Львів хоче, а Дрогобич уже рік має. Про е-квиток у Цинамоновому місті

Уже рік у Дрогобичі функціонує електронна система оплати за проїзд.

Дрогобич часто називаються другим за значущістю містом у Львівській області. Справді, це давнє місто, яке завдяки "нафтовим грошам" з другої половини ХІХ століття набуло неповторного архітектурного вигляду й розрослося до розмірів "маленького мегаполіса". 

Зараз тут проживає близько 75 тисяч людей. Тобто як мінімум у десять разів менше, ніж у Львові. Однак менші розміри й можливості не заважають Дрогобичу активно розвиватися. Зокрема, останні десять років стрімко зростає туристична привабливість міста, не відстає й інфраструктура. Але ще більш показовою є сфера діджиталізації міста. 

"Розумне місто"


Фото: Дрогобицька міська рада

Керівник управління цифровізації, інформаційної політики та комунікації Дрогобицької міської ради Зеновій Квасній розповів "Еспресо.Захід" про розвиток цифрової системи "Дрогобич Smart city".

"Дрогобич Smart city" запустили 2018 року, але почали розробляти ще з 2017 року, коли депутати працювали над двома проєктами: запровадження електронного сервісу "Відкрите місто" та запровадження системи поіменного голосування. Пізніше наші економісти й ІТ-працівники почали брати участь у різноманітних інших проєктах. Таким чином "Smart city" почав розростатися. На сьогодні – це комплексний проєкт. На сайті міської ради в рубриці "Smart city" є 37 електронних сервісів. Для прикладу, на основі блокчейн розроблено сервіс електронної черги у садок і в школу. Це суттєво знизило всі корупційні ризики. Також розвиваємо сферу електронного обслуговування користувачів громадського транспорту. Це взагалі окремий блок, який включає у себе і "картку дрогобичанина", і мобільний додаток руху громадського транспорту онлайн", – каже Зеновій Квасній. 

Ідея запровадити е-квиток у Дрогобичі виникла через виклики, які пов’язані з пільговиками. 

"Держава зобов’язує місцеве самоврядування забезпечити безкоштовний проїзд пільговикам. Натомість є проблема, що компенсації за проїзд як такої немає. Тому наші економісти підрахували і виконавчий комітет затвердив, що даємо 20 безкоштовних проїздів для пільгових категорій осіб, які передбачені державою. Таким чином було прийнято рішення започаткування проєкт "картка дрогобичанина", – говорить Квасній. 

Валідатори у 29 автобусах  


Фото: Дрогобицька міська рада

Завдяки успішним домовленостям платіжна система "Visa" взяла на себе фінансування впровадження е-квитка у Дрогобичі. 

Торік навесні встановили валідатори у 29 міських автобусах, які обслуговує комунальне підприємство. Влітку роботу системи тестували і вже восени вона повноцінно запрацювала. Пасажир отримує квиток після розрахунку карткою. Цей квиток видруковує валідатор. При готівковому розрахунку квиток видає водій.

"Станом на сьогодні проїзд коштує 7 грн. Пільговик має 20 проїздів. Після того він оплачує вже не 7 грн, а 6 грн. Бо картка дрогобичанина дає знижку в одну гривню. Знижка діє для всіх власників цих карток. Якщо користувач є клієнтом Ощадбанку, то картку виготовляють безкоштовно. Якщо ні, то банк бере за це відповідну плату. Чому обрали Ощадбанк? Бо на тендерній пропозиції подався лише він. Зараз працюємо над тим, щоб картка дрогобичанина була не тільки карткою для розрахунку за проїзд, а могла слугувати карткою на отримання знижок на інші послуги", – розповідає Зеновій Квасній і додає, що платити за проїзд можна не лише "карткою дрогобиччанина", а й іншими картками чи додатками.

Читайте також: Львів'янам на заздрість: у дрогобицьких маршрутках уже можна розрахуватись і карткою, і смартфоном

Три тисячі осіб мають "картку дрогобичанина"


Фото: Дрогобицька міська рада

Наразі, "картку дрогобичанина" зробили лише три тисячі осіб, більшість яких – це пенсіонери та люди, які мають право на пільговий проїзд. 

"У нас була широка інформаційна кампанія з цього приводу. Загалом дрогобичани добре сприйняли е-квиток. Зараз працюємо над тим, щоб "картка дрогобичанина" стала більш популярною. Для прикладу, в нас школярі мають право безкоштовного проїзду з 08:00 до 13:00, а опісля вже платять. Хочемо запропонувати, щоб діти теж отримали такі картки і мали знижки на проїзд", – розповідає Квасній. 


Фото: Дрогобицька міська рада

Цікаво, що контролерів в автобусах немає. Є мобільні групи, які працюють і виявляють порушників. Звітність веде комунальне підприємство, яке щодня опрацьовує звіти щодо надходжень із громадського транспорту. 

У розробці – е-кабінет мешканця

Загалом у міській раді Дрогобича зараз працюють над тим, щоб далі розбудовувати "Smart city" і зробити ще більше зручних електронних послуг. 

"Діджиталізація вимагає глобальних процесів. Електронні сервіси – це одна річ, а друга – це процеси. Раніше ми мали систему "ID.GOV", яка мала електронну ідентифікацію і забезпечувала, для прикладу, запит на прийом. Але її скасували і запровадили "Дію". Тому зараз наші ІТ-працівники розробляють електронний кабінет мешканця, який включав би в себе не лише можливість запису на прийом, а й подання пропозиції, звернення. Підв’яжемо також туди сервіси електронної демократії: петиції, опитування. Працюємо над  можливістю отримання земельної ділянки онлайн, над впровадженням геоінформаційної системи. Також займаємося вдосконаленням функціоналу нашого сайту міської ради", – підсумував Зеновій Квасній.  

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку