"Солід. Взуттєва фабрика життя": історик зі Львова Юрій Скіра став лауреатом премії "Зустріч"
Книга "Солід. Взуттєва фабрика життя" львівського історика Юрія Скіри стала четвертим переможцем українсько-єврейської літературної премії "Зустріч" у категорії нонфікшну
Про це повідомляє Lviv Book Forum, передає "Еспресо.Захід".
Книжка Юрія Скіри, опублікована 2023 року львівським видавництвом "Човен", розповідає маловідому історію однойменної львівської взуттєвої фабрики, де в роки Голокосту монахи Студійського Уставу із благословення митрополита Андрея Шептицького переховували євреїв. Це історія про о. Йозефа Петерса, "львівського Шиндлера", який, будучи ченцем та священником, заснував успішне виробництво, яке потрапило в епіцентр подій порятункової акції Глави Греко-Католицької Церкви. У підвалах "Соліду" переховували жінок, дітей, чоловіків, яких нацистський режим прирік на знищення. Упродовж 1942-1944 років чимало їх було сховано та врятовано від страти. Обшуки, доноси, хвороби та голод вони пережили разом із монахами й дочекалися закінчення окупації.
"Премія "Зустріч" стає все сильнішою, – відзначає директорка з комунікацій UJE Наталія Федущак. – Українські письменники та видавці стикаються з багатьма викликами через злочинну війну Росії проти України. Проте вони продовжують досліджувати широкий спектр тем поза поточною війною".
Церемонія нагородження премією "Зустріч" відбудеться 4 жовтня о 20:30 під час 31 Львівського міжнародного Bookforum, її також транслюватимуть онлайн. Для перегляду події необхідно зареєструватись. Реєстрація розпочнеться на сайті ГО "Форум видавців" вже найближчим часом.
"Перемога книжки Юрія Скіри підтверджує величезний запит на якісні історичні дослідження. У цьому сенсі це справді зразкове видання: добрий переконливий виклад, величезний науковий апарат з публікацією архівних документів, а головне – усвідомлення суб’єктності і українців, і євреїв, показ їх активної взаємодії та взаємодопомоги за найстрашніших обставин Другої світової війни. Не вступаючи у пряму полеміку з російською пропагандою, ця книжка руйнує її підмурівок, саму основу", – говорить членкиня журі Юлія Бентя.
Як зауважує голова журі Олександр Щерба, чесність "Соліду" особливо цінна та важлива як для етнічних українців, так і етнічних євреїв.
"Але особливо важлива вона для українців. Євреї знають, що трапилося з ними під час Голокосту. В Україні ж ця тема потребує нагадування, глибшого вивчення та популяризації серед населення, особливо молоді", – додає він.
Довідково про "Зустріч"
Заснована 2019 року, Українсько-єврейська літературна премія "Зустріч" присуджується щорічно за найвпливовіший твір художньої літератури та літератури нон-фікшн (почергово), що сприяє українсько-єврейському порозумінню, допомагаючи зміцнити позиції України як багатоетнічного суспільства та втілюючи гасло "Наші історії неповні одна без одної".
Суму премії буде поділено між автором/авторкою і видавцем: 4000 євро і 2000 євро відповідно. Також присуджено чотири (4) заохочувальні премії по 250 євро кожна авторкам і авторам книжок, які увійшли до короткого списку.
Уперше премію було присуджено 2020 року в категорії художньої літератури Василеві Махну за роман "Вічний календар" (Львів, Видавництво Старого Лева, 2019). У 2021 році переможцем у категорії нонфікшн став Йоханан Петровський-Штерн за україномовний переклад його новаторської праці "Анти-імперський вибір: постання українсько-єврейської ідентичності" (Київ, видавництво "Критика", 2018). Втретє премію було присуджено 2023 року у категорії художньої літератури, й переможцем стала Софія Андрухович із романом "Амадока" (Львів, Видавництво Старого Лева», 2020).
Тим часом Премії-2022 не присуджували у зв’язку з геноцидною війною Росії проти України.
Інші новини культури
Актор з Івано-Франківська Олексій Гнатковський отримав національну кінопремію "Золота Дзиґа". Олексій Гнатковський отримав нагороду за найкращу чоловічу роль другого плану у фільмі "Довбуш". Він закликав присутніх колег рівнятися на західний ринок та Курбаса і розмовляти українською мовою на знімальних майданчиках.
- Актуальне
- Важливе