Еспресо. Захід
Оновлено

Куди піти у Львові з 28 жовтня по 3 листопада: Юліян Китастий (США): концерт на бандурі з імпровізацією

3 листопада, 2024 неділя
14:09

Із 28 жовтня по 3 листопада на львів'ян і гостей міста очікує низка нових виставок, літературних подій, концертів, вистав, зустрічей, презентацій та екскурсій

Зміст

Новий тиждень пропонує львів'янам та гостям міста чимало цікавого. Куди можна піти, розповідає "Еспресо.Захід", афіша щодня доповнюється свіжими подіями.

Презентації, зустрічі та лекції

Під знаком Євшан-зілля: Іван Франко й кримськотатарська культура

У середу, 30 жовтня, у Домі Франка Богдан Тихолоз проведе лекцію "Під знаком Євшан-зілля: Іван Франко й кримськотатарська культура"в рамках супровідної культурно-просвітницької програми "Суголосся/Aenkdeşlik".

"Терпкий запах степового зілля євшан відлунює у старовинних піснях і поетичних текстах, що разом творять спільну легенду українців і кримських татар. Не всі знають, що одним із найглибших знавців та дослідників цієї легенди, а водночас одним із першовідкривачів та осмислювачів кримськотатарської культури в українській інтелектуальній традиції був Іван Франко", – кажуть у Домі Франка.

Додатковою приємністю для гостей події стане можливість переглянути документальний фільм про проєкт та обговорити його з командою.

Початок лекції о 17:00.

афіша

"Сонний сад": вечір-спогад Романа Садловського

У середу, 30 жовтня, Мистецька бібліотека (вул. Шота Руставеллі, 8) запрошує на вечір-спогад поета Романа Садловського "Сонний сад".

Роман Садловський це "САД" у літературному угрупуванні ЛУГОСАД, інші двоє його учасників це "ЛУ" Іван Лучук та "ГО" Назар Гончар.  Роман Садловський автор поетичної книги "Зимівля", вміщеної у двох спільних лугосадівських виданнях (1996 та 2007 років). Спільно з літературними побратимами ЛУГОСАДу він друкувався у різних антологіях, альманахах, літературних журналах, спільних книжкових виданнях. Пізніше став відомий як автор поезіографіки, зокрема книжечок "Сонні сонця" (1996) та "Два вікна" (1999).

30 жовтня 2024 року йому виповнилося б 60 років. Тож, цей вечір-спогадпродовжує лугосадівську лінію подій у Мистецькій Бібліотеці. Адже 19 січня 2024 року тут відбулася зустріч-бесіда "Об’єктивність канону: ритм всесвітньої зимівлі (до 40-річчя ЛУГОСАДУ)", а в квітні-травні – частина подій із циклу "Гра знарочна", приурочена 60-річчю від дня народження і 15-річчю від дня смерті Назара Гончара.

У події візьмуть участь поет, перекладач, літературознавець, есеїст, лугосадівський побратим Романа Садловського Іван Лучук, педагогиня, дружина Юрка Садловського (брата Романа Садловського) Маріанна Венцек-Садловська, перекладачка, літературознавиця, дружина Назара Гончара Христина Назаркевич та літературознавець, перекладач, поет Тарас Лучук. Модеруватиме захід літературознавецб Данило Ільницький.

Початок о 18:30.

афіша

Концерти

Євген Хмара у супроводі симфонічного оркестру в Оперному

У суботу, 2 листопада, у Львівській національній опері піаніст та композитор, віртуоз Євген Хмара у супроводі симфонічного оркестру дасть два благодійні концерти.

Також у концерті візьмуть участь інші зіркові гості, зокрема популярна співачка Ірина Федишин та співачка ODARA –  дружина Євгена.

Євген Хмара постійно проводить благодійні концерти на підтримку українських військових. За час повномасштабного вторгнення цих концертів вже налічується понад 200.

Концерти в Оперному театрі також мають благодійну мету, цього разу у співпраці із благодійним фондом "Мрії збуваються". Тому кожен придбаний квиток стане донатом на допомогу ЗСУ.

