Еспресо. Захід
OPINION

Місцеве самоврядування в час війни: як зберегти високу довіру українців. Блог Ірини Гримак

9 листопада, 2023 четвер
15:29

Восени соціологи вперше з початку широкомасштабної агресії в своїх дослідженнях зафіксували падіння рівня довіри українців до державних інституцій і парламенту. А от довіра українців до місцевої влади залишається стабільною протягом останніх двох років — на рівні 50%. Експерти в своїх коментарях вже надали розгорнуті пояснення, чому падає довіра до центральної влади. Повторюватись не буду, а зосереджусь на іншій, на мою думку, важливій тенденції, а саме ось на цих високих 50% довіри до дій місцевої влади та спробую пояснити звідки вони взялись і які чинники можуть перервати цю стабільність

Зміст

Завершується другий рік широкомасштабної війни та складно не помітити, що саме місцеве самоврядування виявилось надійним, ефективним і, на моє переконання, стабільним інструментом у вирішенні широкого кола проблемних питань воєнного часу. Громади виконують свої функції достатньо ефективно і відповідають потребам та очікуванням громадян. Вони також регулярно акумулюють значні кошти своїх бюджетів на подолання викликів, пов’язаних з війною, і оперативно розв’язують ті, які входять до їхньої компетенції. Ось звідки взялись ці стабільні 50% довіри до дій місцевої влади в умовах воєнного стану.

Нагадаю, на початку дії воєнного стану місцеве самоврядування втратило частину своїх повноважень, в тому числі й бюджетних, на користь державної влади, яка, відповідно до закону, відіграє провідну роль в організації оборони й збройної відсічі агресору. Але на всіх щаблях місцева влада, навіть за умови чинних обмежень, змогла стати гідним партнером державної влади у розв'язанні питань підтримки ЗСУ, прихистку переселенців, медичної допомоги пораненим і населенню, налагодження роботи та безпеки тилу, релокації бізнесу тощо.

Звісно, що ця широкомасштабна підтримка державних потреб, породжених війною, відбулась не без свідомого скорочення витрат на щоденні потреби розвитку громад і регіонів. Мешканці громад помічають погіршення стану доріг, незавершені новобуди, скорочення соціальної підтримки тощо. Більшість з них з розумінням ставиться до таких відкладених проєктів місцевого розвитку, бо вірять, що час їхньої реалізації обов’язково настане після перемоги. Інша частина цілком передбачувано негативно реагує на погіршення якості свого повсякденного життя, а тому не довіряє діям місцевої влади. Таких було і є 46% серед опитаних. Тобто тих, хто не довіряє, все ж таки стабільно менше, ніж тих, хто довіряє місцевій владі.

Інше важливе, як на мене, питання, які чинники можуть змінити стабільний баланс довіри/недовіри українців до місцевої влади в умовах воєнного стану, і якою буде тенденція цих змін?

Як це не парадоксально, але на пониження довіри до місцевого самоврядування можуть зіграти ряд рішень державної влади в центрі, а також дії її представників на місцях. Так, парламент після довгих дискусій все ж таки затвердив урядовий законопроєкт про повернення "військового" ПДФО в державний бюджет починаючи з 1 жовтня 2023 року і до завершення дії воєнного стану. На ефективність компенсаційних механізмів, які закладені в ньому, не варто сподіватись. Причини цього я аналізувала у своєму попередньому блозі.

Зрозуміло, що державна влада мала поважні причини для такого рішення — це забезпечення національної безпеки та оборони. Втім громади будуть змушені самотужки у стислі терміни відшукати додаткові резерви, які мінімізують фінансові втрати від передачі військового ПДФО в державний бюджет. Впевненості в тому, що всі вони зможуть дати гідну відповідь на такий поважний для себе виклик, сьогодні немає. Хоча б тому, що в деяких з громад надходження до бюджету наступного року впадуть на 50-70%.

Паралельно на Львівщині спостерігаємо активізацію громадських і політичних рухів, які вимагають від місцевої влади максимально скоротити видатки на підтримку життєдіяльності й розвиток громад та передати ці кошти на потреби ЗСУ. Їхні дії знаходять підтримку у керівників регіональної державної влади, які намагаються вручну, методом адміністративного тиску обмежити видатки громад. Варто нагадати цим політичним активістам і місцевим чиновникам, що бюджети громад не можна використовувати на прямі потреби оборони. Органи місцевої влади зобов’язані передусім дбати про громади та власну територіальну оборону. Вони також мають право отримувати запити від військових та допомагати їм в законний спосіб. Тому очевидно, що тиск на місцеву владу в питанні скорочення місцевих видатків є маніпулятивний і грає виключно на пониження довіри до неї.

Бачу єдиний правильний вихід у цій ситуації — це впровадження чітких і прозорих правил для всіх без виключення власників місцевих бюджетів, а також їхніх розпорядників. В цьому випадку це мають зробити органи місцевого самоврядування, а не державна влада.

Саме тому я, як депутатка Львівської обласної ради, підтримала і поставила свій підпис під проєктом рішення, який визначає перелік першочергових витрат для обласного бюджету на кінець 2023 року і на 2024 рік. Цей проєкт рішення планується розглянути на найближчій позачерговій сесії облради, яка відбудеться 14 листопада. Якщо обласна рада прийме це рішення, то можна сподіватись на те, що аналогічні рішення будуть ухвалені громадами нашої області. Системний підхід, який визначить чіткі і зрозумілі правила щодо бюджетних видатків громад, дозволить знизити рівень напруження у суспільстві, а також посилити контроль за витрачанням коштів з боку як державних контрольних служб, так і депутатів місцевих рад.

