Еспресо. Захід
Огляд

Вперше з’явився на державній установі: 176 років тому над ратушею у Львові замайорів синьо-жовтий стяг

25 червня, 2024 вiвторок
07:30

Цього дня 25 червня у 1848 році під час Весни народів у Львові, який був столицею Королівства Галичини й Володимирії і входив до складу Австрійської імперії, українці вивісили над ратушею національний прапор – синьо-жовтий стяг

Зміст

"Еспресо.Захід" розповість про історію Весни народів, події у Львові та чому обрали саме синьо-жовтий стяг, щоб той з’явився над ратушею.

Що таке Весна народів

Фото: Вікіпедія


Весна народів, або Революція 1848 року, стала важливою сторінкою в історії Європи, включаючи території сучасної України. В Галичині, яка на той час входила до складу Австрійської імперії, ці події мали великий вплив на національне пробудження українців.

Революція 1848 року почалася в Європі через соціально-економічні та політичні негаразди. Вона спалахнула в багатьох містах і спровокувала серію заворушень, які владним структурам вдалося втихомирити лише в 1849 році.

Основними цілями революційних рухів були:

 • Боротьба за демократію та громадянські права. Багато протестувальників вимагали введення конституційних прав, свободи слова, преси, зібрань та інших громадянських свобод.
 • Національне самовизначення. У багатьох багатонаціональних імперіях (наприклад, Австрійській та Османській) народи прагнули до автономії або незалежності. Це стосувалося як великих національних рухів, так і менших етнічних груп.
 • Соціальна справедливість та економічні реформи. Спалахи цієї революції часто мали соціальний характер, де робітники та селяни виступали за поліпшення умов праці, земельні реформи та інші соціально-економічні зміни.

Основні події Весни народів відбулися у Франції, тодішніх розпорених німецьких та італійських державах, а також і в Австрійській імперії до якої з кінця XVIII століття входили Галичина, Закарпаття й Буковина.

Як Революція 1848 року розвивалася в Галичині

Фото: Вікіпедія


В Австрійській імперії, включаючи Галичину, народи були незадоволені абсолютною владою монархії, національним гнітом і економічними труднощами. Серед українців Галичини також зростав інтерес до національного відродження, зокрема серед інтелігенції.

Революційні події в Галичині почалися в березні 1848 року. Першим значним кроком стала петиція українських діячів до австрійського імператора, в якій вони вимагали політичних і національних прав для українців. Зокрема, вони просили імператора дозволити ведення занять в школах українською мовою, а також, щоб саме українською мовою говорили місцеві чиновники.

Незабаром у Львові було створено Головну руську раду — першу українську політичну організацію, яка прагнула захистити права українців і виступала за проведення демократичних реформ. У програмній декларації Ради проголошувалося, що галицькі українці належать до великого українського народу, який тоді налічував 15 млн осіб, згадувалося про їхню колишню самостійність та про часи занепаду. Її друкованим органом стала "Зоря Галицька" — перша у Львові газета українською мовою.

Враховуючи настрої народних мас, уряд монархії Габсбургів змушений був остаточно ліквідувати панщину, яка досі діяла. З 17 квітня 1848 року цісар підписав спеціальний патент, за яким скасування панщини на галицьких землях сталося майже на п'ять місяців раніше, ніж в інших частинах імперії. Хоча скасування було з особливістю – основою реформи був викуп селянських земель державою, який селяни мали відшкодувати протягом 40 років. Тобто потрапляли під фінансову панщину, будучи винні державі гроші.

Поступки були зроблені і щодо української мови. Ще влітку 1848 року Головна Руська Рада проголосила заснування культурно-освітньої організації під назвою "Галицько-руська матиця". Яка згодом запрацювала і видавала підручники українською для шкіл і взагалі була вогнищем письменства й просвіти рідною мовою. А наприкінці 1848 року, відповідно до цісарського декрету, у Львівському університеті відкрито кафедру української мови 1 літератури, її професором було призначено Якова Головацького, який почав викладацьку роботу в січні 1849 р. Незабаром він видав граматику української мови.

