На фінансування Першого медоб’єднання виділили більше, ніж на всю іншу медицину у Львові

У 2023 році видатки зведеного бюджету країни на охорону здоров’я становлять близько 207 млрд гривень.  На фінансування комунальних некомерційних медичних підприємств Львівщини передбачається спрямувати 11,8 млрд гривень

Конкретно на львівські медичні заклади, згідно з даними договорів з НСЗУ, виділено понад 3 мільярди, а саме – 3 043 358 291,72 гривні. Про це передає "Еспресо.Захід".

Що важливо, з них більше ніж 1,5 мільярда розраховані для Першого медичного об’єднання – 1 622 552 295, 64 гривень і це більша частина від загальної суми для львівських комунальних закладів. До слова, у 2022 році фінансування Першого ТМО зросло на 948%.

Меншу частину з  загальної суми на Львів, 1 мільярд 420 мільйонів 80 996 тисяч гривень, поділять між собою Друге та Третє медоб’єднання, 6 міських та 2 стоматологічні поліклініки. А саме:

Найменше між усіх отримає Стоматологічна поліклініка №1 – 150 736 грривень. 

Нагадаємо, що Перше медоб’єднання входять Лікарня святого Пантелеймона, Лікарня святого Луки та Дитяча лікарня святого Миколая. До Другого – лікарні №4 та №5, Лікарня князя Лева та “Госпіс”, до Третього – Пологовий клінічний будинок № 1 та 3-тя міська клінічна лікарня.

Щодо місцевого бюджету Львова, то згідно обсягів капітальних вкладень бюджету у розрізі інвестиційних проєктів за об'єктами у 2023 році, з 50 мільйонів, виділених для Управління охорони здоров'я, понад 36 мільйонів розраховано на капітальні ремонти приміщень лікарень 1 ТМО. Це 37 з 52 проєктів у бюджеті інвестиційних вкладень. Більшість таких проєктів, як от капітальні ремонти відділень та хірургічних блоків та інших приміщень, тривають вже кілька років. Проте, усі планують закінчити у 2023 році. 

Однак, як пояснила Наталія Шелестак, голова бюджетної комісії ЛМР, за 2 роки місто профінансувало лише 21% зі всіх надходжень до 1 ТМО.

"1 ТМО – це найбільше територіальне медичне об'єднання у Львові. Тому логічно, що те об'єднання, яке забрало на себе найбільші лікарні міста, має більше потреб. 1 ТМО крім отримання коштів з місцевого бюджету ще й заробляють їх самі. Вони змогли надавати такі послуги, які законтрактували з НСЗУ. До прикладу, лікарня швидкої допомоги стала найбільшою в Україні за обсягами отриманих відшкодувань з НСЗУ. Вони ті гроші заробили. Крім того, якщо говорити про розвиток цих лікарень, то за 2 роки близько 21% всіх залучень до розвитку ТМО проплатило місто, а все решта, 79%, лікарня залучала сама і їх заробляла. Говорити про дисбаланс не можу. Звичайно, що хочеться вкладати більше грошей у всі лікарні міста. Цього року ми звернення 2 ТМО задовільнили у повному обсязі", – прокоментувала Наталія Шелестак.

Секретар комісії охорони здоров'я та соціального захисту ЛМР Євген Кузик підтвердив, що дійсно загалом є велика різниця щодо фінансувань між ТМО з місцевого бюджету.  Якщо брати відсотково, то 82% суми йде на 1 ТМО, 9,7% на 2 ТМО,  7,9% – на 3 ТМО. Він запевнив, що дану інформацію будуть враховувати при розподілі коштів бюджету розвитку 2024 року. 

"Ситуація така, що левова частка тих коштів йдуть на підтримку проєкту “Незламні”. Так, він фінансуватиметься з держбюджету, але поки тут на місці ми можемо їх підтримати, бо військові, що там лікуються, не можуть чекати. Понад 10 тис. потребують протезування. Згодом тенденція буде змінюватися і я думаю, що ми залишимо лише фінансування “Незламних”, а в пріоритет поставимо фінансування 2 та 3 ТМО", – зазначає секретар комісії.

Він також пояснив, чим зумовлена така різниця у фінансуванні:

"Перше, це зумовлено самою роботою і кількістю прийнятих пацієнтів – це близько півмільйона, якщо не помиляюся, у 1 ТМО. Друге, це скільки податків вони заплатили. У цьому році, коли складали бюджет розвитку, то закладали гроші і на капітальні ремонти приміщень всіх методоб'єднань, купівлю томографу для 2 ТМО. Тобто, фінансується не лише 1 ТМО, ні. Воно просто потребують більше капіталовкладень.  Ми розуміємо усю важливість 1 ТМО у структурі нашого міста і що його треба трішки дофінансувати, бо у його складі є єдина дитяча лікарня, яка завжди фінансувалася за залишковим принципом. Зараз же фактично усі виділені кошти з бюджету розвитку йдуть на ремонт цієї лікарні".