Еспресо. Захід
Огляд

Кримінальна Львівщина-2022: митники-контрабандисти, псевдодобробати та ракетний удар на Бандеру

Катерина Бенюк
14 січня, 2023 субота
14:28

До лютого 2022 року криміногенна ситуація на Львівщині виглядала досить стандартно. Навіть псевдомінування для нас стали звичним явищем, а їх було чимало зафіксовано, особливо у Львові

Після 24 лютого ситуація в області змінилася. Майже вся увага пішла на пошуки ворожих агентів, коригувальників та пособників російської окупації. Якими гучними кримінальними справами запам’яталася Львівщина у 2022 році в огляді "Еспресо.Захід".

Любителі "руского міра"

У березні Росія завдала ракетного удару по Яворівському полігоні. Внаслідок ракетної атаки на Міжнародний центр миротворчості та безпеки загинуло 35 людей, ще 134 були травмовані. Вже у червні СБУ впіймала коригувальника. Ним виявився колишній працівник КДБ і мешканець Львівщини. 

Кадебіст

У серпні стало відомо про затримання двох коригувальників, один з яких планував ракетний удар безпосередньо по пам’ятнику Степану Бандері у Львові. Чоловіки у соцмережах активно підтримували агресію РФ проти України та закликали українців приєднуватись до окупаційної влади країни-агресорки.

У вересні повідомили про затримання любителя всього російського, який створив у соцмережі групу "Львівська народна республіка". Також наповнював антиукраїнські інформресурси, які визначили для нього його російські куратори, у тому числі сайт "ВосходИнфо". Під час обшуків за місцем його проживання правоохоронці виявили комп’ютерну техніку з доказами протиправної діяльності та співпраці з окупантами на комерційній основі

Загалом це не єдині затримання російських коригувальників, але найвідоміші.

Львівська СБУ також неабияк долучилася до затримання зрадника – генерал-майора та колишнього заступника голови ГУР МОУ. При затримані не обійшлося без стрілянини, зрадник відкрив вогонь зі свого пістолета Макарова. 

Зрадник генерал-майор

За завданням окупантів, він збирав секретну інформацію, яка циркулює в Міноборони, у тому числі Головному управлінні розвідки, а також в Національній академії Сухопутних військ імені Сагайдачного.

Також підозру про держзраду отримала Інна Іваночко. На Львівщині у політичних колах жінку добре знали, адже вона була раніше очільницею ОПЗЖ в області та часто світилася у громадському житті Львова, організовуючи проросійські акції.

Інна Іваночко

За даними слідства, зрадниця організовувала та особисто брала участь у проплачених масових заходах, які активно поширювали неправдиві дані для дестабілізації суспільно-політичних настроїв на Львівщині.

Для прикриття власної підривної діяльності, проникнення в кулуари органів державної влади, а також поширення дезінформації в інтересах агресора вона використовувала журналістські посвідчення та "документи" деяких безпекових корпорацій.

Віктор Медведчук

Не можна не згадати й Віктора Медведчука і як львівські суди вирішували долю зрадника. Так, 18 березня Личаківський суд дозволив арешт Медведчука, що перед тим втік з-під домашнього арешту, і вже у квітні його спіймали спецслужби. Львівські суди продовжували його тримання під вартою аж поки зрадника не обміняли на українських героїв. У серпні у Стрийському районі Львівщини арештували три земельні ділянки вартістю понад 2 мільйони гривень, які належать Оксані Марченко, дружині Віктора Медведчука.

Не одними коригувальниками – у Львові діяла ціла проросійська хакерська група. За даними СБУ, злочинці зламали майже 30 мільйонів акаунтів громадян України та країн ЄС. Дані з акаунтів хакери продавали переважно кремлівським посіпакам. На щастя, їхню діяльність оперативно припинили наші правоохоронні органи. 