Початок концертів о 15:30 та о 19:00. Вартість квитків від 400 до 2 тисяч гривень, а придбати їх можна за посиланням

Євген Хмара

Євген Хмара, Фото: надали організатори

Юліян Китастий (США): концерт на бандурі з імпровізацією

У неділю, 3 листопада, львів'ян та гостей міста запрошують у Jam Factory Art Center на унікальний концерт на бандурі з імпровізацією Юліана Китастого, який спеціально приїздить до Львова зі США.

Юліян Китастий – відомий бандурист із Нью-Йорка, який володіє різними техніками гри і, з одного боку, може зіграти традиційні твори на старосвітській бандурі, продовжуючи автентичну кобзарську традицію, а з іншого – він "на ти" з аванґардною музикою та електронними експериментами з харківською бандурою в руках. Упродовж багатьох років Юліян співпрацює із музикантами по всьому світу, презентуючи незнані раніше втілення та можливості бандури.

У Jam Factory Art Center Юліян зіграє цикл своїх імпровізацій, створенню яких він присвятив останні 20 років свого життя. У таких музичних циклах Юліян вживає різноманітні стої та лади, що створює нові звучання та музичні потоки на харківській бандурі. Також Юліян виконає декілька композицій, які мають строгу форму у стилі близькому до Нью-Йоркського мінімалізму (Philip Glass). В основному вони зосереджуються на поліритмічних і поліметричних параметрах.

У другій частині концерту Юліян Китастий збере навколо себе таких же захоплених ідеєю експерименту музикантів.

Анастасія Войтюк – музикантка, культурна менеджерка та амбасадорка бандури. Її часто назвиають бандурною бунтівницею. Анастасія співтворила мобільний додаток Bandura App та започаткувала фестиваль сучасної бандури Lviv Bandur Fest. Як і Юліян Китастий, Анастасія Войтюк багато працює з імпровізацією та електроакустичною музикою.

Остап Мануляк – український композитор, дослідник, лектор та перформер, який багато працює у сфері електроакустичної музики та різноманітних міждисциплінарних експериментів. Організатор фестивалю електроакустичної музики Vox Electronica. Остап долучиться до проєкту із синтезаторами та електронікою.

Початок о 19:00 (вхід з 18:20). Вартість квитків 400 грн та 450 грн у день події. Придбати завчасно їх можна за посиланням.

Театр

Химерні казки пана Шенберга

У четвер, 31 жовтня, у Театрі Леся Курбаса відбудеться презентація театрального перформансу художника та режисера Богдана Поліщука "Химерні казки пана Шенберга".

Перформенс поєднає у собі музику, сучасний танець, театральну дію і візуальне мистецтво, а його основа – це гра як стан і як процес. 

"Ми запрошуємо поринути в химерний світ казок, казок для дорослих, в якому гра об’єднає перформерів і глядачів", – підсумовують у театрі.

Початок перформансу у театрі о 18:00. Вартість квитків від 300 до 400 гривень, а придбати їх можна за посиланням.

 

Мистецтво

Небачена сила

У Пороховій вежі відкрили виставку "Небачена сила", яка розповідає про ненасильницький спротив українців на тимчасово окупованих територіях. 

Це реальні історії боротьби з російським агресором, вигадливі, інколи зовсім несподівані методи опору, представлені у формі документальних свідчень, арт-об’єктів та фотографій, мультимедійних матеріалів й інсталяцій.

Читайте також: У Львові показали "Небачену силу" спротиву українців на ТОТ

Відвідати виставку у Пороховій вежі можна упродовж місяця. Окрім того, львів'ян і гостей міста запрошують долучитися до публічної програми, яку підготували організатори. Зокрема, це кураторські екскурсії та майстер-класи.

виставка "Небачена сила" у Львові

Фото: Андріана Стахів

FPVyshywanka

Артцентр "Дзиґа" запрошує на виставку "FPVyshywanka" Назара Сиротюка.

