Моцарт як жертва чиновників і неврегульовані пам'ятники Львова

Пам’ятники у Львові встановлюють за погодженням міського голови і його чиновників. А треба погоджувати з громадськістю. 

Про це в коментарі для "Еспресо.Захід" розповів секретар комісії архітектури і містобудування Андріян Гутник. 

"Підлеглі міського голови Львова, які працюють у міськраді, приймають рішення, де і який саме буде пам’ятник. Депутатський корпус може надавати лише рекомендації, а все решта, на жаль – за рішенням міського голови", – розказав Гутник. 

У четвер, 25 листопада, Львівська міська рада розгляне петицію, щодо знесення пам'ятника Францу Ксаверу Моцарту. Незвичний зовнішній вигляд скульптури викликав суперечки, а дехто наполягає, що на площі Маланюка мав би стояти пам'ятник саме цьому письменнику.

"В історії Львова є набагато більше постатей, яким би важливіше було встановлювати пам'ятники в центральній частині міста. Думаю, що в майбутньому чиновники Львівської міської ради уважніше ставитимуться до цього питання й не виникатиме спротиву після того, як уже витрачені кошти і встановлено пам'ятник.

Це питання, власне, й обурило творчу інтелігенцію Львова. Бо у Львові є багато творчих людей, художників і архітекторів, які запропонували би щось цікавіше. Те, що в такому закритому режимі було прийнято рішення, за декілька днів до його встановлення, здивувало львів'ян і гостей міста. Це – неправильно. Щоб у нас не виникало таких дискусій у майбутньому, чиновники ЛМР мали би прозоріше і ставитися до таких питань", – наголосив Гутник.

У старшої наукової співробітниці інституту "Укрзахідпроектреставрація" Оксани Бойко претензії швидше до місця розташування, а не до форми Моцарта. На її думку, тут йдеться, власне, не зовсім про пам'ятник, а радше про скульптуру, якій місце не в центральній історичній частині Львова, а в садово-парковому середовищі. 

"Скульптура чудова, але вона мала би бути в іншому місці. Вона не є пам'ятником Моцартові-сину. Це швидше скульптура на тему Моцарта. А це середовище, де його поставили, має ідеологічне навантаження, там є своя історія. Я не маю нічого проти ані самої скульптури, ані проти автора. У Львові є не менше талановитих скульпторів, які поставили б гарний мистецький пам’ятник, але їх просто не допустять до конкурсу, бо вони мають свою "шайку". 

Зрештою, йдеться про історичне середовище. Чому не підняли документи? Там колись був фонтан, можна ж взяти це до уваги і використати. Якщо хотіли зробити площу Музики – то поставте Василя Барвінського, якого запрошували всі країни світу.

Львів'яни обурені, що з ними цинічно вчинили. І потрібно розуміти, що це – провина міста, а аж ніяк не автора скульптури", – каже Бойко. 

Читайте також: Ольга Котик. Пам’ятник Францу Ксаверу Моцарту у Львові – новаторство чи епігонство?

Андріян Гутник вважає, що можна було б запобігти громадському спротиву та непорозумінням у майбутньому, якби питання пам’ятників регулювали детальні плани територій, що їх затверджують депутати міськради:

"У детальних планах території є зонування. Зараз дуже багато змін, де є громадська і рекреаційна зона, парки, сквери. Теоретично, якраз у таких рекреаційних зонах і мало б бути передбачено встановлення пам'ятників. Але при розробці і зміні затвердження детальних планів території такі моменти не деталізують. А було б непогано відразу передбачити, що і де буде, в цих планах територій".

Стосовно майбутнього пам’ятника Моцарту-молодшому секретар комісії архітектури і містобудування не взявся нічого прогнозувати. Каже – до сесії ще планують провести численні обговорення. Тим часом львівському Моцарту вже готові надати притулок у місцевому ресторані.

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку