Легко обходить ворожі пастки: в Україні створили унікальний тактичний БпЛА Backfire

Тактичний БпЛА Backfire вже понад пів року активно нищить ворожі цілі у руках бійців зведеного загону безпілотної ударної авіації "Angry Birds"

Про особливості БпЛА, його роботу та про те, що необхідно для ширшого виробництва "Еспресо.Захід" розповіла у Львові команда розробників.

Тактичний БпЛА Backfire працює глибоко в тилу ворога, його радіус дії 35 км, та несе бойове навантаження 3,6 кг. 

"Ми займаємось розробкою безпілотного апарату Backfire вже понад рік, а вже понад пів року, як ми ним завдаємо уражень, постійно оновлюючи та вдосконалюючи, – говорить командир "Злих Птахів" ("Angry Birds"), молодший сержант ЗСУ Ілля Шполянський. – Наразі ми можемо фіксувати високий рівень його РЕБостійкості, що дуже важливо на фронті. За 7 місяців бойової роботи на фронті ми не втратили жодного апарату на ворожій території".

Читайте також: Війна безпілотників: якими дронами-камікадзе користуються Україна та Росія

Основна перевага апарату – повністю автономна робота. Завдяки тому, що він не має жодного каналу зв’язку, який би передавав інформацію туди або назад, його не бачать ворожі засоби РЕБ та РЕР.

"До початку польоту у нього завантажується програма-місія, за цією місією він летить, бомбить те, що вказане, і повертається у запрограмоване місце, і це місце може бути зовсім іншим, ніж місце вильоту. Це допомагає убезпечити пілотів. Єдиний момент небезпеки під час роботи – це момент запуску. Але поки туди щось прилетить, пілот встигає сісти в автівку і поїхати звідти", – пояснює логістка проєкту, матрос ВМС ЗСУ Світлана Тітова.

Backfire літає на висоті до 1 км та зі швидкістю до 84 км/год. Окрім того, є практично безшумним на відміну від багатьох інших апаратів. Він несе два касетні боєприпаси вагою 1,8 кг кожен.

Повноцінний безпілотний авіаційний комплекс для роботи на фронті складається із трьох ударних апаратів Backfire, пускової станції та станції наземного керування, а також спеціально обладнаного транспортного засобу. Його вартість становитиме 90 тисяч доларів.

Проте ні на виробництво, ні на роботу з комплексами команда розробників наразі не отримала жодного фінансування від держави. Всі процеси із розробки, випробувань та виконання бойових задач фінансуються коштом небайдужих українців, які задонатили на потреби проєкту вже близько 350 тисяч доларів. Йдеться також і про роботу самого загону.

"Наразі наша команда від держави, окрім зарплати військовослужбовців, не отримала жодної копійки фінансування. Ми практично повністю заправляємося власним коштом пальним, ремонтуємо самостійно машини, виготовляємо дрони, закуповуємо складники. Звісно, на фоні витрат по 150 мільйонів на різноманітні стадіони, перекладання бруківки, це виглядає просто жахливо. Вже дуже велика кількість бойових офіцерів, командирів загонів ударних БпЛА, командирів загонів безпілотної авіації вголос говорять про те, що ми починаємо програвати війну дронів Росії",  – наголошує Ілля Шполянський.

Разом із тим, ціна українського комплексу значно нижча, ніж вартість західних аналогів. До того ж західних аналогів, які мають РЕБостійку електронну апаратуру, дуже мало. Їх практично немає. 

А конструкція Backfire створена таким чином, що ворожі РЕБ та РЕР, які працюють із землі, не можуть його помітити та заглушити йому сигнал.

"Всі деталі, які ми використовуємо, сертифіковані. Всю електроніку закуповуємо в Європі, а решту деталей – повністю в Україні. Попри те, що європейські деталі доводиться довше чекати, це дозволяє бути певними, що все працюватиме так, як нам потрібно", – говорить Світлана Тітова.

Наразі команда у процесі виготовлення 5 нових комплексів Backfire, проте для цього потрібні чималі фінанси. Тому благодійний фонд Hero of Ukraine, директором якого є Ілля Шполянський і який від початку займається проєктом створення БпЛА та підтримки роботи "Злих Птахів", відкрив збір на 18 мільйонів гривень. Підтримати його можуть усі небайдужі, аби пришвидшити потрапляння таких необхідних апаратів у руки українських бійців.

Задонатити будь-яку зручну суму можна за посиланням.

Усі фото надані БФ "Hero of Ukraine" та зведеним загоном безпілотної ударної авіації "Angry Birds"