Це серія взорів з різних регіонів України у новому прочитанні відповідно до викликів цього часу. 

"Можливо, на перший погляд, це поєднання непов’язаного, але у цьому світі пов’язано все мистецтво, культура, політика і навіть війна. Зараз ми воюємо FPV- дронами, щоб завтра вільно носити сорочку з маленькими хрестиками на ній", – кажуть у Дзизі.

FPVyshywanka – це цікава синергія минулого і сучасного. А в теперішній час як дрон, так і вишиванка мають велике значення, адже бережуть українців та українську ідентичність: вишиванка в культурному полі, FPV – на полі бою. 

"Це наш бойовий обладунок і наша зброя. Здавалось би такі різні речі але, в них багато спільних сенсів", – додають організатори.

афіша

 Чорний вогонь Гавареччини

У Львівському скансені відкрили виставку "Чорний вогонь Гавареччини", яка розповість історію одного з останніх осередків чорнодимленої кераміки через твори, спогади та світлини людей, причетних до відродження гаварецького ремесла.

На експозиції представлені знакові роботи гаварецьких майстрів кінця XIX – початку XXI століть, а також твори мистецтва і документи, які зберігаються у збірках Музею народної архітектури і побуту у Львові імені Климентія Шептицького, Музею етнографії та художнього промислу Інституту народознавства Національної академії наук України, Національного музею у Львові імені Андрея Шептицького, Львівської національної наукової бібліотеки України імені Василя Стефаника, Музею Українського католицького університету та у приватних колекціях.

Експозиція розгорнулася у Великій виставковій залі Львівського скансену.

"Структури взаємности"

Jam Factory Art Center на виставку "Структури взаємности".

Кураторки – Катерина Ботанова, Ілона Демченко та Ксенія Малих – пропонують порефлексувати над різними досвідами суспільної взаємодії в складні часи. 

Виставку презентуватимуть у двох просторах: "Просторі Минулого" та "Просторі Теперішнього". У "Просторі Минулого" художниці та художники ділитимуться досвідами з України, інших країн і континентів: образами пам’ятання і забуття, втрат і відновлення, а також повернення власних голосів та історій. 

У "Просторі Теперішнього" архітектор і художник Олександр Бурлака спеціально для виставки створить конструкцію, де основні елементи підтримують один одного без будь-яких додаткових опор. 

Детальніша інформація про експозицію за посиланням.

афіша

"Захисна оболонка"

У львівській Я Галерея Пентхаус можна побачити спільний проєкт "Захисна оболонка" скульптора Олексія Абрамова і графіка Ярослава Герасименка.

Ці роботи пронизують апокаліптичні мотиви. Олексій Абрамов у скульптурі, а Ярослав Герасименко у графіці відтворюють реалістичні візуальні форми, які можна назвати, на думку Павла Гудімова, новим академічним підходом.

Скульптурні та графічні форми символічно вписалися у розкішний простір Пентхаусу XX століття. А спільна концепція творів говорить із відвідувачами про стан вразливості, а поряд із тим навпаки – стійкості, поєднуючи відчуття та переживання.

Фото: Андріана Стахів

"Врятоване та збережене": колекція Володимира Іванишина

Національний музей у Львові запрошує на виставку "Врятоване та збережене", яка репрезентує збірку народного та сакрального мистецтва XVIII – другої половини XX століття відомого львівського митця Володимира Іванишина. 

Як розповідають у музеї, свою колекцію пан Володимир почав формувати у 1970-х роках. Жага до колекціонерства з’явилася під час його мандрівки околицями рідної Вапнярки (нині – в Тульчинському районі) та колишніми Томашпільським і Крижопільським районами Вінницької області. Володимир Іванишин захопився збиранням народних ікон, керамічного посуду, зразків ткацтва та вишивки. Знаходив і рятував предмети побуту, які мали культурну цінність і яких уже не потребували власники.

