. Тоді в пленері взяли участь митці, які представляють Україну у світі. Зокрема, народні художники України, лауреати Національної премії імені Тараса Шевченка Анатолій Криволап та Любомир Медвідь, народні художники України Михайло Демцю, Петро Сипняк, Микола Андрущенко, Віктор Сидоренко, Ігор Шумський й інші. А вже за кілька місяців – у січні цього року виставка їх робіт "Натхненні Пінзелем в Годовиці" відкрилася у Верховній Раді.

"Мене часто питають, для чого я щоразу щось для цього костелу роблю, - ділиться думками Івона Лобан. – Просто я вірю, що в  коло тих людей, які сюди приїжджають – а це все дуже талановиті, креативні та успішні люди (які мають свої кола знайомств), потрапить людина, яка буде мати вплив на законотворення і на те, щоб цей костел жив. А якщо ми захистимо цю пам’ятку, то автоматично захистимо багато інших. Лише на Львівщині зруйнованих пам’яток національного значення понад 200".

Підсумком цьогорічного пленеру - до участі в якому Івона Лобан запросила відомих львівських художників Романа Опалинського, Петра Сметану, Ігоря Теплого, Ольгу Квашу, Олесю Казнох, Сергія Савченка, Галину Отчич, Ірину Флінту-Данилів, Романа Дмитрика, творче подружжя Наталію Євдокименко-Проданчук та Віктора Проданчука, інших - теж стане виставка, до якої будуть включена ще й ті роботи, що експонувалися у Верховній Раді. Подія має відбутися у січні 2023 року у Національному музеї у Львові.

"Я розумію, що війна, - каже Івона Лобан, - і що багатьом через цілком об’єктивні причини не до того. Та й сама часто внутрішньо збираю  себе по крихтах. Але я розумію і те, що цей костел чекати не може. Маємо уже сьогодні думати про те, яким буде наше завтра".

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку та телеграм-канал.