Лише п'ять комунальних закладів обласної ради підписали повноцінні угоди з "Нафтогазом"
Школи та лікарні досі отримують газ від "постачальника останньої надії".
За даними "Нафтогазу" саме на Львівщині найбільша кількість бюджетних установ та організації, які мають укласти угоди на газ по 16,8 грн, – аж 825. Тоді як, до прикладу, у Київській – 440, у Дніпропетровській – 472. Відтак, саме на Львівщині проблема з (не)укладанням газових договорів стоїть особливо гостро, передає "Еспресо.Захід".
"Я можу запевнити, що усі комунальні заклади Львівської обласної ради подали документи на укладання договорів з "Нафтогаз трейдингом". Але станом на зараз я знаю лише про п'ять закладів, які уже мають підписані договори. Решта документів досі на розгляді, – каже начальник відділу економіки управління комунальними закладами Управління майном спільної власності Львівської обласної ради Андрій Голдун. – На щастя, усі заклади ЛОР, де є постійне перебування людей, мають тепло. Питання лише у тому, звідки вони його отримують. Частина має центральне теплопостачання, зокрема, від "Львівтеплоенерго", тож їм не потрібні окремі договори на газ. Частина закладів залишились з попередніми постачальниками, якщо ті пропонували більш-менш прийнятні ціни. На щастя, закладам, які не встигли укласти угоду з "Нафтогаз трейдингом", дозволили отримувати газ за механізмом постачальника останньої надії. За цим механізмом газ також коштує 16,8".
Для більшості з нас словосполучення "постачальник останньої надії" – незвичне і навіть дещо кумедне. Хоча цей механізм є зафіксований у законодавстві і його добре знають усі, хто стикався з закупівлями на енергоринку. Скажімо, тендер на закупівлю електроенергії не відбувся чи переможець відмовився виконувати умови договори, тож аби підприємство не зупинило роботу через відсутність електрики, воно її отримує у "постачальника останньої надії". Відповідно до законодавства, купувати у ПОН можна не довше, ніж 60 днів. За цей час споживач мав би укласти угоду з новим постачальником.
Фото: Нафтогаз
Саме цей механізм міг би убезпечити бюджетні установи від перебоїв з постачанням газу, якби про нього в уряді згадали відразу після підписання меморандуму 30 вересня. Але про нього згадали лише 25 жовтня, коли більшість бюджетників уже були без газопостачання. Власне, 25 жовтня уряд видав постанову про те, що бюджетні установи, комунальні заклади можуть скористатись механізмом ПОН, і власне тим постачальником буде той же "Нафтогаз трейдинг". А роз'яснення, як працюватиме цей механізм, з'явилось лише 28 жовтня. До речі, бюджетникам дозволили використовувати цей механізм лише до 30 листопада, а не впродовж 60 днів, як передбачено законодавством. І, судячи з темпів підписання договорів "Нафтогаз трейдингом", до кінця листопада чинні угоди матимуть не усі, хто подав документи.
До слова, скористатись механізмом постачальника останньої надії можуть ті бюджетні установи, які залишились без постачальника. Тобто з попереднім постачальником договір розірвали, а підписання з "Нафтогаз трейдингом" затягнулось. До речі, розірвання договорів з попередніми постачальниками може затягнутись до трьох тижнів.
"Порядок зміни постачальника споживачем, що не є побутовим, прописаний в Законі України "Про ринок природного газу", – каже директор ТОВ "Львівгаз збут" Павло Майк. – Для зміни постачальника у споживача має бути відсутня прострочена заборгованість за поставлений природний газ перед актуальним постачальником, що підтверджується письмовою довідкою цього постачальника або складеним з ним актом звірки взаєморозрахунків. Зміна постачальника в інформаційній платформі Оператора ГТС здійснюється у порядку, визначеному Кодексом газотранспортної системи та з дотриманням вимог Закону України "Про ринок природного газу" щодо зміни постачальника протягом періоду, який не перевищує 21 день з моменту ініціювання споживачем зміни постачальника".
Утім в компанії запевняють, що намагаються максимально пришвидшити процедуру зміни постачальника для бюджетників.
"Зважаючи на складну ситуацію з бюджетними установами, які не здатні платити ринкову ціну за газ, ми максимально швидко обробляємо запити та готуємо довідки про відсутність заборгованості, щоб бюджетні організації могли скористатись запропонованою державою можливістю – закуповувати газ за гарантованою ціною, – каже Павло Майк. – За запитом клієнтів оперативно готуємо документи для розірвання договору. Додаткову угоду оформлюємо в день звернення. Зняття клієнта з інформаційної платформи Оператора ГТС за нашим запитом триває до чотирьох днів".
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.
- Актуальне
- Важливе