На виставці представлено 14 композицій петриківського розпису, які колекціонер привіз із селища Петриківка Дніпропетровської області у 1979 році. Ці роботи виконали відомі народні майстрині Надія Білокінь, Ярина Пилипенко та Параска Павленко. Серед творів кількісно переважають малюнки Надії Білокінь, знаної не лише завдяки своїм традиційним квітковим "мальовкам", а й "весільними поїздами" та зображеннями людей, що не характерно для петриківців.

Виставка триватиме до 8 грудня.

"Врятоване та збережене"

Фото: НМЛ

Володимир Одрехівський "Дорога до себе"

Галерея "Зелена канапа" запрошує на виставку скульптора Володимира Одрехівського "Дорога до себе".

Володимир Одрехівський представить в галереї Зелена канапа найкращі твори зі свого доробку станкових скульптур з бронзи створених з 1982 по 2024 рік.

Як описує виставку сам митець: "Основна лінія, яка пронизує ці роботи – це думка про постійний шлях самопізнання та самовдосконалення, про вибір, про пошук власної суголосності зі світом".

Вхід на виставку вільний з 12:00 до 19:00 від вівторка по неділю.

афіша

Виставка "Памʼять театру" 

У Львові відкриттям виставки "Памʼять театру" у театрі Марії Заньковецької розпочали цьогорічний Львівський тиждень скульптури.

Ця виставка поєднує театральні предмети із сучасною скульптурою. Це спільний проєкт Національного драматичного театру імені Марії Заньковецької та куратора артцентру "Я Галерея" Павла Гудімова. 

В експозиції представлять пам'ятні театральні предмети. Зокрема, це шафи, дзеркала, макети сценографії, перуки, а також більш екзотичні речі, які зазвичай залишаються у фондах театру. Усі експонати супроводжуються QR-кодами для детального ознайомлення з історією кожного предмета.

За словами організаторів, виставка триватиме щонайменше два місяці. Вхід вільний для відвідувачів театру. Наприкінці театрального сезону експонати цієї виставки стануть частиною нової вистави про Марію Заньковецьку.

виставка Памʼять театру" у Львові

Нацпром. Підгірці Олег Тістол та Микола Маценко

Виставка цього проєкту двох знаних друзів-художників розгорнулася у Підгорецькому замку, вдало поєднуючи історію та сучасність.

"Нацпром" – творче об’єднання відомих українських митців Олега Тістола та Миколи Маценка, яке виникло на початку 90-х років. У межах спільних проєктів художники досліджують українську ідентичність, висвітлюють стереотипність поглядів на українську культуру та переосмислюють історичний досвід, інтегруючи його в сучасні культурні процеси, іронізують над масовими стереотипами та міфами сучасності.

Експоновані у Підгорецькому замку роботи репрезентують характерні риси творчого тандему – поєднання національних символів та постмодерної естетики, гру з історичними стереотипами та міфами, монументальні образи в індустріальних контекстах.

Виставковий проєкт триватиме до 31 жовтня. Виставковий проєкт має на меті допомогти зі збором коштів на РЕБ для батальйону "Вовки да Вінчі". Доєднатися до збору можна за посиланням.

