Еспресо. Захід
Ексклюзив

Львівському театру ляльок – 80: від вистав для дорослих до магії дитинства

8 квітня, 2025 вiвторок
19:10

Львівський театр ляльок 8 квітня святкує своє 80-річчя, його історію розпочала учениця Леся Курбаса, режисерка Антоніна Мацкевич фактично ще воєнного 1945 року із вистав для дорослих

Зміст

Про Театр ляльок, його засновницю, історію постановок та особливу будівлю розповідає журналістка "Еспресо.Захід" Андріана Стахів разом із директоркою та художньою керівницею Львівського театру ляльок Уляною Мороз.

Від ремісничої палати до дому для театру ляльок

Реміснича палата у Львові, яка стала Театром ляльок

Фото: ЦМІ

Будівлю, у які вже десятиліття мешкає Львівський театр ляльок, почали будувати 1914 року як Ремісничу палату за проєктом архітектора Яна Протшке. Проте свої корективи у цей процес внесла Перша світова війна, а згодом і повоєнна фінансова криза.

Тому прекрасно облаштовані приміщення Ремісничої палати використовувалися не лише за призначенням, тобто для зібрання всіх ремісників Львова та області, але й почали здавати в оренду.

Зокрема, свого часу великий зал орендував підприємець Марек Парізер, який 1926 року облаштував тут кінотеатр "Штука" на 290 глядацьких місць. Тим часом трохи згодом у міжвоєнний період зал передали у використання кінотеатру "Балтик". До 1941 року тут часто змінювались власники, але завжди кінотеатр функціонував постійно. 

Коли театр лише оселився тут, то поряд із ним ще певний час продовжував функціонувати паралельно.

У театрі на стелі досі збереглися фрагменти автентичного вітража у стилі сецесія і неймовірна ковка. За дзеркалом колись також був вітраж. Через ці два вітражі у фойє потрапляло багато денного світла.

Театр ляльок у Львові

Фото: Андріана Стахів

Початок історії театру ляльок у Львові

Засновницею Театру ляльок у Львові стала режисерка Антоніна Мацкевич, а підтримував усі її інколи незвичайні мистецькі ідеї чоловік – Сергій Стешенко. Переїхали до Львова вони 1940 року і почали свою діяльність з Будинку народної творчості.

Сама ж Мацкевич родом із Полтавщини, з містечка Нові Санжари. Свого часу навчалась вона у Москві, але повернулась до України та потрапила у Харків, де творив відомий театральний режисер і актор Лесь Курбас. Саме тоді майбутня режисерка стала його ученицею і провела два роки у навчанні при одній зі студій українського театру "Березіль".

"Вона потрапляє в режисерську лабораторію Курбаса, і ми з архівів дістали її спогад про нього, де Антоніна Мацкевич пише про всі вправи, які давав Лесь Курбас, включно рік мовчати. Чи те, що Курбас їй сказав: "Ти так любиш дітей, візьми собі на допомогу ляльку. Лялька може сказати дуже багато". І вона десь з легкої руки Курбаса бере в руки ляльку", – розповідає Уляна Мороз і показує знайдені у закапелках театру ляльки із вистав засновниці.

Ляльки Антоніни Мацкевич

Фото: Андріана Стахів

Але цікавим фактом стає те, що вистави, які готує Мацкевич, створюються не суто на дитячу аудиторію, а навпаки – спочатку передовсім на дорослу. Певний час вони їздять ближніми селами, де й показують свої постановки. І тільки 1945 року заявляють про себе вже як про театр.

Спочатку у складі Львівського театру ляльок було лише сім акторів, столяр, скульптор, художник, акомпаніатор та кравчиня. І у такому складі театр презентує свою першу виставу – "Гусеня" – 8 квітня 1945 року. Проте свого приміщення команда тоді ще не мала. А лише за рік їх заселяють у будинок, який стає вже обителлю театру аж по сьогодні.

