Еспресо. Захід
OPINION

Місцеве самоврядування в час війни: як зберегти високу довіру українців. Блог Ірини Гримак

9 листопада, 2023 четвер
15:29

Восени соціологи вперше з початку широкомасштабної агресії в своїх дослідженнях зафіксували падіння рівня довіри українців до державних інституцій і парламенту. А от довіра українців до місцевої влади залишається стабільною протягом останніх двох років — на рівні 50%. Експерти в своїх коментарях вже надали розгорнуті пояснення, чому падає довіра до центральної влади. Повторюватись не буду, а зосереджусь на іншій, на мою думку, важливій тенденції, а саме ось на цих високих 50% довіри до дій місцевої влади та спробую пояснити звідки вони взялись і які чинники можуть перервати цю стабільність

Завершується другий рік широкомасштабної війни та складно не помітити, що саме місцеве самоврядування виявилось надійним, ефективним і, на моє переконання, стабільним інструментом у вирішенні широкого кола проблемних питань воєнного часу. Громади виконують свої функції достатньо ефективно і відповідають потребам та очікуванням громадян. Вони також регулярно акумулюють значні кошти своїх бюджетів на подолання викликів, пов’язаних з війною, і оперативно розв’язують ті, які входять до їхньої компетенції. Ось звідки взялись ці стабільні 50% довіри до дій місцевої влади в умовах воєнного стану.

Нагадаю, на початку дії воєнного стану місцеве самоврядування втратило частину своїх повноважень, в тому числі й бюджетних, на користь державної влади, яка, відповідно до закону, відіграє провідну роль в організації оборони й збройної відсічі агресору. Але на всіх щаблях місцева влада, навіть за умови чинних обмежень, змогла стати гідним партнером державної влади у розв'язанні питань підтримки ЗСУ, прихистку переселенців, медичної допомоги пораненим і населенню, налагодження роботи та безпеки тилу, релокації бізнесу тощо.

Звісно, що ця широкомасштабна підтримка державних потреб, породжених війною, відбулась не без свідомого скорочення витрат на щоденні потреби розвитку громад і регіонів. Мешканці громад помічають погіршення стану доріг, незавершені новобуди, скорочення соціальної підтримки тощо. Більшість з них з розумінням ставиться до таких відкладених проєктів місцевого розвитку, бо вірять, що час їхньої реалізації обов’язково настане після перемоги. Інша частина цілком передбачувано негативно реагує на погіршення якості свого повсякденного життя, а тому не довіряє діям місцевої влади. Таких було і є 46% серед опитаних. Тобто тих, хто не довіряє, все ж таки стабільно менше, ніж тих, хто довіряє місцевій владі.

Інше важливе, як на мене, питання, які чинники можуть змінити стабільний баланс довіри/недовіри українців до місцевої влади в умовах воєнного стану, і якою буде тенденція цих змін?

Як це не парадоксально, але на пониження довіри до місцевого самоврядування можуть зіграти ряд рішень державної влади в центрі, а також дії її представників на місцях. Так, парламент після довгих дискусій все ж таки затвердив урядовий законопроєкт про повернення "військового" ПДФО в державний бюджет починаючи з 1 жовтня 2023 року і до завершення дії воєнного стану. На ефективність компенсаційних механізмів, які закладені в ньому, не варто сподіватись. Причини цього я аналізувала у своєму попередньому блозі.

Зрозуміло, що державна влада мала поважні причини для такого рішення — це забезпечення національної безпеки та оборони. Втім громади будуть змушені самотужки у стислі терміни відшукати додаткові резерви, які мінімізують фінансові втрати від передачі військового ПДФО в державний бюджет. Впевненості в тому, що всі вони зможуть дати гідну відповідь на такий поважний для себе виклик, сьогодні немає. Хоча б тому, що в деяких з громад надходження до бюджету наступного року впадуть на 50-70%.

Паралельно на Львівщині спостерігаємо активізацію громадських і політичних рухів, які вимагають від місцевої влади максимально скоротити видатки на підтримку життєдіяльності й розвиток громад та передати ці кошти на потреби ЗСУ. Їхні дії знаходять підтримку у керівників регіональної державної влади, які намагаються вручну, методом адміністративного тиску обмежити видатки громад. Варто нагадати цим політичним активістам і місцевим чиновникам, що бюджети громад не можна використовувати на прямі потреби оборони. Органи місцевої влади зобов’язані передусім дбати про громади та власну територіальну оборону. Вони також мають право отримувати запити від військових та допомагати їм в законний спосіб. Тому очевидно, що тиск на місцеву владу в питанні скорочення місцевих видатків є маніпулятивний і грає виключно на пониження довіри до неї.

Бачу єдиний правильний вихід у цій ситуації — це впровадження чітких і прозорих правил для всіх без виключення власників місцевих бюджетів, а також їхніх розпорядників. В цьому випадку це мають зробити органи місцевого самоврядування, а не державна влада.

Саме тому я, як депутатка Львівської обласної ради, підтримала і поставила свій підпис під проєктом рішення, який визначає перелік першочергових витрат для обласного бюджету на кінець 2023 року і на 2024 рік. Цей проєкт рішення планується розглянути на найближчій позачерговій сесії облради, яка відбудеться 14 листопада. Якщо обласна рада прийме це рішення, то можна сподіватись на те, що аналогічні рішення будуть ухвалені громадами нашої області. Системний підхід, який визначить чіткі і зрозумілі правила щодо бюджетних видатків громад, дозволить знизити рівень напруження у суспільстві, а також посилити контроль за витрачанням коштів з боку як державних контрольних служб, так і депутатів місцевих рад.