Якщо проросійські погляди кадебіста у віці можна якось пояснити, то чим керувалася дружина військового, пропагуючи "рускій мір", не зрозуміло. Проте, вже як є – прихильницю "спецоперації" викрили на Львівщині. З початком повномасштабного вторгнення жінка активізувала свою антиукраїнську діяльність. На особистій сторінці в забороненій соцмережі "Одноклассники" кремлівська шанувальниця прославляла злочинні дії армії РФ, а також дискредитувала Збройні сили України.

Наприкінці року СБУ нарешті завітала до УПЦ МП у Львові та області. 14 грудня вони провели обшуки у храмах та знайшли антиукраїнську літературу та документи щодо мобілізації у РФ. Що цікаво, також виявлено паспорт громадянина України, але що з людиною зараз і де вона перебуває – невідомо.

Затримання волонтерів

Мабуть, найскандальнішими та неоднозначними справами виявилися затримання волонтерів. Трохи пригадаємо, як це було.

Усе почалося із затримання 5 травня колишнього чиновника Львівської обласної державної адміністрації Романа Матиса та головного редактора видання Mind Євгена Шпитка. Їх звинуватили у розкраданні гуманітарної допомоги. Згодом суд призначив їм заставу у вигляді 2 мільйонів гривень. Досі триває досудове розслідування.

Олесь Дзиндра

Вже у серпні правоохоронці прийшли з обшуками до Олеся Дзиндри, відомого львівського культурного діяча. Також справу відкрили проти волонтера Юрія Музичука. Претензії спецслужб полягали у тому, що волонтери продавали автівки, які значилися як гуманітарна допомога та призначалися для ЗСУ. 

31 серпня відбулися обшуки у ще одного львівського волонтера Олега Яницького, а 8 вересня обшуки провели у громадського діяча та волонтера Святослава Літинського.

Більше про ці події ви можете прочитати у матеріалі Еспресо тут

Також переглянути 5 найгучніших корупційних скандалів на Львівщині можна тут.

Контрабанда

Львівщина – прикордонна область з країнами ЄС, а це означає, що без гучних виявлень контрабанди рік минути не міг. 

Так, 15 липня в пункті пропуску "Краківець-Корчова" львівські митники затримали 200 тисяч одиниць (1000 пачок) незадекларованих одноразових електронних сигарет "ELF BAR" загальною орієнтовною вартістю понад 700 тисяч євро. Рекордна контрабанда прямувала з Польщі, водієм вантажівки, у якій виявили електронні сигарети, був 27-річний поляк.

У жовтні на кордоні в українки з паспортом РФ знайшли 170 тис. євро і 153 тис. доларів. Жінка є жителькою Донецької області та прямувала рейсовим автобусом до Польщі. Чому не до Росії та як сталося, що вона такі суми не задекларувала вона вже розповідала правоохоронним органам. 

У вересні водій мікроавтобуса забув задекларувати понад 2 тисячі прикрас. А нагадали йому митники на пропускному пункті "Шегині-Медика".

У цьому ж пункті в одному з мікроавтобусів митники виявили 224 одиниці високовартісної техніки: 39 iPhone останніх моделей, 73 планшети Samsung, а також бездротові навушники AirPods, ноутбуки Apple MacBook Air тощо. Орієнтовна вартість товару, прихованого в салоні мікроавтобуса – понад 4,5 млн гривень.

Варто пригадати, що й самі митники не гребували незаконними діями. До прикладу, у серпні інспектора Галицької митниці запідозрили у схемі, яка коштувала державі понад 4 мільйони гривень. Він спільно з іншими працівниками митниці незаконно пропустив на територію України 2 вантажівки з брендовим одягом, косметикою і парфумами. Водночас по документах транспортні засоби їхали "порожняком".

А вже у вересні стало відомо, що львівські митники незаконно пропускали до України вантажівки з технікою. Нарахували таких аж 40 штук із товаром на загальну суму 30 мільйонів гривень.

1 листопада обласна прокуратура повідомила про митника, який покривав контрабанду запчастин. За даними слідства, митник організував злочинну схему, з якої систематично одержував хабарі за безперешкодне переміщення контрабандним шляхом автозапчастин через державний кордон.

