Мирославу Мариновичу – 73. 10 цитат відомого публіциста
Сьогодні, 4 січня, свої 73-ті уродини відзначає львівський публіцист, правозахисник, релігієзнавець, член-засновник Української Гельсінської групи, учасник ініціативної групи "Першого грудня", віцеректор УКУ Мирослав Маринович.
З нагоди цього дня "Еспресо.Захід" пропонує нагадати відомі цитати Мирослава Мариновича.
- Що дисидентський рух, що потім боротьба за незалежність, що перша "Революція на граніті", що Помаранчева революція, що Революція гідності – все це є одна і та сама основа ціннісна субстанція. У ній – свобода людини, народу, свобода релігії. Все зібрано в одне – це гідність людини, прагнення жити розквітлим, свідомим, національним, релігійним, суспільним життям. І це все – однаковий пакет цінностей. Я вважаю, що це просто покоління з покоління передає один одному естафету. І ми так йдемо в майбутнє далі.
- Коли в таборі я писав перший свій есей, я вклав до нього одне питання, яке турбувало нас усіх там: якщо ми всі хочемо змін в Україні, то хто ці зміни має зробити? Я хочу повторити це питання вам. Зараз ми маємо Україну, яку треба, все-таки, далі міняти. Треба зробити роботу свого покоління. Хто це зробить? І хто вам сказав, що це будете не ви? Ніхто.
- Путінський режим – це реінкарнований чекістський режим Радянського Союзу з певними особливостями, але ці особливості не відіграють засадничого значення. Це реінкарнована радянська система, а це означає, що боротьба незавершена.
- Для українців дуже характерно думати: там є якісь "дяді", які мають це зробити. Неправда. Мені страшенно подобається вислів британського аналітика Джеймса Шерра, який говорить, що різниця між Україною і Росією в тому, що Росія – це країна з сильною державою і слабким громадянським суспільством, а Україна – це країна зі слабкою державою і сильним громадянським суспільством. Отже, не чекаймо на державу.
Читайте також: "Навіть розчаровуючись, ми не повертаємося до місця, в якому вже були", – Мирослав Маринович
- З Ісусових слів "І кожен, хто з правди, той чує Мій голос" (Йоана 18:37) випливає, що почути голос Божий можна лише тоді, коли розумієш, де правда, і налаштований на неї.
- Бути переконаним у своїй правоті не є гріхом, але водночас слід бути відкритим на правду свого співрозмовника. Тобто не лише слухати, а й чути.
- Почуття звільнення від страху – це прекрасний стан.
- Майте друзів, перед якими вам буде соромно вчинити неправильно. Навіть думка про їхнє засудження вас стимулюватиме.
- Людям, здебільшого, здається, що мораль не має значення. Це дуже постмодерний принцип. Він каже, що мораль – то щось таке приватне, вона не має суспільного значення. Але ми, члени Ініціативної групи "Першого грудня", переконані, що всі проблеми – політичні, економічні тощо – мають під собою основу певних духовних, моральних характеристик. Якщо хочете змінити світ, змініть цінності. Якщо хочете змінити цінності, змініть себе.
- Обстоюй тільки ту справу, яку вважаєш справедливою, тоді ти матимеш достатньо сили, щоб вистояти до кінця.
Довідка. Мирослав Маринович народився 4 січня 1949 року у с. Комаровичі Старосамбірського району. Маринович виховувався в віруючій родині, його дід був священником. Навчався в середній школі в Дрогобичі, яку закінчив із золотою медаллю. Потім рік працював у Дрогобичі. 1967 року Мирослав Маринович вступив до Львівського політехнічного інституту. В інституті Маринович виступав із критикою радянської політики. Наслідком цього 1970 року відбулася перша зустріч з КДБ. У 27 років Маринович став співзасновником Української Гельсінської групи. У березні 1977 року Маринович та Матусевич на вечорі пам'яті Тараса Шевченка в київській філармонії, здолавши опір організаторів вечора, несподівано вийшли на сцену і закликали проспівати "Заповіт". 23 квітня 1977 року Маринович був заарештований і просидів в концтаборах десять років. Після повернення, написав декілька праць про заслання та поступово став моральним авторитетом й голосом української моралі.
- Нагадаємо, Мирослав Маринович увійшов до переліку 30-ти видатних українців за версією Американсько-українського фонду.
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.
- Актуальне
- Важливе