"Його заселяють в це приміщення таким чином, що дають виключно зал, – пояснює директорка театру. – Бо коли прийшла радянська влада, вона зробила так зване ущільнення. Тут всюди жили люди. Все було зашито фанерами. Стояв унітаз, ванна, стояли газові плитки і в кожній гримерочці жила сім'я. Вони перегороджують частину залу, роблять там адміністрацію, гримерки, зберігання ляльок, а іншу частину використовують як глядацький зал. І паралельно дуже багато їздять".

афіша Львівського театру ляльок 1946 року

Фото: Андріана Стахів

Поряд із тим від радянської влади свою курбасівську філософію Антоніна Мацкевич змушена приховувати. Як і те, що часто, на гастролях перед виставою був вступ, який розігрувався лялькою Королем Данилом і його сином Левом. 

Власне королевич Лев і став завдяки Антоніні логотипом театру, але для радянської влади його назвали Івасиком – Телесиком. Королевич розташовувався у середині щита – герба, який увінчувався трьома вежами. Проте, як розповідає Уляна Мороз, в 1970-ті роки доводилося замалювати середній зубець, щоб не нагадував тризуб, адже совіти намагалися позбутися усього українського.

"Вони, коли гастролювали за межами Львова, казали: "Привіт, ми зі Львова, ми привезли вам виставу". І це такий маленький зв'язок: ми нація, яка має давню культуру, ми ті, хто має зв'язок з Руссю, давньою. Так тендітно, делікатно, бо Русь москалі не сильно заперечували, тоді як козаків вона не могла вивести. Але вона отут виводить короля Данила раптово. Тобто завжди шукала способи обійти цензуру фактично", – пояснює Уляна Мороз.

П'єси, які присилали "згори", Мацкевич вдавалося так переробляти, аби максимально уникати пропаганди тоталітарного режиму. Замінювала певні моменти різними етюдами, вплітала сценки та музику.

Зважаючи на таку активну діяльність театру та особливу роботу над постановками, запитую, чи мала вона якісь зв'язки з українським підпіллям, фактично перебуваючи весь час серед львівської інтелігенції.

"Якщо говорити про зв'язок з львівською інтелігенцією, вона приховала, наскільки я знаю, при у своїх художніх майстернях учня Олекси Новаківського Юрія Сінгалевича. Він, окрім того, що був художником-живописцем і працював скульптором в ляльковій майстерні, був ще й  бандуристом. Мав свій гурток, а також написав цілу роботу про різницю гри на бандурі харківської і галицької школи. Тобто вона збирала тих галицьких митців, кому вдалося вижити, бо школа Новаківського була також витіснена. Тому, я думаю, що вона мала зв'язок, і те, що я бачу, мене просто захоплює", – ділиться віднайденими деталями нинішня очільниця театру.

Що також цікаво, в історії театру своє місце посідає також відомий сценограф Мирон Кипріян, який був його головним художником упродовж трьох років у 1950-х. Він також залишив тут свій художній спадок перш ніж вирушити у довгу мандрівку життям Театру Заньковецької.

Тим часом, коли радянська влада дізнається про причетність Мацкевич до Курбаса, почалися гоніння. Це трапилося вже після 1960-х років. Режисерка сама мусила переховуватись, повертаючись до свого дітища вже лише на короткі періоди. І власне десь у той період театр втрачає свої дорослі вистави, його репертуар спрощують і залишають виключно дитячим, що починає знову змінюватися тільки за сучасного стану речей.

Сучасність Львівського театру ляльок: повернення дорослих вистав та розвиток дитячого репертуару

Засвітнє танго

Засвітнє танго, Фото: Львівський театр ляльок

Сьогодні Театр ляльок активно розвивається, творить нові постановки, досліджує свою історію та навчає нові покоління лялькарів. 

А на початку російського повномасштабного вторгнення на понад пів року ще й став притулком для сотень людей. Тоді театр співпрацював із литовськими колегами, які допомагали перевезти вимушених переселенців за кордон. Саме в той період, коли у будівлі були постійні перестановки, облаштовування місць для поселення тих, хто приїздив, спроби створити для людей комфортні умови, зовсім випадково вдалося натрапити на унікальні скарби історії.