Бізнес на ухилянтах

Із запровадженням воєнного стану та заборони чоловікам виїжджати з України "ухилянтський" бізнес набрав обертів, у тому числі й на прикордонній Львівщині. Чи не щомісяця під суд ідуть спіймані на незаконних спробах перетину кордону чоловіки та й самі організатори схем. Сума, яку готові заплатити чоловіки, аби втекти від війни, варіюється від кількох десятків тисяч доларів до 1 тисячі. Найцікавіші ситуації розглянемо.

І знову митники. На Львівщині митник у змові з прикордонниками переправляв ухилянтів. Цивільна особа та державний інспектор одного з відділів митного оформлення, залучивши двох інспекторів прикордонної служби та мешканця Жовкви, організовували своїм "клієнтам" безперешкодний перетин державного кордону. Спеціальним транспортом чоловіків довозили до кордону із Польщею, де інші учасники схеми пропускали їх до сусідньої країни.

Також під виглядом переправлення вантажів для ЗСУ вивозили ухилянтів за кордон. Зловмисники за гроші виготовляли для своїх "клієнтів" документи від імені декількох псевдоволонтерських організацій, що нібито займаються транспортуванням гуманітарної допомоги. Як запевнили у СБУ, до схеми причетна злочинна група одного з кримінальних авторитетів.

Креативно до нового бізнесу підійшли керівники одного з підприємств, яке надавало послуги перевезення вантажів. Вони оформляли на посаду "другого водія"  військовозобов’язаних осіб, які після перетину державного кордону в Україну не повертались. Тобто, з України виїжджало два водії, а назад повертався тільки один.

Ще один неординарний випадок підробки документів для втечі – чоловік сфальшував смерть дружини, аби вдати з себе батька-одинака та виїхати за кордон. Горе-чоловіка, мешканця Харківської області, виявила львівська поліція. 

Мабуть, найгучнішим є затримання чиновниці Львівської міської ради. Все з тієї ж причини – допомога ухилянтам відправитися за кордон. За даними слідства, чиновниця придумала схему незаконного виїзду за кордон для чоловіків призовного віку. Для цього вона нібито попередньо домовилася з групою медпрацівників, з допомогою яких виготовила та передала "замовнику" довідку до акта огляду медико-соціальною експертною комісією. Свої послуги вона оцінювала у 1300 доларів.

Львівські податківці також відзначилися у 2022 році. Так, керівники Податкової служби Львівщини організували незаконне відшкодування податку на додану вартість, через що могли вивести з бюджету понад 40 млн грн. Під час перевірки відповідних документів податківці "заплющували очі" на відсутність товару та навіть складів, де нібито зберігалася продукція. Після надходження бюджетних грошей на рахунки підприємств їх представники виводили кошти у тінь і конвертували у готівку через підконтрольні фірми.

Гучні справи

Не можна оминути й такі гучні події як виявлення "прослушки" вдома у журналіста Віталія Портінкова. 10 серпня він виявив пристрій і вже через два дні СБУ повідомила, що відправить “прослушку” на експертизу. Як повідомив сам Портінков, у квартирі, де він оселився наприкінці лютого, організував прибирання. Під ліжком він і знайшов пристрій.

"Прослушка"

Після довгих судових процесів на 8 років за ґрати таки сяде колишній голова Львівської обласної ради Орест Фурдичка. Його визнали винним у вимаганні та отриманні хабаря.

Якщо вже говорити про відомих людей, то варто у нашому огляді нагадати про Портнова та скандально відомого нардепа Камельчука. 

Син першого засвітився у незаконному виїзді за кордон за підробленими документами. А сприяли цьому у Львівській військові адміністрації. у Львівську обласну військову адміністрацію подали лист від неіснуючої ГО "Народна самооборона" без жодних ідентифікуючих ознак цієї організації та підробленою печаткою, яка й попросила внести Ігоря Портнова у систему "Шлях".

