Львівський Моцарт "замешкає" в Тернопільському музеї
Тернопільський обласний краєзнавчий музей представить Моцарта-молодшого першим серед музеїв України.
В експозиції стародавньої історії Тернопільського обласного краєзнавчого музею незабаром з'явиться новий розділ, присвячений львівському Моцартові. Мова про документальні матеріали – високоякісні копії листів, сторінки з особистого щоденника, нотні аркуші музичних творів, пов'язані з перебуванням на Тернопільщині Франца Ксавера Моцарта-молодшого, які надала для експонування львівська музикознавиця Роксоляна Гавалюк. Про це інформує "Еспресо.Захід".
Тернопільщина в житті Моцарта представлена його перебуванням у селах Баворів та Смолянка, а також у Бережанах.
Як розповіла Роксоляна Гавалюк (що входить до Галицького Музичного Товариства та викладає теоретичні дисципліни у Львівському музичному фаховому коледжі ім. С. Людкевича, а також є керівницею дослідницького напрямку Mozartiana Galicia, який був заснований Оксаною Линів при фестивалі LvivMozArt), ідея створити такий розділ у музеї виникла ще рік тому. Справа в тому, що молодий Моцарт виїхав до Галичини у жовтні 1808 року і вже в листопаді чи грудні розпочав працю як викладач фортепіано в Віктора графа Баворовського (Viktor Ignatius Alois hrabia Baworowski) в його маєтку в селі Смолянка на Тернопільщині. І саме зі Смолянки згодом поїде до Львова, бо вже попрощався з Баворовськими. Отож мова про високоякісні копії листів та рукописів нот музичних творів, написаних в Смолянці. Вони та їхній докладний науковий опис будуть надані за сприяння Моцартеуму в Зальцбургу (Австрія) - найдавнішої організації, що займається дослідженням життя і творчості членів родини Моцартів) та міжнародного музичного фестивалю LvivMozArt. Окрім цього в експозиції будуть представлені копії сторінок зі штамбуха (альбому для побажань) Ф. К. Моцарта з дописами і малюнками від його учениць – юних графинь Марії і Генрики Леонарди Баворовських, їх старшого брата Міхала, молодого графа Мацєя Стаженського з сусіднього маєтку. Штамбух львівського Моцарта зараз зберігається у бібліотеці Конгресу у Вашингтоні.
Фото: архів Роксоляни Гавалюк
"І тут цікава історія, – каже Роксоляна Гавалюк. – Саме в Смолянці Моцарт написав варіації на тему романсу князя Голіцина (до речі на три руки, можливо, для своїх учениць – доньок Баворовського, одній із яких було 16, а іншій 6). Про що саме йдеться? Відомо, що князь Сергій Федорович Голіцин (1749-1810), був на дуже короткий час призначений намісником цієї території, а до того очолював корпус російської армії, який мав бути союзником Наполеона з тим, щоб захищати місцеве населення від військ австрійського імператора. Правда, місцеве населення разом зі своїми аристократами на той корпус дивилося як на запеклого ворога. І Голіцин навіть писав до імператора Олександра І, що союзників боїться більше, ніж ворогів. Уже в статусі намісника він якимсь дивом опинився в гостях у Баворовських, слухав музикування родини, та й сам, можливо, брав у ньому участь. Важить, що Моцарт написав варіації у перші дні 1810 року, а 7 січня Голіцин раптово помер в Тернополі. Рукопис тих нот збережений, зрештою, як і написаний у Смолянці лист Моцарта до Мілана до його брата Карла Томаса. Але, ясна річ, що куточок Моцарта у музеї складатиметься не тільки з цього. Підкамінь, Рогатин, Бурштин, Смолянка, Нові Стрілища, Баворів – є про що говорити, і які теми розвивати".
Отож група ентузіастів (з Роксоляною Гавалюк включно) провели декілька експедицій місцинами, які в той чи інший спосіб пов'язані з Моцартом. Відтак у підсумку не тільки Тернопільський краєзнавчий музей, а ще й Смолянка і не лише вона уже отримали своє місце на інтерактивній мапі, що її готують львів'яни про перебування композитора в Галичині в першій чверті ХІХ століття.
- Нагадаємо, 26 серпня у Львові відкрили перший в Україні пам'ятник Моцарту-сину.
- Згодом львів'яни зареєстрували петицію за знесення пам'ятника. Відтак зареєстрували петицію проти демонтажу пам'ятника Моцарту у Львові.Обидві набрали необхідну кількість голосів. Після розгляду обох на сесії міськради скульптуру Моцарта таки залишили.
- Німецьке видання назвало авторів петиції за знесення пам'ятника Ксаверу Моцарту "українським міщанством".
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook–сторінку.
- Актуальне
- Важливе