"Виявилось, що через те, що пересунулись все в театрі, посеред нього опинився ящик з фотографіями. Я кажу: "Народ, я п'ять років шукала ці фотографії. Жодної фотографії не було. Як сталося, що цей ящик тут? Так, ніби пані Мацкевич мені його вручила в руки. Ось, на тобі", – пригадує Уляна Мороз, стоячи серед залу на другому поверсі, де актори репетирують Алісу.

репетиція вистави у Львівському театрі ляльок

Фото: Андріана Стахів

Наразі у репертуарі театру здобули популярність вже три дорослі вистави, кожна яких обрамлена особливою атмосферою, обрана невипадково та занурює глядачів у цілком різні світи. Це "Засвітнє танго", яка з'явилася найпершою, повертаючи у театр дорослого гостя, "Атомна русалка" з фантастичними спецефектами, а також "Віно ружі", де лялька переплітається із пластикою танцю, музикою та ефектними елементами театру тіней.

Разом із тим репертуар для молодших глядачів також постійно шириться. Тут вміють познайомити із театральним мистецтвом наймолодших відвідувачів і захопити сюжетом та дійством школярів. Окрім того, під час майстер-класів, зокрема "По той бік ширми" і "Секретики ляльок", розповідають дітям про те, як же ж діють ляльки, і дарують нагоду зануритися у таємничий світ ляльковедення та відчути себе трохи чарівником.

художня майстерня у Львівському театрі ляльок

художня майстерня театру Фото: Андріана Стахів

А лише нещодавно, напередодні свого 80-річчя, Театр ляльок презентував нове цікаве творіння, доволі універсальне, адже завдяки спеціально вибудуваному процесу, воно захоплює як дітей, так і дорослих. Це інтерактивна вистава-екскурсія "Закапелками театру", покликана поділитися з учасниками дійства тим, що ж ховається за стінами старого театру та які історії вже десятиліттями живуть у його закапелках, ким були засновники театру та яким було минуле понад 110-річної будівлі.

Завдяки особливим віконечкам-порталам, створеним художниками й сценографами Театру ляльок, відвідувачам вдасться зазирнути у різні періоди театрального життя.

"У виставі ми інтегруємо екскурсію і факти з історії театру, – розповідає Уляна Мороз. – Вона буде гнучка. Залежно від аудиторії будуть відкриватися одні або інші віконечка, і актори будуть мати інформацію для дорослих і для дітей, а також орієнтуватимуться на те, що цікаво почути аудиторії".

Дійство точно зацікавить тих, хто любить таємниці давніх львівських будівель та завжди радий зануритись у таємничу атмосферу світу театру. А тим часом команда працює й над новими постановками, прагнучи довести і дорослому глядачеві, що точно має чим його здивувати й зацікавити.

