У Львові представлять оцифровані 100-річні писанки
У Львові створили інтерактивний двомовний сайт із зображеннями та детальними описами 290 автентичних писанок кін. ХІХ — поч. XX ст.
Про це повідомив Музей етнографії та художнього промислу, інформує Еспресо.Захід
25 жовтня у Музеї етнографії та художнього промислу Інституту народознавства НАН України запрезентують проєкт "Українська писанка в європейському культурному просторі", що його підтримав український культурний фонд. Мова про інтерактивний двомовний сайт (українською та англійською) із зображеннями та детальними описами 290 автентичних писанок кін. ХІХ — поч. XX ст. Варте уваги, що веб каталог міститиме 50 3D-моделей раритетних пам’яток. Така технологія оцифрування до музейної колекції писанок застосована уперше в Україні.
Як розповіли у Музеї етнографії та художнього промислу Інституту народознавства НАН України, їхня інституція володіє колекцією, що налічує майже 13 000 писанок. Це найчисельніша та одна з найдавніших збірок в Україні. До оцифрування відібрали 290 пам’яток кінця XIX — першої третини XX століття, що успадковані від Музею НТШ (основна частина), Львівського міського промислового музею та Музею імені Дідушицьких. За допомогою цієї добірки наукові експерти проєкту під орудою його керівника, кандидата мистецтвознавства Андрія Клімашевського хотіли відобразити ще й етнографічне розмаїття писанок, які походять з 13 регіонів: Бойківщини, Буковини, Волині, Гуцульщини, Лемківщини, Надсяння, Опілля, Підляшшя, Поділля, Покуття, Полісся, Середнього Подніпров'я, Сокальщини й Холмщини.
За словами наукової експертки проєкту, зберігачки фонду "Писанка" Валентини Теслюк, шкаралупа писанок є дуже вразливою до часу, температури, вологості та техногенного впливу, а тому збірок цього періоду залишилося дотепер дуже мало. "Сьогодні, під час великої війни, - каже Валентина Теслюк, - ми розуміємо, що створення цифрових копій музейних предметів є критичною необхідністю, оскільки це допоможе зберегти артефакти для сучасників і майбутніх поколінь, удоступнить фонд, який раніше був відкритий лише для працівників інституції чи окремих дослідників".
розробник вебресурсу, графічний дизайнер, старший викладач Львівської національної академії мистецтв Олекса Піджарий:
"Писанки вразили своєю красою і часто цікавими та незвичними в наш час візерунками, - розповів розробник вебресурсу, графічний дизайнер, старший викладач Львівської національної академії мистецтв Олекса Піджарий. - Стосовно вебкаталогу, то особливих труднощів не було, оскільки досвід подібної роботи у мене вже є. Хіба на підготовчому етапі, під час формування ілюстративного матеріалу, непростою була, власне, взаємодія з пам'ятками, адже це дуже крихкий матеріал і потребує надзвичайно уважного та обережного ставлення. Слава Богу, що жодна писанка не постраждала, і нам вдалося все відзняти без втрат".
- Волинську дерев'яну іграшку внесли до переліку елементів культурної спадщини області
- Актуальне
- Важливе