Державна влада і політики, а не лише населення, мають довіряти місцевому самоврядуванню та бачити в ньому свого рівного партнера, а не конкурента. Солідарне партнерство, прозорі і чіткі правила для всіх, а не боротьба одне з одним — ось важлива передумова зростання довіри до дій влади на всіх щаблях як у центрі, так і на місцях. Довіра до влади не лише в Україні, але у всьому світі сьогодні є надто дефіцитна річ. Вона завойовується нелегкою працею і конкретними справами, а не маніпуляціями і ручним керівництвом.

Спеціально для Еспресо.Захід

Про авторку. Ірина Гримак, депутатка Львівської обласної ради, засновниця Фонду "Львівщина".

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.

Читайте також:
Львів
-1°C
  • Львів
  • Київ
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 37.06
    Купівля 37.06
    Продаж 37.64
  • EUR
    Купівля 40.2
    Продаж 41.17
  • Актуальне
  • Важливе
2023, четвер
30 листопада
22:54
Ігор Гуль та Роман Клебан
У п'ятницю Львів попрощається із захисниками Ігорем Гулем та Романом Клебаном
22:31
ремонт дороги
Вулиця Янева у Львові буде перекрита до 20 грудня
22:07
Марія Степанівна Сибаль
Матір загиблого захисника зі Львівщини передала волонтерам 100 тис. грн на авто для ЗСУ
21:46
У Мукачеві з’явиться вулиця імені командира "Карпатської Січі" Олега Куцина
21:30
знищення окупантів
Бійці 100-ї бригади ТрО знищили російський бліндаж із особовим складом
21:11
Німецькі благодійники подарували рівненським комунальникам нову техніку
20:53
Руслан Козовий
МОЗ вдруге за рік змінило керівника Івано-Франківського медуніверситету
20:35
На Закарпатті відбудеться традиційний парад Миколайчиків
20:17
На Волині дослідники помітили найбільшу за останні 10 років популяцію мігруючих зимових птахів
19:59
Як з одного особистого кабінету оплачувати різні рахунки за газ
19:43
Гроші
На Буковині підприємець не сплатив податків на майже 4 млн грн
19:26
карабін
Зібрався на полювання: на Закарпатті біля кордону затримали чоловіка з карабіном з тепловізійним прицілом
19:10
Коронавірус в Україні
Медики Буковини відповіли, чи будуть обмежувальні заходи на території області через ковід
19:00
Ексклюзив
Революція Гідності
Майдан - це детонатор змін, без нього не було б нічого, – воїн та художник Тарас Бенях
18:38
Відрубані голови та відьми: у Франківську відкрили інтерактивне підземелля у міській ратуші
18:20
Хор "Дударик"  покаже мюзикл про пригоди святого Миколая
18:06
Огляд
ялинка у Львові
Е-квиток у міському транспорті, різдвяні свята по-новому та запуск е-системи для волонтерів: які зміни очікують львів'ян у грудні
18:02
Закарпатська область
Рада оборони Закарпаття запровадила з 1 грудня перевірку документів осіб, які перебувають на території області
17:49
Огляд
Сніг
Погода у Львові та Львівській області: прогноз синоптиків на 1 грудня
17:44
Бойківський експрес
Стало відомо, коли розпочне курсувати "лижний експрес" у Карпати
17:27
У Львові розповіли, як працюватиме екобус у грудні: графік та адреси стоянок
17:10
На Хмельниччині заборонили ловити раків
16:56
Воїн Михайло Крупа, який загинув наступного дня повномасштабного вторгнення, повернувся додому на Тернопільщину
16:40
У Львівській філармонії її оркестр зіграє програму, яку везе до Берліна
16:27
На території Славської громади перепоховують радянських воїнів
16:00
без води, вода
Підключатимуть новий водопровід: де на Сихові 1 грудня не буде води
15:45
перейменування вулиці
У Мукачівській громаді перейменували понад 30 вулиць. Список
15:29
Михайло Лукашук
Понад рік вважався зниклим безвісти: експертиза підтвердила загибель воїна Князівської бригади Михайла Лукашука
15:15
церква
У Луцьку церкви УПЦ МП можуть позбавити права на користування землею
15:00
земля
На Рівненщині коледж незаконно надав в оренду фермеру 160 га землі
14:44
пункт пропуску Шегині_блокада кордону
У Раді озвучили єдину вимогу польських перевізників, яку неможливо виконати
14:30
У Чопі впіймали наркозбувача
У Чопі чоловік продавав наркотики на роботі, його впіймала поліція
14:14
На Закарпатті двох учасників масової бійки взяли під варту без права застави
14:00
КПП "Ужгород-Вишнє Нємецьке"
Блокування кордону України зі Словаччиною вплине на товарообіг, – експерт Гогуля
13:48
Виконроб-"туроператор": на Буковині СБУ заблокувала чергову схему втечі ухилянтів
13:28
Швидше за Львів: на Львівщині у всіх приміських та міжміських автобусах запрацював е-квиток
13:13
засуджені зрадники
У Франківську винесли вирок трьом зрадникам, які воювали на сході України
12:52
Василь Савкович
Унаслідок ворожого обстрілу під Роботиним загинув воїн зі Львівщини Василь Савкович
12:34
Прикраси з діамантами та годинники Rolex на 12 млн грн
Українець ніс із Польщі прикраси з діамантами та годинники Rolex на 12 млн грн
12:17
Новини Західної України
На Львівщині чоловіка смертельно травмувала 17-метрова зрубана гілка
Більше новин