Портнов з сином

Другий потрапив у більш банальний скандал. Нардепу зі Львівщини Юрію Камельчуку вручили підозру у неправдивому декларуванні. За даними слідства, народний обранець був зобов'язаний, але не вніс до декларації за 2020 рік відомості про квартиру на Печерську (центральний район Києва), яку орендував протягом двох років – з жовтня 2019. Вартість квартири становить понад 3,6 млн грн. Крім того, нардеп не зазначив дані про непогашений кредит перед банком на суму понад 48,8 тис. дол. США. 

Брати Дубневичі

Писати про Львівщину і не згадати про Дубневичів було б дивним. Тим більше, коли згадувати є що. Суд 30 листопада скасував закриття справи про розкрадання газу на 1,4 млрд грн компаніями Ярослава та Богдана Дубневичів. Нагадаємо, досудовим розслідуванням встановлено, що впродовж 2013 - 2015 років підприємства-власники Новояворівської та Новороздільської ТЕЦ уклали низку угод про закупівлю в НАК "Нафтогаз України" природного газу для виробництва теплової енергії населенню. З метою здешевлення тепла для цієї категорії споживачів, НАК постачав ТЕЦ газ за цінами, суттєво нижчими від ринкових. Як наслідок прибутковість виробництва електрики цими ТЕЦ перевищила 60% (проти 3-5% закладених в тариф Національною комісією, що здійснює регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), а НАК "Нафтогаз України" отримала збитки на загальну суму понад 1,4 млрд гривень.

Справу львівських патрульних, яку вважали вже закритою, Верховний суд вирішив відправити на повторний розгляд. Нагадаємо, інцидент, який призвів до смерті 22-річного чоловіка, трапився у лютому 2018-го. Поліцейські під час превентивної діяльності зайшли у приміщення державної лотереї, де були гральні автомати. Під час перевірки один із молодиків проковтнув пакет із наркотиками внаслідок чого загинув. Ймовірно, 6 патрульних знову постануть перед судом.

Також до теми правоохоронців – львівських поліцейських підозрюють у перевезенні 300 кг наркотиків за кордон. Відомо, що 23 вересня польські митники виявили 300 кг гашишу у вантажівці, яка пройшла перевірку з української сторони та начебто везла заморожену бузину. Насправді в автівці польські митники виявили велику кількість наркотичних засобів.

А за місяць до цих подій, у серпні, гучно відбулося затримання псевдодобробату. Так, група чоловіків під виглядом добровольчого батальйону викрадала та катувала людей. Також зловмисники намагались займатись рекетирством внаслідок штучно створених конфліктних ситуацій.

Роман Московченко

Також у році, що минув, закінчилася ціла епопея, що жахала, з львівським ґвалтівником. Галицький районний суд Львова визнав педофіла й організатора християнських таборів винним у 147 епізодах зґвалтувань та розбещень неповнолітніх. 49-річний Роман Московченко, який мав незаплямовану репутацію релігійного наставника для дітей в організації "Діти Христа", найімовірніше, до кінця життя перебуватиме на примусовому лікування у психлікарні.

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінкутелеграм-канал та твіттер.