Також варто сказати, що 10 липня 1848 року почав роботу перший австрійський парламент. З 383 послів Галичину представляли 96, у тому числі 39 від українців (27 селян, 9 священників, 3 світські особи). Українські посли в парламенті поставили вимогу про поділ Галичини на українську і польську, підкріплену 15 000 підписів. Це важливо, оскільки показує активну політичну позицію українства.

Восени боротьба перейшла на інший рівень – почалися сутички з військами. Зокрема у листопаді 1848 року це спричинило трагедію, коли центр Львова був захоплений робітниками та молоддю і їх обстріляли з гармат. Крім загиблих людей, також постраждала Львівська ратуша, яка згоріла і потребувала згодом значного ремонту.

Вивішування українського прапора над ратушею

Фото: соцмережі


Коли в 1848 році галичани підняли революційний рух, національна символіка стала важливим елементом їхньої боротьби за права. Вибір синьо-жовтого прапора був не випадковим. Вже на початку XIX століття ці кольори використовувалися в українському національному русі. Ці два кольори мали безпосередній зв'язок також з козацькою традицією до якої часто апелювали українці в бажанні самостійності. А козацькі прапори, відповідно, у своїй традиції тягнулися до княжих часів, де також зустрічаються сині і жовтні кольори на військових знаменах.

Хоча синьо-жовті кольори не використовувалися на державних установах до 1848 року, вони з'являлися в інших контекстах. Наприклад, під час українських культурних заходів і свят.

Одним з найважливіших і символічних моментів революції в Галичині стало вивішування синьо-жовтого прапора на Львівській ратуші. Це сталося у неділю 25 травня 1848 року.  Хто це зробив – невідомо. Це був спонтанний крок і неофіційне рішення. Австрійська влада відмежувалась від цього, як і Головна руська рада. Але синьо-жовта хоругва висіла майже тиждень.

Цікаво, що у протоколах таємних засідань Головної руської ради від 18 травня 1848 року вказувалося, що Рада постановила прапором Руської землі руського лева, а національними руськими (українськими) барвами — жовтий та синій. Тому деякі історики кажуть, що насправді над ратушею у Львові вивісили не звичний для нас синьо-жовтий стяг, а традиційний для Галицько-Волинського князівства – золотого лева, що спинається на скелю на тлі синього поля. Тобто символіка галицьких князів, однак у традиціях українського кольору. 

Фото: Вікіпедія


Та хай там як, поява синьо-жовтого прапора на Львівській ратуші стала першим відомим випадком його офіційного використання на державній будівлі. Це мало велике символічне значення, підкреслюючи національну ідентичність та прагнення до самовизначення.

Знову синьо-жовтому прапору судилося з'явитися над Львівською ратушею 1 листопада 1918 року, коли український січовий стрілець Степан Паньківський його там завішав у часи Листопадового чину - протистояння українців й поляків за контроль над Галичиною. 30 червня 1941 року, коли німецькі війська вступили у Львів, над міською ратушею також замайорів український синьо-жовтий стяг завдяки ОУН під проводом Степана Бандери. Минуло 50 років і у квітні 1990 року над ратушею у Львові урочисто підняли синьо-жовтий прапор та більше не знімали. 

Читайте також: Тюремна розправа НКВС: як у львівських тюрмах росіяни розстріляли тисячі українців

