Мода на вінтаж: якими були "Батяри на роверах" у Львові

Близько сотні людей на міських велосипедах та у вінтажному одязі їхали вулицями міста.

Про це розповідає "Еспресо.Захід"

У суботу, 12 червня, у Львові відбувся фестиваль "Батяри на роверах". Розпочалося дійство зі сніданку у ресторації "Бачевських". Згодом учасники та учасниці велопроменаду реєструвалися на площі Митній. Там пригощав ресторан "Кумпель" та виступив гурт "DukoBrass". Згодом, о 14:00, розпочалася частина, якій чи не найбільше радіють львів'яни, – велозаїзд.

Близько сотні людей на велосипедах вирушили з Митної до площі Ринок. Супровід надала патрульна поліція міста. Одягнені за модою початку ХХ століття та міжвоєння учасники крутили педалі. Вінтажні головні убори, сукні, спідниці, сорочки та взуття – кожен велосипедист чи роверистка намагалися відповідати духу велопроменаду. Зазначимо, що серед учасників - найбільше жінок. Дехто навіть віз дитину на рамі або у спеціальних конструкціях. Кількох роверистів супроводжували чотирилапі.

Часто на старих велосипедах важко їхати бруківкою. Людям проблематично втримати рівновагу. Раптом одна з дівчат падає. Люди допомагають їх піднятися. Засмучена йде позаду колони учасників, які крутять педалі до музею Труша.

Ми ж вирушаємо туди трамваєм. З нами до громадського транспорту заходить молода жінка з дитиною. Враження, що вони могли б бути сучасницями Лесі Українки, проте їх видають медичні маски. Пасажири із зацікавленням розглядають жінку й доньку. 

…Навколо модерної двоповерхової вілли музею Труша – зелений сад. У ньому юрба учасників фестивалю. Перед музеєм – припарковані різноманітні велосипеди. Деякі з них прикрашені квітами. Праворуч вілли дослідниця галицької кухні пані Стефа розкладає частування. Біля столу не зменшується черга. Тут брускети, бургери та млинці. З іншого боку музею стоять солодощі, кава та чай. Підходимо сфотографувати головну господиню.

"Ой, вже майже нічого не лишилося! Треба було фотографувати, коли був повний стіл", – каже пані Стефа. 

Люди смакують їжею, сміються та співають. До музею для екскурсії запрошують перших десятьох людей. Інші ж очікують на лекції. Львівська гідеса Соломія Трильовська розповідає про успішних жінок, які жили у першій половині ХХ століття та були пов'язані зі Львовом. Це акторка Геді Ламар, письменниця Ірина Вільде, бізнесменка Климентина Авдикович та інші. 

Про моду на ретро розповіла киянка Ніка Федоринчик, яка є власницею магазину вінтажного одягу. Каже, що купувати вживаний одяг, – це й про екосвідомість. Жінка називає себе вінтажною дилеркою. Пояснює, що це людина, яка займається ретроодягом і може підібрати вдале вбрання. 

Між лекціями людей розважали музики "Олько Бурий і святі фацети", з акордеоном, губною гармонікою, гітарою та перкусією.

Валерія відпочиває у саду. Каже, що вперше бере участь у велопроменаді. Її велосипед колись приїхав до Львова, подолавши понад дві тисячі кілометрів – із Москви. 

"До цього заходу готувалася дуже давно. Сукню шила на замовлення на минуле літо. Сережки я сплела сама. Каблучка приїхала зі мною із Загреба. Тому кожна річ, що на мені, має свою історію. Мій велосипед – міський "Круізер Schwinn" фіолетового кольору", – розказує Валерія.

Дівчина йде, щоб показати свій транспорт. Яскравий ровер легко впізнати з-поміж інших.


Всі фото: Андрій Яриш, Марія Масюк

"Розмальовувала його власноруч. Він зі мною давно й розлучатися не планую. У повсякденному житті також користуюсь ним частіше, ніж громадським транспортом. Особливо часто - з початку карантину. Бруківкою, буває, не дуже зручно їхати, але якщо мати натреновані ноги й руки, то звикаєш", – розказує Валерія.

…Велосипедисти вирушають до Lem Station. До слова, цьогоріч вперше можна було взяти участь у фестивалі без двоколісного. Тому у Lem Station – ярмарок, виставки та лекції. Батяри та батярки їдуть туди  слухати музику, дивитися кіно та  дізнаватися, хто ж виграв ретровелосипед 1949 року.

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу  Facebook-сторінку.