Найвідоміша різдвяна мелодія: як звучав "Щедрик" 100 років тому і тепер
Як український "Щедрик" потрапив за кордон і став однією з найвідоміших різдвяних мелодій та як звучить тепер на батьківщині Леонтовича – у Покровську
"Щедрик", або Carol of the Bells нині є однією з найвідоміших у світі різдвяних мелодій. Щороку перед Різдвом музиканти у всьому світі записують нові версії "Щедрика"
Як звучить "Щедрик" у першому записі
У січні 1919 року в Києві за ініціативи голови Директорії УНР Симона Петлюри музичний відділ Міністерства освіти УНР створив Українську республіканську капелу. Капела була створена спеціально для просування ідеї незалежної України та популяризації української музичної культури за кордоном. Саме диригент цієї капели Олександр Кошиць попросив Миколу Леонтовича створити пісню на основі народної щедрівки. Капела зі "Щедриком" гастролювала Європою та США до 1920 року, доки не розпалась.
Олександр Кошиць у Польщі на основі капели заснував Український національний хор. У 1922 році цей хор поїхав на гастролі до США і там залишився. Запис "Щедрика" у виконанні Українського національного хору 1922 року у Нью-Йорку зберігся досі.
"Щедрик" у Карнеґі-Голі Через 100 років
У 2022 році у Нью-Йорку, у легендарному Карнеґі-Голі, відбувся концерт, присвячений 100-літтю виконання "Щедрика" у США. На концерті звучали різні варіації "Щедрика". Ось лише одна з них.
Танцювальна версія від TVORCHI
У різдвяному випуску програми Тіни Кароль "Дім звукозапису" свою версію "Щедрика" представив гурт TVORCHI. Для запису у виконанні гурту запросили також Народний художній колектив хор "Веснянка" Центру дитячої та юнацької творчості Печерського району міста Києва під керівництвом диригентки Оксани Ткаченко, а також Заслужений академічний симфонічний оркестр Українського радіо під орудою маестро Володимира Шейка.
"Щедрик" у виконанні Марина Круть під Покровськом
Бандуристка Марина Круть (KRUTЬ) 24 грудня оприлюднила відео, на якому вона виконує легендарну мелодію під Покровськом. Адже саме це охоплене війною місто є батьківщиною композитора Миколи Леонтовича.
"В усьому світі Різдво складно уявити без "Щедрика". Але усьому світу важко уявити, що відбувається у Покровську, звідки походить Щедрик", - написала вона.
Виконавиця уточнила, що запис був зроблений 12-го грудня, ще до того, як російські війська почали наближатись до Покровська.
"Коли я грала я відчувала, що не так далеко за моєю спиною чиїсь сини і дочки, наші з вами ровесники, які тримають лінію оборони. Лінію нашого Щедрика і зомбічного руского міра, - написала вона. - Колядуючи в цьому році, пам‘ятайте ціну нашого Щедрика. І подякуйте військовим, тому що свят вечір існує завдяки їм. Святкуючи Різдво, люди в усьому світі не знають скільки крові проливається, героїчно боронячи Покровськ. І скільки зусиль докладається щодня аби вберегти кожен клаптик нашої землі. Те місто, де навіть на гербі зображена ластівка – нашому Покровську. Слава Героям!"
"Щедрик" як зброя від Сил Спеціальних операцій
Відео, присвячене "Щедрику", оприлюднили Сили Спеціальних операцій". У ньому і кадри зруйнованого Покровська, і кадри на найбільших сцен світу і мелодія, на евакуйованій флейті.
"Геніальний твір Миколи Леонтовича, який підкорив увесь світ, народився у Покровську. Сьогодні це місто Донеччини майже вщент знищене ворожими військами. Але "Щедрик" продовжує звучати, як голос незламної України. На передовій воїни Сил спеціальних операцій ЗСУ грають Щедрик, серед вибухів та боїв доводячи: мистецтво – це теж зброя, - повідомляють у ССО. - У Києві оркестр виконує Щедрик на станції метро, а десь у бліндажі звучить флейта, передана з евакуації. Це більше, ніж просто мелодія – це голос вільної нації. З Різдвом Христовим, Україно і весь вільний світ!"
"Щедрик" біля донецьких териконів у виконанні підрозділу МВС
Підрозділи МВС зіграли легендарний твір Леонтовича біля териконів на Донеччині.
"Мелодія, яка зачаровує весь світ у період різдвяних свят, прозвучала неподалік Покровська, де колись жив і працював композитор Микола Леонтович. Нині російські окупанти на підступах до міста", - повідомляють у МВС.
Мелодію просто неба зіграли прикордонник, поліцейський, військова Національної гвардії та рятувальник ДСНС. Кожен із них несе службу в Донецькій області.
- Актуальне
- Важливе