До Латинської катедри у Львові повернувся відреставрований 125-літній орган Яна Слівінського. Як він виглядає
Кожну деталь старовинного музичного інструменту дбайливо відреставрували, після чого 125-літній орган повернувся на своє місце – у Латинський катедральний собор
Спостерігала за тим, як завершуються останні налаштування, журналістка "Еспресо.Захід".
Фото: Андріана Стахів
Орган, створений майстром Яном Слівінським у 1899 році, містить елементи двох ще більш давніх – інструменту Романа Духенського 1839 року творення та Ігнація Жебровського, який у 1885 році також зробив свій внесок у його існування. У той період, наприкінці XIX століття, це була звична практика і для Львова, і для всієї Європи – використовувати частини старіших моделей інструментів для появи нових, змінюючи їхній стиль, зовнішній вигляд, але зберігаючи якісні моменти та навіть покращуючи їх завдяки новим баченням та віянням. А Ян Слівінський, чия фабрика за час існування виготовила близько 200 органів, не боявся експерементувати.
"Ян Слівінський створив інструмент із характеристиками симфонічних органів, романтичного звучання", – розповідає Адам Олейнік, чия компанія Ars Organum займалася реставрацією старовинного інструменту. – Це наразі може бути один із найцікавіших інструментів на теренах України".
Фото: Андріана Стахів
Реставрували його у Польщі, поблизу міста Зелена Гура, упродовж близько трьох років завдяки проєкту Інституту Polonika, який фінансував та підтримував цей процес. Опісля інструмент повернувся додому до Львова та зайняв своє рідне місце на хорі храму. А вже зовсім скоро, ймовірно навіть ще у жовтні, чути його звучання зможуть ті, хто завітає до храму.
"Ми відреставрували усе. Весь орган був демонтований і перевезений до Польщі, – ділиться пан Адам деталями процесу. – Всі ті елементи, навіть найдрібніші, пройшли через людські руки, їх відреставрували, законсервували, аби максимально зберегти усе, що було у давньому органі".
А елементів, з яких складається орган, насправді є навіть не десятки, але сотні. Адже зовні слухачі та глядачі бачать лише незначну частину того, що творить світ інструменту в цілому.
Фото: Андріана Стахів
Відреставрували також міхи, які вражають своїми масштабами та мають два способи наповнення: на випадок, якби не працював автоматичний електромеханізм, підтримувати їхню роботу зможуть у старий спосіб, наповнюючи їх повітрям вручну, себто, у цьому випадку, скоріше за допомогою ніг.
Фото: Андріана Стахів
Як відзначає майстер, зараз орган виглядає саме так, як тоді, коли його тільки виготовили, тобто 125 років тому. Вже тут на місці, після того, як інструмент повністю змонтували та повернули йому первісний вигляд, спеціалісти детально та максимально точно, налаштували його звучання, перевіряючи, аби кожна труба чітко передавала саме той звук, для якого була створена.
Фото: Андріана Стахів
- Актуальне
- Важливе