Мирославу Мариновичу – 75 років: унікальність постаті дисидента і публіциста зі Львова

Сьогодні, 4 січня, у 1949 році у с. Комаровичі Старосамбірського району Дрогобицької, нині Львівської області народився громадський діяч, член-засновник правозахисної Української Гельсінської групи, дисидент і політв'язень часів СРСР, філософ, релігієзнавець, публіцист, проректор Українського католицького університету Мирослав Маринович

"Еспресо.Захід" розповість про унікальність постаті Мирослава Мариновича.

Коротка біографія Мирослава Мариновича

Мирослав Маринович виховувався в віруючій родині, його дід був священником. Його родина зазнала репресій, адже була змушена переселитися з села Війське (нині територія Польщі) на територію тодішньої УРСР внаслідок відомої операції "Вісла" . Старший брат матері Мирослава Мариновича загинув на Колимі, дідуся-священика радянська влада неодноразово ув'язнювала. У пошуках праці родина переїхала в Дрогобич. Батько Дицьо Франко був водієм, а мати Любов Йосипівна, отримавши бібліотечну освіту, працювала в книгарні.

Навчався Мирослав у Дрогобицькій середній школі № 2, яку закінчив із золотою медаллю. У 18 років він змінив батькове прізвище Дицьо на материне Маринович (батько тоді вже жив з іншою родиною). Великий вплив на формування його світогляду мали, крім матері та сестри Надії, дідусь Йосип Маринович, парох села Стебник, та вчитель Іван Рафа, який познайомив юнака з творчістю поетів-шістдесятників.

Не вступивши до Київського державного університету ім. Т. Шевченка, він влаштувався працювати на Дрогобицькому долотному заводі секретарем комітету комсомолу. А вже за рік у 1967 році Мирослав Маринович вступив до Львівського політехнічного інституту. Він вчився за спеціальністю "Напівпровідникові прилади". В інституті Маринович виступав із критикою радянської політики. Наслідком цього 1970 року відбулася перша зустріч з КДБ.

У 27 років Маринович став співзасновником Української Гельсінської групи. У березні 1977 року Маринович та Матусевич на вечорі пам'яті Тараса Шевченка в київській філармонії, здолавши опір організаторів вечора, несподівано вийшли на сцену і закликали проспівати "Заповіт". 23 квітня 1977 року Маринович був заарештований і просидів в концтаборах десять років. Саме в таборі почалася його творчість. 1982 р. він написав есей "Євангеліє від Юродивого", якого вдалося передати на Захід і там опублікувати. Маринович був автором, зокрема, таємного звернення групи в'язнів до Папи Івана-Павла ІІ про переслідування за віру (на Великдень 1981 р.). Отримавши листа, Папа відслужив у Ватикані месу за підписантів.

2 квітня 1987 року Маринович повернувся з дружиною до Дрогобича, де працював спершу робітником нафтопереробного заводу, а перед самим розпадом СРСР — журналістом міськрайонної газети. Там з'являються його перші публікації, зокрема визначальний есей "Україна на полях Святого Письма" який дуже зацікавив дрогобичан і став основою його першої (однойменної) книжки. Від усіх запрошень балотуватися в народні депутати чи обіймати державні посади, він відмовлявся, вважаючи, що передусім треба працювати над зміною свідомості українців при переході від тоталітарного режиму до відкритого громадянського суспільства. Цьому він присвятив своє подальше життя, написавши чимало статтей, критичних заміток та книжок. Так поступово Мирослав Маринович став одним з моральних авторитетів української нації.

До речі, до жодних партій Маринович ніколи не належав, за винятком короткого періоду, коли вступив до Народного руху України В'ячеслава Чорновола, щоб підтримати його.

Фото: risu.ua

 

Велику роль у житті Мирослава Мариновича також відіграв Борис Ґудзяк — спершу як мирянин, потім отець, пізніше — ректор УКУ, а тепер — Філадельфійський митрополит УГКЦ у США. За його рекомендацією Маринович у 90-х роках навчався в Колумбійському університеті. На пропозицію Ґудзяка, який був тоді віцеректором Львівської богословської академії, Маринович восени 1997 р. створив Інститут релігії та суспільства (ІРС), першим директором якого він був до 2007-го року. З цього часу й дотепер він обіймає в Інституті посаду його президента. У 2000 році на запрошення отця-ректора Ґудзяка обійняти також посаду віцеректора УКУ і члена ректорату Маринович із родиною переїхав до Львова на постійне проживання. З 2008 року й донині — Маринович віцеректор УКУ з питань призначення і місії університету.

Наукова праця Мирослава Мариновича

Свою наукову працю Мирослав Маринович активно розпочав після повернення з радянського заслання, включившись в розбудову нового модерного українського суспільства в останній роки СРСР. Виступаючи на численних конференціях, наведемо приклади з кількох:

Також Мирослав Маринович не раз виступав із доповідями й лекціями про релігійну свободу в Україні, становище релігійних меншин, проблеми державно-церковних стосунків, духовність в'язнів ҐУЛАҐу, мирянські та духовні проблеми сьогодення, ідентичність УГКЦ, військове капеланство, екуменізм — у різних місцях України.

Цитати Мирослава Мариновича

Фото: Ірина Березовська

 

Пропонуємо ознайомитися з найвідомішими цитатами Мирослава Мариновича. Список з топ-10 цитат публіциста:

Читайте також: "Навіть розчаровуючись, ми не повертаємося до місця, в якому вже були", – Мирослав Маринович

Читайте також: Культ насильства – це і є російські "духовні скрєпи", – Мирослав Маринович

Нагороди Мирослава Мариновича

У Мирослава Мариновича велика кількість різних відзнак, ось перелік кількох з найважливіших:

Нагадаємо, три роки тому Мирослав Маринович увійшов до переліку 30-ти видатних українців за версією Американсько-українського фонду.