декорації до вистави "Закапелками театру" у Театрі ляльок

декорації до вистави "Закапелками театру" у Театрі ляльок

Теги:
Читайте також:
Львів
+17°C
  • Львів
  • Київ
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.14
    Купівля 41.14
    Продаж 41.67
  • EUR
    Купівля 47.42
    Продаж 48.21
  • Актуальне
  • Важливе
2025, п'ятниця
13 червня
16:52
Упродовж літа 12 автобусних маршрутів у Львові курсуватимуть довше
16:38
Поліклініка на вул. Руській
У Львові остаточно затвердили приєднання центральної 1-ї поліклініки до 6-ї у Личаківському районі
16:23
На Рівненщині затримали двох жителів, які за $7 тис. організовували втечу за кордон військовозобов'язаних
16:08
Будівництво біогазової станції у Львові
На добудову очисних споруд у Львові візьмуть кредит на 10 млн євро, проте загалом потрібно 27
15:52
На Буковині іноземець намагався перетнути кордон із фальшивим документом
15:36
Оновлено
Обмін полоненими 12 червня: додому повертаються четверо жителів Львівщини
15:28
Оновлено
контрактна служба
Рекрутинг у Львові: всі центри, адреси та що вони пропонують
15:15
На Львівщині ДБР повідомило про підозру ексголові Солонки через незаконне виділення землі
15:00
Львів передав військовим дрони, авто, РЕБ і системи UNA-3 на понад 3 млн грн
14:40
На Тернопільщині викрили депутата, який продавав “непридатність” до служби
14:24
Візуалізація проєкту крематорію
Крематорій у Львові планують запустити в тестовому режимі в кінці року
14:10
Надсилала канабіс поштою: у Львові за підозрою у збуті наркотиків затримали 30-річну жінку
13:40
вирок
На Закарпатті завідувачку пологового відділення судитимуть через смерть породіллі
12:53
Чи буде перевірка будівництва ВЕС на полонині Руна: скаргу екологів розгляне комісія у Києві
12:35
У центрі Львова урочисто відкрили рекрутинговий центр 80-ї ОДШБр
12:25
За кількадесят метрів від кордону на Закарпатті затримали ухилянта. Схему організував 19-річний юнак 
11:58
У Львові прооперували 2-місячного хлопчика із рідкісною патологією кишківника
11:41
На Закарпатті почали ремонтувати аварійну дорогу до Говерли
На Закарпатті почали ремонтувати аварійну дорогу до Говерли
11:29
Працівники військової частини на Хмельниччині отримали підозри за незаконне нарахування 5 млн грн бойових виплат
11:10
У Калуші Іздрика підтримали цитатами на будівлі
У Калуші Іздрика підтримали цитатами на будівлі після того, як в Дрогобичі закликали позбавити його Шевченківської премії через вірші з матюками
10:53
Знаменитий французький лікар прооперував у Львові двох військових з важкими пораненнями
10:41
Ексклюзив
У Львові на аукціоні продали ніж-шаблю, яку українському кардиналу Миколі Бичку передав командувач Папської швейцарської гвардії 
10:30
Почаївський Свято-Духівський монастир
На Тернопільщині мобілізували настоятеля Почаївського Свято-Духівського монастиря УПЦ МП
10:26
зона прикордонного контролю, перетин кордону
Скільки людей перетнули західний кордон України 12 червня
10:04
Волинські митники запобігли спробі доставити до Латвії бруси вартістю майже 7 тис. євро
Волинські митники запобігли спробі доставити до Латвії бруси вартістю майже 7 тис. євро
09:36
черги на кордоні
Черги на кордоні з Польщею у Львівській області 13 червня
09:21
прощання з Героями
Львівщина 13 червня попрощається з воїнами Володимиром Михайленком і Тарасом Яремком
09:02
На Прикарпатті виявили колонію рідкісних птахів
На Прикарпатті виявили колонію рідкісних птахів
08:35
У Чернівцях горів навчальний заклад: постраждали двоє підлітків
У Чернівцях горів навчальний заклад: постраждали двоє підлітків
08:11
У Чернівцях під час хвилини мовчання зупинятиметься весь громадський транспорт
У Чернівцях під час хвилини мовчання зупинятиметься весь громадський транспорт
07:49
погода літо дождь
Погода на заході України: прогноз синоптиків на 13 червня
07:00
Огляд
Дозвіл на ексгумацію у Львові: хто ці загиблі польські солдати та чому це важливо зараз. Пояснюємо
2025, четвер
12 червня
22:24
суд, санкції
На Прикарпатті судитимуть чоловіка, який захопив у Яремчі ділянку біля Прута і звів там заклад харчування
21:47
Генконсул Польщі у Львові Марек Радзівон офіційно розпочав роботу
21:11
У Львівській опері відбулася прем’єра сольної вистави Наталії Половинки "Пісні Вітру"
20:39
Дрібний дощ та 18° тепла: прогноз погоди у Львові та на Львівщині на 13 червня
20:23
В Івано-Франківську на чоловіка впав будівельний паркан, потерпілий у лікарні
19:56
У Львові водій трамвая сяде за ґрати на 4 роки за наїзд на жінку-пішохода
19:32
Редакторці Українського Радіо Львів Лідії Пужак шукають донорську кров після ДТП
19:15
мобілізація в Україні
У 2025 році кількість мобілізованих зросла - підсумки мобілізації на Прикарпатті 
Більше новин