Державна влада і політики, а не лише населення, мають довіряти місцевому самоврядуванню та бачити в ньому свого рівного партнера, а не конкурента. Солідарне партнерство, прозорі і чіткі правила для всіх, а не боротьба одне з одним — ось важлива передумова зростання довіри до дій влади на всіх щаблях як у центрі, так і на місцях. Довіра до влади не лише в Україні, але у всьому світі сьогодні є надто дефіцитна річ. Вона завойовується нелегкою працею і конкретними справами, а не маніпуляціями і ручним керівництвом.

Спеціально для Еспресо.Захід

Про авторку. Ірина Гримак, депутатка Львівської обласної ради, засновниця Фонду "Львівщина".

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.

Теги:
Читайте також:
Львів
+0.6°C
  • Львів
  • Київ
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.97
    Купівля 41.97
    Продаж 42.47
  • EUR
    Купівля 43.59
    Продаж 44.32
  • Актуальне
  • Важливе
2025, середа
22 січня
22:39
поїзд в Карпати
Укрзалізниця запускає нові нічні потяги із Закарпаття та Прикарпаття до Львова й Києва
22:18
Закрив собою двох побратимів: у госпіталі помер захисник із Рівненщини
22:03
У Рівному загорівся тролейбус, його погасив поліцейський
21:46
Укрзалізниця відкрила продаж квитків на новий потяг Чернівці – Рава-Руська – Варшава
Потяг Рава-Руська – Чернівці продовжили до Коломиї
21:31
У Львові маршрутка наїхала на 46-річного пішохода
У Львові зареєстрували петицію, щоб збільшити час для безкоштовної пересадки у громадському транспорті
21:17
На Закарпатті затримала зловмисників, які переправляли ухилянтів через Тису до Румунії
20:58
"Заробили" 8 млн грн: на Хмельниччині оголосили підозри лікарям, які незаконно оформляли інвалідність
20:40
На Хмельниччині у пожежі загинула дворічна дитина
20:16
У містечку на Львівщині відкрили Алею слави з памʼятними стелами 45 захисників
19:54
Ексклюзив
Перемога чи популізм: чому активісти та юристи не сприйняли закон про заборону джипінгу в Карпатах
19:35
Огляд
БЗВП
Базова військова підготовка у вишах: за що можуть вигнати студента та хто звільняється від БЗВП
19:22
корупція
На Волині керівника комунального підприємства підозрюють у розтраті 3,8 млн грн
19:10
Огляд
Герой України та воює з 2014 року: що відомо про очільника львівської Національної академії сухопутних військ Романа Качура
18:53
дрони
Переплатили за дрони: на Прикарпатті через суд намагаються повернути до бюджету кошти
18:37
Ексклюзив
У Львові вшанували пам’ять перших полеглих Героїв Небесної Сотні
18:19
У Львові успішно провели операцію 10-місячному хлопчику, який проковтнув іграшковий перстень
18:00
прощання
У Львові 23 січня прощатимуться із захисниками Олександром Закірченком та Богданом Матійківим
17:45
ГРВІ
У Львові зростає кількість хворих на пневмонію
17:43
Огляд
Без істотних опадів: прогноз погоди у Львові та на Львівщині на 23 січня
17:30
На кордоні затримали автобус, в якому знайшли незадекларовані одяг та взуття на понад 3,3 млн грн
17:14
На Прикарпатті у 105 років померла зв'язкова ОУН-УПА на псевдо "Фіалка" 
17:00
"На радощах заспівав": бійці 63-ї ОМБр взяли полоненого за допомогою дрона з гучномовцем
16:44
У Львові в артцентрі Jam Factory показуватимуть кіно
16:30
Чоловіку, який влаштував стрілянину по людях на Тернопільщині, оголосили підозру
Вбито трьох людей: справу стрілянини на Тернопільщині відправили до суду
16:15
У Львові лікарі врятували 11-місячного хлопчика, який перекинув на себе чайник з окропом
16:02
Руслан Марцінків
Провадження проти мера Франківська Марцінківа щодо висловлювання про вивезення ромів з міста закрили
15:44
Буковинські лісівники показали, як розважаються ведмеді, коли не сплять
15:30
тюрма
У Львові чоловік, який переправляв ухилянтів за кордон, посадили на 5 років до тюрми
15:16
На Львівщині 14-річна дитина вчинила самогубство: поліція розслідує обставини справи
15:00
Арсен і Данило, воїни 2-ї Галицької бригади
"Соборність – це не просто історія, це наше сьогодення": воїни 2-ї Галицької бригади про бойове братерство і відчуття єдності
14:45
На Рівненщині судитимуть місцевого за бурштин на майже 1,5 млн грн 
14:31
Львівський аеропорт
Міжнародний аеропорт "Львів" співпрацюватиме з Київським авіаційним інститутом
14:14
На Хмельниччині чоловік перерахував 208 тис. грн за неіснуючий трактор
13:44
Акція нагадування про хвилину пам'яті у Львові
У Львові десятки людей вийшли на акцію нагадування про хвилину пам'яті. Фото
13:21
Соборність України як мішень. Спочатку вони ліквідували потяг "Львів-Луганськ". Блог Тетяни Вергелес
13:06
ДТП на Хмельниччині
У ДТП на Хмельниччині загинули мати з 8-річною донькою
12:51
Новини Заходу України
Тернопільщина – єдина область в Україні, де перевищено епідемічний поріг захворюваності на грип
12:44
ліс
Рясне-Руська сільрада перед ліквідацією передала у приватну власність понад 2 га лісів "Галсільлісу"
12:24
У історичному ареалі Львова відремонтували ще 6 балконів за програмою співфінансування
11:57
Судитимуть мешканця Львівщини, який через кілька місяців після сварки вистежив і спробував вбити товариша
Більше новин