афіша

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.12
    Купівля 41.12
    Продаж 41.55
  • EUR
    Купівля 44.66
    Продаж 45.26
  • Актуальне
  • Важливе
2024, неділя
3 листопада
20:59
вогонь, полум'я, пожежа
На Волині посеред дороги загорілось авто
20:33
незаконний ввіз авто
У пункті пропуску на Львівщині викрили аферу з автомобілем, який ввозили як гуманітарну допомогу
20:06
Огляд
взуття на осінь
Невеликий дощ: прогноз погоди у Львові та на Львівщині на 4 листопада
19:45
військові, робота військових
Готуються підривати окупантів: Королівська бригада зі Львівщини показала роботу у Часовому Яру
19:12
Природні засоби від кашлю, щоб швидко позбутися застуди
18:46
вибух на Буковині
Посварились і підірвали гранату: на Буковині від вибуху постраждало двоє людей
18:15
село Віднів Куликівська ТГ
На Львівщині ще одна громада перейшла від московського патріархату до ПЦУ
17:33
пожежа у Тернополі
У Тернополі горіла багатоповерхівка, мешканців евакуювали
17:05
дерево
Тисячолітній дуб зі Львівщини та акація семи поколінь з Франківська: які дерева претендують на участь в конкурсі "Європейське дерево року"
16:18
Оновлено
наслідки атаки у ніч на 3 листопада на Хмельниччині
На Хмельниччині знищили 4 ворожі БПЛА: пошкоджений житловий будинок та гаражі
15:34
прощання з Андрієм Гудимою
Львів 4 листопада прощатиметься з чотирма загиблими воїнами
14:43
Микола Савельєв
Тема українських полонених взагалі не цікавить Трампа. Блог Миколи Савельєва
13:53
Рятувальники на Прикарпатті розшукали подружжя грибників, які заблукали в лісі
13:17
З нагоди Дня інженерних військ у 24 ОМБр показали бойовий вихід саперів, які встановлюють протитанкові міни 
12:46
померла
У Тернополі помер видатний диригент і культурний діяч Володимир Верней
12:23
Архієпископ Павло освятив у Хмельницькому новий храм
11:53
На Волині сталась пожежа на тваринній фермі
11:30
У Львові висадили алею гортензій та магнолій 
11:03
перетин кордону
Скільки людей перетнули західний кордон України 2 листопада
10:53
На Львівщині під час пожежі 12-річна дитина отримала опіки
10:39
прикордонний контроль, перетин кордону
Черги на кордоні з Польщею у Львівській області 3 листопада
10:19
У Львові жінка, яка потрапила до пологового з ускладненнями, народила восьму дитину
10:00
читання, кнжки
Топ-5 книжок для читання осінніми вечорами
09:29
День інженерних військ: бригади з Франківщини й Закарпаття привітали побратимів
09:05
Огляд
Сила чорного та позитив рудих: як забарвлення кота впливає на життя людини
08:59
погода осінь
Погода на заході України: прогноз синоптиків на 3 листопада
08:46
Понад 100 окупантів і 22 одиниці бронетехніки: прикарпатські "Едельвейси" відбили ворожу атаку
07:30
Огляд
Скарби тамплієрів: загадки й легенди Середнянського замку на Закарпатті
2024, субота
2 листопада
22:00
Макарій Дутка
Монах з Унівської лаври, що є рекордсменом України з пауерліфтингу, зібрав 16 млн грн для ЗСУ за 9 місяців
21:11
водійка, що обігнала кортеж "На щиті"
На Рівненщині водійка обігнала колону "На щиті", яку супроводжували патрульні. Як її покарали
20:45
Ягодин, черга
Держмитслужба попереджає про можливі затримки в одному з найбільших пунктів пропуску на кордоні з Польщею
20:18
Скандал з зображенням можновладців у луцькому соборі: мер каже, Ігор Палиця сам попросив демонтувати фреску з його обличчям
19:32
батальйон безпілотних систем
Захоплення кіберспортом буде перевагою: 100 ОМБР оголосила набір у батальйон безпілотних систем
19:19
Воїни 128 Закарпатської бригади показали, як за допомогою дронів нищать ворожу піхоту
18:53
новини Тернопільщини
На Буковині за добу шахраї обікрали п’ятеро людей на понад 430 тис. грн
18:25
На Хмельниччині зниклого хлопчика розшукали на автовокзалі в іншому місті
18:00
"Карпати" розгромили "Лівий Берег". З яким рахунком завершився матч
17:38
На Львівщині розпочали пілотний проєкт з надання стоматологічної допомоги військовослужбовцям
16:55
У трьох лікарнях на Закарпатті встановили сонячні електростанції
У трьох лікарнях на Закарпатті встановили сонячні електростанції
16:17
"На війні працюю, як робот": історія прикордонника з Прикарпаття на псевдо Сулейман
"На війні працюю, як робот": історія прикордонника з Прикарпаття на псевдо Сулейман
Більше новин