Теги:
Читайте також:
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.44
    Купівля 39.44
    Продаж 39.93
  • EUR
    Купівля 42.24
    Продаж 42.97
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
27 квітня
21:24
Рух - Верес
Львівський "Рух" переграв "Верес" із Рівного
20:58
загинув свічка
Під час бойових дій на Луганщині загинув військовий з Рівненщини Андрій Колодязний
20:36
збите оленя
У середмісті Хмельницького автомобіль збив молоде оленя
20:01
Фортеця у Кам'янці-Подільському
У Кам'янці-Подільському офіційно відкрили туристичний сезон
19:40
Інтерв’ю
полк "Рейнджер"
"Дрони – це свого роду азарт": сержант служби БПЛА штурмового новоствореного полку "Рейнджер"
19:17
Ліза Паус та Андрій Садовий
До Львова приїхала міністерка у справах сім’ї, людей похилого віку, жінок та молоді Німеччини
18:54
Огляд
Сонце
Погода Львів: прогноз синоптиків на сьогодні 27 квітня, завтра, тиждень
18:28
Змагання з веслування
Волинянин став призером чемпіонату Європи з академічного паравеслування
17:52
У Львові відкрили меморіальну таблицю Радковцю
У Львові відкрили меморіальну таблицю відомому краєзнавцю та культовому гіду Радковцю
17:21
свічка_скорбота
На війні з окупантами загинув 21-річний франківчанин Андрій Василик
16:59
ФК "Карпати"
Львівські "Карпати" повернулися до Української прем’єр-ліги
16:35
пікапи для ЗСУ
Британські волонтери привезли на Львівщину для українських військових пікапи
16:02
ФК "Минай"
ФК "Минай" покинув останнє місце УПЛ, перегравши "Чорноморець"
15:38
винесення стягів військових та оборонних структур України у Львові
У Львові день міста відзначили винесенням стягів військових та оборонних структур України. Фото
15:15
ухилянти
На Буковині затримали чоловіків, які намагалися виїхати до Румунії на старій "буханці" за 9 тис. євро
14:50
ЗСУ генштаб війна з Росією
На сході України волинські бійці підрозділу ударних безпілотників атакували ворожу бойову машину піхоти
14:21
фортифікації на Волині
Прем'єр-міністр Шмигаль перевірив зведення фортифікаційних споруд на Волині
13:51
пошук пенсіонера
Прочісують ліси та сусідні села: на Рівненщині розшукують пенсіонера
13:17
mini EdCamp Lviv
У Львові зібрались понад 200 українських педагогів на освітні обговорення
12:44
На Львівщині унаслідок потрійної аварії постраждали троє людей
На Львівщині унаслідок потрійної аварії постраждали троє людей
12:18
Скандал із затриманням харківського волонтера на Львівщині. Що кажуть у ТЦК та ГО
Скандал із затриманням харківського волонтера на Львівщині. Що кажуть у ТЦК та ГО
12:05
Оновлено
Львів, архтектура та скульптура
Куди піти у Львові із 22 по 28 квітня: Lviv Gallery Weekend
11:31
Оновлено
ДТП зі швидкою ша Прикарпатті
На Франківщині у ДТП перевернулась швидка: постраждали лікар та фельдшер
11:09
прикордонний контроль, перетин кордону
Скільки людей перетнули західний кордон України 26 квітня
10:29
ДТП
Біля Львова сталася ДТП з потерпілими
10:17
кордон, черги
Черги на кордоні з Польщею у Львівській області 27 квітня
10:08
блокпост
На Львівщині працівники ТЦК чергуватимуть на блокпостах
09:38
Осінь, дощ
Погода на Львівщині та в інших західних областях України: прогноз синоптиків на сьогодні, 27 квітня, і завтра
09:21
ракета Х-59
РФ атакувала енергетичні об’єкти у двох районах Львівщини, є руйнування
08:52
Росіяни атакували об’єкт критичної інфраструктури на Прикарпатті, пожежу загасили
Росіяни атакували об’єкт критичної інфраструктури на Прикарпатті, пожежу загасили
08:51
Ексклюзив
новини Львова
Евакуювалася з протезом під час війни: історія харків'янки, яка мешкає в модульному містечку у Львові
08:33
Огляд
Пструг, хліб та вино
Ресторани та кав'ярні Львова з атмосферними літніми майданчиками
07:00
Огляд
блокада кордону
Кордон розблоковано, та чи надовго: все що варто знати про блокування польського кордону
2024, п'ятниця
26 квітня
22:55
Як в Мукачеві виглядатиме нова автостанція. Фото
22:33
Булінг
Булінг у франківському ліцеї: директорка постане перед судом
22:14
У Рівному демонтували монумент радянським солдатам
У Рівному демонтували монумент Вічної слави
21:53
Франківчанка Вероніка Вельч, дружина Сенцова, очолила український офіс Amnesty International
21:35
"Поверніть, як було": у Львові створили петицію, щоб змінити ОДР на вул. Кубійовича
21:18
Передвеликодня толока: у Луцьку дві тисячі людей взялися прибирати місто
20:45
Бути корисними: у Франківську художники за донати для ЗСУ малюють портрети людей
Більше новин