Теги:
Читайте також:
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • Біла Церква
 • USD 41.14
  Купівля 41.14
  Продаж 41.64
 • EUR
  Купівля 44.61
  Продаж 45.36
 • Актуальне
 • Важливе
2024, середа
24 липня
17:50
лічильник газу
На Львівщині від початку року встановили 5 тис. лічильників газу
17:36
У Паралімпіаді-2024 візьмуть участь 12 спортсменів з Рівненщини
17:28
Підліток із Закарпаття за тисячу доларів показував ухилянтам шлях до Тиси
17:13
Декомунізація у Дрогобичі
На Львівщині переназвуть ще 31 вулицю в 11 громадах
16:55
сонячні панелі
На Закарпатті для встановлення домашньої сонячної станції треба чекати три місяці в черзі
16:40
На Волині 20-річний водій наїхав на 75-річну велосипедистку, вона загинула
16:24
робота
Скільки іноземців отримали роботу на Львівщині цьогоріч і з яких країн їдуть заробітчани
16:10
виробництво FPV-дронів у Калуші
Військові єгері вистежили окупантів, які заховалися на колишній фермі, та ліквідували їх
15:55
Хмельницькі надзвичайники у Німеччині вчились надавати допомогу за стандартами ЄС 
15:39
Огляд
презентація альбому "Сергій Васильківський"
Куди піти у Львові з 24 по 28 липня: "Все, що ми любимо. All we love"
15:22
олімпійський прапор
У Львові підняли олімпійський прапор з нагоди початку Олімпіади-2024 в Парижі
15:06
міжнародний канал поставки наркотиків
Львівські митники викрили міжнародний канал поставки наркотиків
14:49
у Львові захиснику видалили уламок снаряду, який застряг біля сонної артерії
За міліметр від смерті: у Львові захиснику видалили уламок снаряду, який застряг біля сонної артерії
14:25
в'язниця
Чоловік зі Славська потрапив за ґрати за знущання з дружини та пасинка
14:07
Драгер зашкалив: у Львові п'яний водій скоїв ДТП і намагався втекти
Драгер зашкалив: у Львові п'яний водій скоїв ДТП і намагався втекти
13:55
школярі, діти
У Львові прийняли остаточне рішення про початок навчального року
13:50
затримання хабарника
Прокуратура оприлюднила деталі викритої корупційної схеми в районному військкомі Тернопільщини
13:36
СБУ і Нацполіція затримали у Рівному рецидивіста, який на замовлення фсб підпалив службовий пікап ЗСУ
Готував нову серію підпалів авто військових на замовлення ФСБ: у Рівному затримали рецидивіста
13:25
У Львові облаштували нові паркувальні майданчики: адреси
13:11
пункт пропуску
У ДПСУ попередили про збільшення потоку людей і транспорту на кордоні з Польщею
12:57
крадена автівка
На румунському кодоні виявили викрадений автомобіль
12:44
катастрофа на Скнилівському летовищі
У Львові родичам загиблих в авіакатастрофі на Скнилові виплатять допомогу
12:28
OPINION
Тетяна Вергелес
Український курортний хоррор. Блог Тетяни Вергелес
12:14
На Рівненщині в гаражі поліцейські виявили 42 кг бурштину
На Рівненщині в гаражі поліцейські виявили 42 кг бурштину
11:59
Владислав Лупашко
Новий тренер "Карпат" повернув до основної команди відсторонених Маркевичем футболістів, – ЗМІ
11:58
Інфографіка
курс валют
Курс валют у Львові в банках та обмінниках на 24 липня: гривня поволі зміцнюється
11:45
Анатолій Книш
Під Новодарівкою загинув 46-річний боєць з Волині Анатолій Книш
11:30
кордон прикордонник
Скільки людей перетнули західний кордон України 23 липня
11:09
дівчинка, яку врятували львівські медики
Львівські медики виправили 8-річній дівчинці вкрай рідкісну недугу кишківника
10:52
Зіновій Козицький
Унаслідок важкої хвороби помер син голови Львівської ОВА
10:43
проїзд_Тернопіль
У Тернополі змінили вартість проїзду в громадському транспорті: деталі
10:33
Оновлено
Відключення електроенергії
На Львівщині до 18:00 скасували погодинні вимкнення світла
10:29
ДТП Львівщина
На Львівщині автівка на смерть збила пенсіонерку, яка переводила через дорогу корову
10:14
Продаж землі на Закарпатті за безцінь: ще одній підозрюваній обрали запобіжний захід
09:59
тиса
Біля Тиси на Закарпатті затримали дев'ятьох чоловіків, одному з них довелося викликати швидку
09:46
Олеся Котубей-Геруцька з чоловіком
На Закарпатті військового, який приїхав у відпустку, забрали спочатку в ДПСУ, а потім у ТЦК
09:28
ремонт дороги львів
Підрядник, який ремонтував вулицю у Львові, має повернути понад 200 тис. за завдані збитки
09:15
кордон, черги
Черги на кордоні з Польщею у Львівській області 24 липня
08:59
ЗСУ
"Едельвейси" показали, як знищили танк та бойову машину десанту росіян
08:43
кібератака
Хакери з російських IP-адрес взимку позбавили Львів тепла – звіт кіберекспертів США
Більше новин