"Передовсім має бути відповідальність і совість волонтерів": львів’янка Наталія Микитюк про контроль за вмістом військових аптечок

Наталія Микитюк є волонтеркою з ГО "Допоможи фронту". Допомогою українській армії львів’янка займається ще з 2014 року

Журналістка "Еспресо.Захід" розпитала Наталію Микитюк, чи має бути контроль за тим, що волонтери кладуть у військові аптечки.

Нагадаємо, у скандал з військовими аптечками потрапили луцькі волонтери з Центру медичних інновацій. Низка інших українських волонтерів категорично розкритикувала їхню роботу та, грубо кажучи, неякісні аптечки для військових.

Наталія Микитюк вважає, що контроль за такими речами має бути. Але першочерговим "контролем" є совість волонтера.

"Совість волонтерів – першочергово. Інакше ніяк не проконтролюєш. Якщо вони відправляють неякісні турнікети… Ну, нам привозять такі турнікети, але ми відправляємо їх на навчання, бо то не шкода. Найбільше в нас просять турнікети САТ, також даємо український аналог SICH, SOF-t", – каже Наталія.

Луцькі волонтери у свої аптечки додають такий лікарський препарат, як Налбуфін. У "Допоможи фронту" категорично проти цього.

"Категорично проти Налбуфіну. У 2014 році, коли ми починали й ніхто нічого не знав, відштовхувалися від тієї аптечки, яка ще тоді була. І там був Буторфанол – аналог Налбуфіну. Ми давали його колись. Але досвід показав, що це погана ідея. Зараз за протоколом лише військові медики можуть його мати й використовувати за потреби. Я спілкуюся не лише з парамедиками, а й із тими, хто має медичну освіту й додатково займався тактичною медициною. Їхню думку дуже поважаю. Нам треба берегти бійців. Безконтрольне застосування цього препарату призводить до смерті воїна – клінічна картина змазується, бійця не можуть стабілізувати і втрачають його. Це дуже сильне знеболювальне. Навіть при сильних пораненнях самостійно бійцю вводити його не можна. У кожного різний організм і може погано відреагувати", – зазначає Наталія Микитюк.

Львівська волонтерка також додає, що наразі на законодавчому рівні відповідальності за наповнення військової аптечки немає, але її потрібно запровадити.

"Дивіться, законодавчо відповідальності за це не прописано. Але я думаю, що треба. Має бути відповідальність, і ми маємо розуміти, що категорично не можна класти в індивідуальну аптечку бійця. Саме бійця. Ми не говоримо про санітара, парамедика і т.д. У них воно має бути", – резюмує Наталія.

Також волонтерка розповіла, що їхня організація співпрацює виключно з підрозділами, за запитами. Індивідуальних запитів не розглядають.

"Ми працюємо з різними підрозділами, але в першу чергу я прошу поговорити з їхнім медиком, щоб ми розуміли –  що треба, чого не треба, чи бійці проходили навчання. Якщо не проходили, то ми не даємо аптечок. Підрозділи дають запити – і тоді готуємо аптечки, не окремо бійцю в руки. Якщо потрібних складників немає, чекаємо. Абищо не формуємо".

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку та телеграм-канал.