У Львові презентували унікальний альбом творів Сергія Васильківського
У Львові презентували унікальний альбом із творами видатного українського художника, представника харківської мистецької школи Сергія Васильківського, над яким упродовж років за життя працював не менш знаний львівський художник, колекціонер та реставратор Тарас Лозинський
На події побувала журналістка "Еспресо.Захід".
Символічно, що презентація відбулася у залах Національного музею Львова імені Андрея Шептицького на тлі експозиції ретроспективної виставки Тараса Лозинського "Хвала Творцеві". Адже саме у Тараса Лозинського багато років тому й зародилася ідея створити цей альбом, присвячений яскравому представнику українського художнього світу Сергію Васильківському, з дня народження якого цьогоріч минає 170 років.
Виникнення задуму альбому сягає ще 1980-х років, коли Тарас Лозинський вперше мав нагоду наживо побачити у Харкові роботи Васильківського.
"Після четвертого курсу, на практиці у Харкові, я зустрівся з головним хранителем художнього музею – Миколою Безхутрим. Я тоді марив роботами Сергія Васильківського. І після розмови з хранителем мрія побачити роботи митця не лише в музеї, а й у фондах здійснилася. Я тримав у руках перлини великого українського митця: у той час вийшла друком книга Миколи Безхутрого "Сергій Васильківський", яку я одержав в дарунок від автора із написом: "Тарасові Лозинському: Хай ніколи не згасне запал Душі юнацької". М. Безхутрий. 19.VII. 80 р. Харків", – писав про це у спогадах сам львівський художник та колекціонер. Проте робота над фізичною появою цінної й ошатної книги розпочалася напередодні повномасштабного вторгнення Росії, яке значно її ускладнило.
Видання об'єднало у собі збірки картин зі всієї України. До альбому увійшли понад 220 творів визначного українського митця кінця XIX – початку XX століття. До творення збірки долучилися Харківський художній музей, Національний художній музей України в Києві, Національний музей у Львові, а також приватні колекціонери. Над альбомом працювали дуже багато людей: вишуковували інформацію, звіряли картини.
Серед них і Олеся Семчишин-Гузнер, яка також написала передмову до видання і яка під час презентації розповіла історію роботи над появою у ньому однієї із картин Васильківського – чи не найскладнішу, адже вона на той момент перебувала в колекції Художнього обласного музею в Херсоні.
"Ми мали поганої якості зображення твору "Козаки в степу", які, як з'ясувалося, були в колекції Художнього обласного музею в Херсоні. Ну, як знайти добре видання? Херсон тоді був окупований, – пригадує Олеся Семчишин-Гузнер. – І лише тоді, коли вже Херсон звільнили через соцмережі ми сконтактувалися із керівницею музею Ларисою Жарких, пояснили ситуацію. Вона надіслала нам добру світлину і описала проблему цього твору, його перебування. Власне під час окупації Херсона ця картина була вивезена спочатку в Крим, а тоді Центральний музей Тавриди евакуйовувався з Криму – і доля подальша цієї пам'ятки невідома".
Читайте також: У Домі Франка новий проєкт "Лисячий клуб ЧиТанців" розпочнуть з письменниці Анни Коршунової із Сум
У роботі над альбомом Тарасові допомагав його син Остап, відомий львівський митець, музейник, колекціонер, упорядник мистецьких видань. Його життя раптово обірвалося 2022 року, тому цей альбом став присвятою пам’яті Остапа Лозинського.
Фото: Андріана Стахів
- Актуальне
- Важливе