У Львові показали "Небачену силу" спротиву українців на ТОТ
У львівській Пороховій вежі відкрили виставку "Небачена сила", яка розповідає про ненасильницький спротив українців на тимчасово окупованих територіях
На відкритті побувала кореспондентка "Еспресо.Захід" Андріана Стахів.
Це реальні історії боротьби з російським агресором, вигадливі, інколи зовсім несподівані методи опору, представлені у формі документальних свідчень, арт-об’єктів та фотографій, мультимедійних матеріалів й інсталяцій.
Як тонко, але із залізною силою, діють учасниці й учасники спротиву розказує перший поверх простору проєкту. Тут рух "Зла мавка" покаже свої способи боротьби: плакати, символи й дії, яких так бояться московські вороги.
Фото: Андріана Стахів
Але першим зустріне відвідувачів особливий щит, саме його майже 11 років тому тримав у своїх руках Роман Ратушний і саме він зібрав у собі стільки елементів української боротьби на одному клаптику металу.
Фото: Андріана Стахів
Окрему увагу тут також привертає лабіринт "Делаю вид" з плакатами кримського художника Антіка Данова, звісно ж ім'я є псевдонімом.Він прагне передати усю шизофренічність реальності окупації, яка може варіюватися залежно від того, з ким і де розмовляєш. Свого часу митець створив низку плакатів, які розповсюджував у Феодосії: що стається з тобою, коли ти постійно повинен жити у країні "Как будто" – це те, про що промовляють словами його роботи.
Щоб дослідити його, вам доведеться рухатися повністю темним простором із червоним світлом у руках, саме тоді перед очима поставатимуть усі ті "начебто".
виставка "Небачена сила", Львів, Фото: Андріана Стахів
Другий поверх зупинить віршами, які також є частиною опору й боротьби, проведе далі через відео, створене командою Ukraїner, запросить у віртуальну реальність Охтирки та захопить яскравими та тематично влучними мемами Максима Паленка.
Фото: Андріана Стахів
Тим часом третій презентує однойменні із виставкою інсталяцію, це дзеркальні фігури, які силуетно зображують тих, хто тримає свій бій, свій опір та віддзеркалюють усіх тих, хто своєю поміччю та підтримкою поряд.
"За кураторським задумом було важливо, аби ви побачили в них відображення, відображення того, що у вас за спиною, де ви були, відображення себе, тому що кожен з вас, коли долучається через поширення, через акції, через солідарність, через розповідання історій, через допомогу тим, хто втратив свій дім, через відбудову свого нового дому тут, ви – частина цієї сили і нашої", – пояснює кураторка виставки Ольга Муха.
Фото: Андріана Стахів
Також тут можна побачити роботи мисткинь Марії Куліковської, Алевтини Кахідзе, Лії Достлєвої, Юлії По, Еміне Зіятдінової та Юлії Данилевської, присвячені різним моментам протесту.
Для інсталяції "Пляж" люди принесли свої камінчики, які колись привезли із собою з Криму, тож відвідувачів просять у жодному разі їх не забирати, натомість можна принести і свої.
Фото: Андріана Стахів
"Ця виставка далі поїде в Дніпро, пізніше до Одеси, і далі ми вже маємо запрошення із європейських країн, маємо Латвію, маємо Литву, маємо Швецію, маємо Польщу і важливо власне поїхати туди, де оці історії будуть почуті, для того, аби більше мене ніколи не питали "а яка ваша проблема з окупацією? Просто міняйте прапор і платіть податки іншій державі", для того, аби більше ніколи не було розмови про "ну можна негоціювати територіями", тому що це не території, це люди", – каже кураторка.
Відвідати виставку у Пороховій вежі можна упродовж місяця. Окрім того, львів'ян і гостей міста запрошують долучитися до публічної програми, яку підготували організатори. Зокрема, це кураторські екскурсії та майстер-класи.
Інші новини культури
У неділю, 27 жовтня, у Львові відбудеться допрем'єрний показ історичної драми-трилера "БожеВільні" за участі творчої команди стрічки. Це перший художній фільм, присвячений темі каральної психіатрії. Його створили на основі реальних історій дисидентів. Для режисера Дениса Тарасова це перша повнометражна стрічка і перша у світі стрічка, що розкриває тему примусового психіатричного лікування як покарання для тих, хто не згоден з політичним ладом у Радянському Союзі.
У неділю, 27 жовтня, у Львівському скансені відбудеться концерт відомої української бандуристки і співачки Анастасії Войтюк "Історії для повернення", а також розмови про музичні традиції в Україні. Гості матимуть унікальну нагоду зануритись свідомо в українську традиційну музику в сучасних аранжуваннях та довідатись більше про історію та традиції співу в Україні.
- Актуальне
- Важливе