Скорботний Христос у музеї Пінзеля: як виглядає відреставрована скульптура з каплиці Боїмів зблизька
До Львова повернулася відреставрованою унікальна скульптура Скорботного Христа, яка до повномасштабного російського вторгнення сотні років прикрашала купол Каплиці Боїмів
На презентації відреставрованої скульптури у Музеї Пінзеля у Львові побувала журналістка "Еспресо.Захід".
У залі музею, який не відчиняв своїх дверей ось уже майже два роки, знову людно. Ніде й яблуку впасти. Адже сьогодні тут можна побачити Скорботного Христа, уперше так близько, після того, як століттями це можливо було лише із висоти пташиного польоту.
Скульптура стала центром маленького музейного всесвіту: кожен хотів оглянути її ближче, а може й спробувати торкнутися. Відвідувачі мали нагоду детально прослідкувати увесь шлях Скорботного Христа, який він подолав після того, як за допомогою вправних рук реставраторів спустився із каплиці Боїмів.
"Уся консервація мала відбуватися у Львові, – розповідає директорка Інституту "Полоніка" Дорота Янішевська-Якубяк. – На жаль, у лютому 2022 року виявилося, що це неможливо. Міністерство культури України дало згоду на те, аби скульптура потрапила до Польщі".
Там над нею працював великий колектив реставраторів, яким вдалося не лише законсервувати скульптуру, як це планувалося спочатку, але й відреставрувати знищену за такий тривалий час її частину. Йдеться передовсім про верхню частину голови: на момент, коли почалася робота, та ній залишалися лише 4 із 26 шипів.
"Спочатку виглядало на те, що це буде звичайна консервація, як багато інших, – ділиться головний реставратор Павел Єнджейчик. – Натомість усе в тій консервації виявилося зовсім інакше, аніж ми планували. Ми думали, що ця консервація проводитиметься разом із укрїнською стороною просто на куполі безпосередньо. Аби уникнути того небезпечного моменту демонтажу. Коли ж ми піднялися нагору, то зрозуміли, що основа скульптури повністю зруйнована і це диво, що вона вистояла стільки часу".
Тож, скульптури все ж таки знімають із каплиці та завозять до майстерні у Львові, де й планували її консервувати та реставрувати. Проте всі плани зруйнувало вторгнення росіян у лютому 2022 року, а відновити роботи вдалося аж у середині 2023 року після того, як Скорботний Христос безпечно був доправлений до Польщі. Де, до речі, також презентувався у Варшаві, викликавши чималий ажіотаж.
Читайте також: Найцінніша колекція: у Львові відкрили виставку ікон на склі, зібраних Остапом Лозинським
На своє звичне місце Скорботний Христос повернеться вже після перемоги України, а поки що львів'яни та гості міста мають унікальну нагоду побачити його зовсім поряд, на висоті власного зросту. Проте ця можливість буде доступна не щодня: про такі дні музей спеціально попереджатиме своїх поціновувачів.
"Ми будемо робити цю презентацію періодично, можливо, раз у місяць, – пояснює Тарас Возняк. – А після того влітку вже подивимося. Адже, як літають ракети, ви хочете, щоб була відкрита виставка?"
Фото: Андріана Стахів
- Актуальне
- Важливе